Kritická situace v největším zdravotnickém zařízení v Moravskoslezském kraji s obratem více než pět miliard korun nebere konce.

Takřka 3300 zaměstnanců žije od dubna, kdy ministr zdravotnictví za hnutí ANO Adam Vojtěch „dosadil“ do funkce ředitele svého oblíbence Evžena Machytku, v nejistotě.

Proti řediteli se nově postavila drtivá většina primářů a šéfů oddělení. „Většina přednostů bylo jich 28 ve čtvrtek na sboru povstala a řekla řediteli, že takhle nelze pracovat a že nemá jejich důvěru. Mělo by se to objevit i v zápise,“ řekl v exkluzivním rozhovoru pro Deník jeden z odvolaných přednostů, Ondřej Šimetka.

Ředitel FNO Evžen Machytka.
Stabilizace FNO podle Evžena Machytky

Nejpočetnější odborová organizace ve Fakultní nemocnici Ostrava se bouří, píše ministrovi, ale její nářky a obavy z další budoucnosti v Praze nikdo neslyší nebo slyšet ani nechce.

Je smutné, že mlčí i vrcholní představitelé vládnoucího hnutí ANO z regionu hejtman Ivo Vondrák nebo primátor Ostravy Tomáš Macura.

Oba by podle poslední megalomanské reklamní kampaně před komunálními volbami mobilní číslo na premiéra Andreje Babiše mít měli, a proto je smutné, že ho ještě nepoužili.

K TÉMATU

PERSONÁLNÍ ZMĚNY VE FAKULTNÍ NEMOCNICI OSTRAVAPod vedením nového ředitele Evžena Machytky, který se těší velké oblibě u ministra zdravotnictví za ANO Adama Vojtěcha, ve FNO už skončili čtyři přednostové Igor Dvořáček (ústav soudního lékařství), Jana Dvořáčková (ústav patologie), Arnošt Martínek (interní klinika), Ondřej Šimetka (gynekologicko-porodnická klinika) a primář Miroslav Homza (Kardiovaskulární oddělení).

ROZHOVOR

Odvolaný šéf porodnického oddělení FNO Ondřej Šimetka se ohradil proti důvodům svého konce a řekl:

Většina přednostů vyjádřila řediteli Machytkovi nedůvěru!

Vyhazov Ondřeje Šimetky z funkce přednosty Gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice Ostrava způsobil široké odborné veřejnosti obrovský šok a spustil taky další vlnu kritiky na hlavu nového ředitele Evžena Machytky.

Ondřej Šimetka, uznávaný odborník a porodnická kapacita nejen u nás, ale také v zahraničí, s důvody svého konce nesouhlasí a ostře se proti nim v exkluzivním rozhovoru pro Deník ohradil.

Ředitel Evžen Machytka řekl, že důvodem vašeho odvolání bylo manažerské selhání, které spočívalo v nekoordinaci při vybavování nového pavilonu. Můžete na to reagovat?
Všechny podklady jsem předal včas, a to již v roce 2017. To bych chtěl zdůraznit a mohu to i doložit. Ředitel (Evžen Machytka) tenhle důvod „našel“ až po šesti dnech, do té doby nic neměl a byl jsem odvolaný bez udání důvodu. Mrzí mě, že tím mimo jiné shodil práci početného kolektivu sester a lékařů, protože podklady se chystaly dlouho a dělal na nich opravdu velký tým lidí.

Můžete být ještě konkrétnější?
Šlo o desítky přístrojů za více než 140 milionů korun, nejen nějaký jeden přístroj. Podle mých informací vše leží a vše se zdržuje u ředitele (Evžen Machytka). Ten po mně nic nikdy nechtěl, nic mi nikdy nevyčetl, vždy byl spokojený.

Ředitel FNO Evžen Machytka.
Nechutný boj uvnitř Fakultní nemocnice Ostrava nebere konce

Opravdu?
V srpnovém hodnocení kliniky jsme dostali 100 procent…

Jako další důvod uvedl ředitel FNO Evžen Machytka vaši tříměsíční zahraniční cestu…
Tady je třeba zmínit, že mou zahraniční misi schválil ještě předchozí ředitel Svatopluk Němeček. A to poté, co jsem mu musel doložit, že je vše zajištěné chod kliniky, podklady pro přístroje atd. Mám řízení kliniky nastavené tak, že funguje bez mé dlouhodobé přítomnosti. Všichni vědí, co mají dělat, mají jasně dané kompetence. I v mé nepřítomnosti na FNO jsem měl o dění na oddělení přehled, byl jsem denně na emailu, věci řešil a byl i v kontaktu s novým ředitelem (Evžen Machytka).

Co vám psal?
Třeba že obdivuje mou práci v ČR i zahraničí a že ví, že klinika funguje velmi dobře, lépe než většina klinik ve FNO. Takže na jedné straně mě odvolal proto, že jsem dlouho nebyl na klinice a nechal ji napospas, na druhé straně tvrdí, že klinika může být bez šéfa, protože funguje. Rozporů je více… Já se jen ptám: To, že klinika funguje bez denní přítomnosti přednosty a jeho absolutní kontroly, je manažerská schopnost, nebo neschopnost? A mrzí mě i další věc.

Auto parkující poblíž Stodolní v Ostravě „ozdobil“ krumpáč v kapotě.
OBRAZEM: Auto parkující poblíž Stodolní v Ostravě „ozdobil“ krumpáč ve střeše

Jaká?
Osobně bych předpokládal, že takovou zahraniční aktivitu přednosty FNO využije ředitel ve prospěch pozitivního PR (public relations) celé nemocnice, a tím i tak trochu své, ne že mě na tom, jak se lidově říká, odvaří.

Zvenčí to už nějaký čas vypadá, že za éry nového ředitele Evžena Machytky je situace ve FNO hodně napjatá. Jak ji vidíte vy osobně?
Vře to! Většina přednostů bylo jich 28 ve čtvrtek na sboru přednostů povstala a řekla řediteli, že takhle nelze pracovat a že nemá jejich důvěru. Mělo by se to objevit i v zápise.

Parkování v centru Ostravy. Parkoviště naproti Domu kultury města Ostravy.
V Moravské Ostravě vzniknou dvě nové parkovací zóny