Třináct tisíc tun ropných kalů z ostravských lagun Ostramo je už připraveno k odvozu a následné finální likvidaci v tlakové plynárně Vřesová na Sokolovsku.

První ostře sledovaný vlakový transport vysoce toxického odpadu se ale zatím odkládá. V úterý o tom informovala společnost AVE CZ, která ropné kaly z Ostravy odváží. „K odvozu je vše připravené, ale v pondělí jsme obdrželi zprávu, že na lince tlakové plynárny ve Vřesové mají poruchu, a proto nemohou první kaly nyní přijmout. Datum odvozu prvních kalů se tak bude odvíjet od termínu její opravy. Plynárna předpokládá, že do 5. dubna bude linka opravena,“ uvedla Pavla Ivácková, tisková mluvčí AVE CZ.

Upravené kaly jsou zatím deponovány (uloženy) v areálu lagun Ostramo. Jejich maximální množství, které zde může AVE CZ dočasně deponovat, je 30 tisíc tun. Pro převoz kalů do koncového zařízení ve Vřesové byla podle společnosti AVE CZ záměrně zvolena vlaková přeprava, jež má být z hlediska vlivu na životní prostředí nejšetrnější. Kaly z lagun budou odvážet vlakové kontejnery vyrobené a určené speciálně pro přepravu nebezpečného odpadu – Innofreight.

Samotnou likvidaci pak bude provádět zpracovatelská část Sokolovské uhelné - plynárna ve Vřesové. „Jde o jediné zařízení svého druhu v České republice. Samotné zplyňování probíhá za vysokých teplot a tlaků v generátorech, ze kterých jsou dva výstupy. Tím prvním je surový energetický plyn, tím druhým škvára. Zatímco škvára se dále zpracovává na stavební materiál, samotný plyn míří k dalšímu čištění na technologii Rectisol,“ upřesnil předseda představenstva Sokolovské uhelné Jiří Pöpperl.

I když zástupce těžařské společnosti Sokolská uhelná i firmy AVE CZ opakovaně tvrdí, že neexistuje ekologičtější a efektivnější likvidace tohoto specifického nebezpečného odpadu, obyvatelé v západních Čechách mají velké obavy už z průběhu odvozu. „Jedná se o absolutně nesmyslný, ale i nebezpečný transport toxických látek přes celou republiku, navíc do lázeňstvím proslaveného kraje. V lednu se nám podařilo zaregistrovat památkové rezervace s ohledem na terapeutickou krajinu v lázeňských městech a dva měsíce poté se dozvíme, že kraj schválil spalování, a tím i manipulaci s vysoce toxickým odpadem v samotném středu lázeňského trojúhelníku,“ řekl rozzlobený starosta Františkových Lázní Jan Kuchař.

V severní Moravě a ve Slezsku to ale lidé vidí jinak. Třeba Zdeněk Svoboda z Ostravy podotknul, že by měli být obyvatelé jiných regionů – slušně řečeno – zticha. „Vyjeté oleje se v našem městě zpracovávaly z celé republiky, tedy i od vás. Přispějte také něčím k nápravě,“ vzkázal.

Ostravské laguny jsou pozůstatkem výroby ropných produktů, zejména ale odpadu z recyklovaných vyjetých motorových olejů společnosti Ostramo. Tvoří obsah kalových lagun, které jsou největší ekologickou zátěží v Česku. V roce 1996 se k likvidaci zavázal stát. Zakázku na likvidaci získala už zmiňovaná společnost AVE CZ, která má podle uzavřené smlouvy s garantem, jímž je státní podnik DIAMO, vytěžit a zlikvidovat celkem 91 562 tun kalů za cenu 429 milionů korun.

Starostka obvodu Mariánské Hory a Hulváky Liana Janáčková v této souvislosti poznamenala, že trestní oznámení jsou zbytečná a stát by měl raději zdejší obyvatele odškodnit. „Plně rozumím lidem, kteří si stěžují, ale zároveň si přeji, aby byly termíny likvidace plně dodrženy a laguny byly konečně pryč,“ doplnila Janáčková s tím, že pro obyvatele této čtvrti se na lagunách uskuteční 17. dubna od 15 hodin den otevřených dveří.

Pomoc, smrad, stěžovali si lidé Monitoring na lagunách sice včera neukazoval překročení limitních koncentrací, ale lidský čich zaznamenával nebývale silný zápach z této lokality. „Slzím a točí se mi hlava. Jak to asi snášejí děti vedle v mateřské školce…“ láteřil Petr Luzar.
Toho coby zastupitele Mariánských Hor a Hulvák oslovovali osobně i elektronickou cestou lidé, aby jim pomohl. Další se obraceli také na zdejší radnici a starostce Lianě Janáčkové došla trpělivost: „Naši občané dlouhodobě trpí šíleným, neustálým smradem a myslím si, že to má stát zohlednit. Koncipuji dopis ministerstvu financí, v němž žádáme kompenzaci v řádech milionů korun na pořízení čističek vzduchu do bytů.“ Nejméně čtyři podněty od veřejnosti dostala i firma AVE CZ likvidující kaly. „Sami jsme se proto rozhodli zastavit proces zavápňování,“ upřesnila její mluvčí Pavla Ivácková. Marinánskohorsko-hulvácká radnice včera uskutečnila i šetření kvůli „enormnímu štiplavému zápachu“ v Oborného ulici a oprávněnou stížnost předala hygienikům k řešení.