Jen málokdo nepostřehl, že do regionu zavítala tak nevšední návštěva. Prezident Miloš Zeman za tři dny navštívil řadu podniků a měst, ve kterých měli lidé jedinečnou příležitost prezidenta oslovit a zeptat se ho na jeho názory. Ti další si alespoň přišli poslechnout jeho odpovědi.

„Loni jsem prezidentovu návštěvu ze zdravotních důvodů nestihl, proto jsem se letos rozhodl zajet se na něj podívat až do Havířova, kde vystupoval první den návštěvy. Zdálo se mi, že se proti němu letos strhlo dost kritik, ať už ohledně udílení vyznamenání nebo jeho cesty do Číny. I když nejsem jeho zarputilý fanoušek, musím uznat, že jeho rychlé reakce na jakýkoliv typ otázek jsou dobré," řekl Deníku čtenář Petr Dlouhý z Ostravy-Hrabůvky.

Na prezidentova setkání chodilo dvojnásobně více lidí než loni. Poprvé se ale objevili také kritici a negativní reakce, včetně potištěných transparentů.

„Jako každého politika, i mě potěšila plná náměstí. Jak jsem to tak počítal, devadesát osm procent příznivců, dvě procenta odpůrců. Mě ta dvě procenta svým způsobem oživují, protože já na každém setkání je vždy zvu na pódium, dávám jim do ruky mikrofon a dávám jim právo položit první otázku," uvedl na téma kritiků při své závěrečné řeči Miloš Zeman.

Hejtman Moravskoslezského kraje Miroslav Novák doplnil, že obdivuje fyzickou kondici prezidenta.

„Program byl velmi náročný, co se týká množství schůzek a přejezdů, podle mě to zvládal bravurně. Musím říct, že jsem zůstal v úžasu," řekl hejtman s tím, že vůči programu, který připravoval krajský úřad, neměl prezident žádnou výtku.

„Příprava programu trvala zhruba čtyři týdny. Průběžně jsme jej komunikovali s kanceláří prezidenta po jednotlivých bodech. Jsem rád, že se pan prezident podíval například i do Osoblahy, která není tradičním místem oficiálních návštěv," řekl Miroslav Novák.

Prezident doplnil, že zajímavé bylo například setkání se studenty univerzity. „Těm jsem řekl, že demokracie je tehdy, když může každý vyjádřit svůj názor bez obav z represí, a svobodná profesionální média jsou ta, která dávají prostor oběma stranám," uvedl dále Miloš Zeman.

Na závěr podotkl, že při své příští návštěvě Moravskoslezského kraje už bohužel nebude možné navštěvovat náměstí. „Protože ta už byla zaplněna do posledního místa, pronajmeme nějakou sportovní halu."