Obchodníci jásají z vyšších tržeb, lidé z toho, že centrum konečně ožilo davy. Zástupci města a kraje mohou projekt s klidným srdcem označit za úspěšný, stejně tak organizátoři, kteří původně očekávali třetinový zájem.

„Musím říct, že atmosféra v olympijském parku byla skvělá a že se záměr rozhýbat město i celý kraj skutečně povedl," hodnotí moravskoslezský hejtman Miroslav Novák a jako zlaté hřeby letošní největší sportovně kulturní akce v kraji jmenuje sledování přímých přenosů z Ria, uvedení manželů Zátopkových do Síně slávy sportovců Moravskoslezského kraje či návštěvy současných i minulých sportovců a olympijských medailistů a jejich autogramiády.

Pochopitelně vedle hlavního poslání, které park přinesl, a to poskytnout lidem a zejména dětem nejrůznější sportoviště s nádechem olympijské atmosféry. „Třeba právě někdo z nich bude v budoucnu náš úspěšný olympionik," hlásali několikrát během uplynulých sedmnácti dní hejtman Novák a primátor Ostravy Tomáš Macura, který oceňuje, že se alespoň dočasně povedlo navrátit život do centra města.

VÍC TAKOVÝCH AKCÍ

„Největší zájem o park měly rodiny s dětmi, které se do parku rády vracely. Nejen děti, ale i dospělí si zkoušeli vodní sporty u loděnice, netradiční sporty na Černé louce a především atletiku na Masarykově náměstí," rekapituluje mluvčí parku Veronika Říčková.

Provozovatelé kavárenských a restauračních zařízení tato slova potvrzují a radují se z vyšších tržeb. Například restaurace Astoria měla odhadem o více než polovinu vyšší tržby, než bývá v létě obvyklé. „Zaznamenali jsme větší počet příchozích rodin s dětmi, které se zastavily na palačinky, pohár či pozdní oběd. Venku posedávaly maminky s kočárky, tenhle projekt určitě pomohl snaze o oživení mrtvého centra města. Víc takových nápadů," přeje si provozní restaurace Zdeněk Přecechtěl a dodává, že už den po uzavření parku zaznamenal propad do obvyklých cifer, protože lidé neměli důvod do centra přijít.

DŮVOD K ZAMYŠLENÍ

V podobném duchu hovoří provozní Cukrárny u Babičky Jana Rašíková. „Třetinový nárůst zákazníků," hodnotí přínos parku pro podnik. „Takové akce centru vždy pomohou a podporuji je, na druhou stranu jsme za těch několik dní přišli o rekordní množství nádobí, které si lidé, co sem nechodí pravidelně, brávali ven a už jej nevrátili. V tom davu je nemáte šanci uhlídat. Zmizelo nám okolo třiceti džbánků a čtyřiceti konviček na kávu, takže s tím třetinovým ziskem navíc raději budu opatrná," dodává s rozpačitým úsměvem Jana Rašíková.

Stejně jako v případě průšvihů u samotné olympiády jsou to ale jen drobné vady na kráse. Olympijský park bavil a lidé na něj budou v dobrém vzpomínat.

POKRAČOVAT PODOBNĚ?

„Vidět náměstí plné nadšených dětí, které spolu s rodiči celý den sportují, musí udělat radost každému. Když jsme se před mnoha měsíci rozhodovali, zda se projektu zúčastnit, vycházeli jsme z toho, že Ostrava je centrem sportu i kultury. Jsem moc rád, že se to potvrdilo. Je to pro nás samozřejmě podnět k zamyšlení, zda i v budoucnu podobným způsobem nepokračovat v zatraktivnění centra," dodává primátor Tomáš Macura.

close Víkend v olympijském parku na ostravském Masarykově náměstí. info Zdroj: Deník/Lukáš Kaboň zoom_in Běžecká dráha na náměstí ještě zůstává
Ačkoliv park se začal ihned po jeho uzavření rozebírat, rozhodli se organizátoři ponechat na Masarykově náměstí běžeckou dráhu až do konce prázdnin.
Děti, které sprinterské souboje nadchly či se k nim naopak ještě nedostaly, tak mohou vylepšovat své časy ještě dalších sedm dní. 

Anketa: 

Jaký je váš názor na podobné akce jako olympijský park v centru Ostravy?

Vojtěch Těmín, 73 let, Ostrava:
Byli jsme se podívat v Olympijském parku na Masarykově náměstí i na Černé Louce a bylo to zajímavé. Centrum je mrtvé. Když se tady obyčejně projdete, nic vás neupoutá. Proto by bylo dobré, kdyby sem tyhle události nalákaly víc lidí.

Daniela Bazalová, 35 let, Ostrava-Poruba:
Centrum Ostravy opravdu potřebuje nějaké oživení, takže jsem pro podobné akce. Pak je ale otázka, jestli lidé z různých částí Ostravy využijí těchto veřejných atrakcí ve stejném množství. Mělo by to být přístupné pro všechny.

Gabriel Doubek, 45 let, Ostrava:
Akce v centru jsou dobré hlavně pro mladé. Alespoň se nějak zabaví, u paneláků takové vyžití není. Určitě bych byl pro víc takových věcí, vždyť to svým způsobem i snižuje kriminalitu.

Iveta Bihariová, 45 let, Ostrava-Přívoz:
Olympijský park byl skvělý, hlavně pro děti a mladé. Chodila jsem tam s rodinou, vnoučata si mohla zasoutěžit a moc je to bavilo. Určitě bych uvítala víc podobných projektů.

Lenka Kyjonková, 30 let, Orlová:
Různé oživení centra vítám, ať už jsou to sváteční jarmarky a trhy nebo právě olympijský park. Víc takových akcí by se mi určitě líbilo.

Ptala se: Eva Ertlová

K TÉMATU

Ceněno bylo razítko od Barbory Závadové i setkání s Ondřejem Synkem

Sportovní fanynka Markéta Bartusková se s Deníkem podělila o zážitky a emoce z dění v Olympijském Parku Ostrava.

Pro Ostravu byly LOH v Riu de Janeiro 2016 výjimečné. A to nikoli jen výkony sportovců. Poprvé si lidé mohli užít atmosféru her nejen doma či v restauracích, ale díky Olympijskému parku Ostrava byli vtáhnuti přímo do dění probíhající sportovní události roku takřka deset tisíc kilometrů daleko.

Nadšení neskrývala ani Markéta Bartusková z Ostravy, která si s jedenáctiletým synem Matějem, osmiletou dcerou Karolínou a manželem udělala k návštěvě parku čas hned několikrát. „Pro syna je jasnou jedničkou fotbalový útočník Neymar, který dotáhl domácí Brazílii k první zlaté olympijské medaili. Pokud jde třeba o mě, tak kromě skvělých výkonů našich sportovců jsem unešená z Usaina Bolta. Je to neskutečný dříč a legenda atletiky, opět ukázal, že je právem nejlepší," řekla Bartusková.

Děti si oblíbily řadu atrakcí a disciplín. Hlavně orientační běh Ostravou, skoky do výšky či biatlonovou střelnici. „Jsme sportovně založená rodina. Kromě toho, že ho děláme aktivně, často chodíme na fotbal, florbal nebo hokej. Aspoň takto jsme se chtěli zúčastnit i olympiády. Když jsme zrovna nebyli nikde na prázdninách, šli jsme do parku," přiznala Bartusková.

Přiznala, že u dětí nejvíce „zabodovaly" razítka. „Syn a dcera z toho byli nadšení, zvlášť když jej dostali přímo od naší plavkyně Barbory Závadové. Toho si hodně cenili a ostatně já taky. Potkat se s ostravskou sportovkyní, která startovala na olympiádě, byl i pro mě samotnou velký zážitek," líčila Markéta Bartusková.

Vrcholem programu byla i pro rodinu Bartuskovou osobní návštěva bronzového medailisty z Ria skifaře Ondřeje Synka. Držitel tří medailí z posledních olympiád (2008 Peking stříbro, 2012 Londýn stříbro, 2016 Rio bronz) udělal na všechny návštěvníky velký dojem. „Když přijel, bylo to nádherné přivítání plné emocí. Celkově mě překvapila velká účast bývalých i současných sportovců, exhibiční vystoupení a autogramiády," připomněla Markéta Bartusková.

Sama přiznala, že před první návštěvou olympijského parku i ona bojovala s obavami, aby se tam dětem líbilo. „Neměli jsme představu, jak to v parku bude vypadat, jaký bude program. Ale realita nakonec předčila naše očekávání. Děti byly doslova nadšené a doma si pořád hrály na olympiádu. Byla to prostě skvělá možnost si zafandit i s ostatními lidmi, člověk byl vtažený do olympijské atmosféry, takže si myslím, že šlo celkově o skvělý nápad," dodala Bartusková, přičemž by si dokázala představit podobný projekt i v neolympijském roce.

„Vůbec jsem nevěděla, že máme v Ostravě loděnici. A právě její propojení s dalšími částmi města, včetně Masarykova náměstí, se mi moc líbilo. Uvidíme. Třeba se najde jiná akce než olympiáda, při níž vznikne podobný projekt," zakončila Bartusková.

DAVID HEKELE