OSTRAVAK - cenný skalp ODS

Důležitý výsledek (11,49 procenta) pro svou budoucnost získalo hnutí Ostravak. Celkové druhé místo, cenné vítězství nad ODS i triumf v centrálním obvodě MOaP. To jsou tři základní věci, které potěšily lídra Ostravaku Lukáše Semeráka.

„Byli jsme dvakrát třetí, teď jsme druzí a příště už asi volby vyhrajeme… Dvakrát jsme porazili KSČM, letos poprvé i ČSSD, i když ona se porazila vlastně sama. Pro nás to je vysvědčení za odvedenou práci v minulém volebním období a myslím, že vůbec není špatné. A to říkám hlavně proto, že jako jediní nejsme parlamentní stranou. Velkou radost mám z výsledku Poldy Sulovského v senátních volbách, kde suverénně postoupil do druhého kola,“ uvedl Semerák.

Komunální a senátní volby 2018. Štáb hnutí Ostravak. Na fotografii Lukáš Semerák.

Potvrdil, že Ostravak má velký zájem pokračovat v koalici s vítězným ANO. „Rádi bychom dokončili rozdělanou práci. Na druhé straně pokud by ale mělo hnutí ANO tendenci při vyjednáváních moct tlačit na pilu nebo zneužívat svého vysokého vítězství, mohlo by to spolupráci nabourat. Pro mě by bylo zajímavé dosadit do vedení města Piráty, je tady jedno „ale“. My se totiž moc neznámetakže vše ukážou až příští dny,“ řekl Semerák.

Radost měl z triumfu v centrálním obvodě MOaP. „Je to naše srdeční záležitost, naopak jsme proti minulým volbám propadli v Porubě, kde nám ublížila diskuse o prodloužení tramvajové tratě. Na rozdíl od jiných stran jsme před volbami nekličkovali a jasně vyhlásili svůj názor, že jsme pro tramvajovou trať. A lidé nám to tam spočetli,“ dodal Semerák.

ODS - lepší, ale ne o dost

Cíl byl jasný proměnit neúspěch z roku 2014 ve dvoucifernou hodnotu. Ostravská ODS se ale zastavila na metě 9,73 procenta. A tak přestože se občanští demokraté stali třetí nejúspěšnější stranou v Ostravě, k úsměvům na tvářích cosi chybělo.

ANO, KDU-ČSL a Ostravak. To byli po převratu na magistrátu v roce 2015 po tři roky koaliční partneři ODS. A přestože se primátor Tomáš Macura bezprostředně po vítězství ve volbách vyjádřil pro setrvání stávající koalice, podle počtu mandátů je reálná i varianta pouze v trojkoalici. ODS tuší, že na to může doplatit, proto po spočtení hlasů v sídle strany v Modrém domě na Sokolské třídě nikterak viditelné nadšení nevládlo.

Volební štáb ODS v Ostravě

„Je to takové polovičaté. Ano, máme o polovičku více hlasů i mandátů než minule, ale musím přiznat, že jsme chtěli více. Převládají smíšené pocity,“ reagoval po dopočtení posledních hlasů lídr Zdeněk Nytra s tím, že třetí místo je fajn, ale mělo začínat jedničkou v kolonce procent.

ODS totiž ví, že i přes relativní úspěch ji může minout koalice, v níž se dosud nacházela. „Jeden z matematických výpočtů vychází i bez nás. Takhle rozhodli lidi, tak to je. Karty rozdává vítěz. Nebudou mít problém poskládat čtyřkoalici, ale ani trojkoalici,“ podotkl Nytra.

„Budeme čekat, jestli se nám někdo ozve, ze třetího místa žádné aktivní kroky ve vyjednávání o koalici dělat nelze,“ dodal Nytra. ODS tak může těšit alespoň to, že přes deset procent se dostala v centrálním obvodu či ve Slezské Ostravě.

PIRÁTI - Velká radost i pokora

Uzavřená společnost, hlásá sice cedule před podnikem Sádrový ježek nedaleko Stodolní ulice, ale přítomní Piráti prohlašují, že „je otevřeno pro všechny“. Kromě kandidátů a členů strany skutečně doráží sledovat průběžné výsledky voleb i příznivci černé vlajky… a přidávají se pak k všeobecnému potlesku, když se procenta ve velkých obvodech přibližují desítce.

Komunální a senátní volby 2018. Štáb Pirátská strana.

I když nakonec Piráti získali 8,95 procenta hlasů, zklamáni nejsou. „Dali jsme si za cíl překročit hranici pěti procent, což se nám podařilo. Velkou radost máme z výsledku v centrálním obvodu (14,92), který se stal z našeho pohledu pirátskou baštou,“ uvedl lídr Pirátů David Witosz.

Komunální a senátní volby 2018. Štáb Pirátská strana. Na fotografii David Witosz.

Volby 2010 (rok po vzniku tohoto politického subjektu) považují za symbolický rozjezd s 0,8 procenta ostravských voličů. Rok 2014 si pojí s onou desetinou procenta (dostali 4,9), jež je zanechala před účastí v zastupitelstvu v centrálním obvodě.

„Teď jsme přichystáni spolupodílet se na řízení chodu města i obvodů. Věříme si, že se dokážeme orientovat na obojí. Naším cílem je prosazovat program, ať už jsme v koalici nebo v opozici. Máme kvalitní lidi jak na magistrát, tak na obvody. Možná že nejsme pro někoho známí, ale ve volbách uspěli chytří lidé bez politických škraloupů, kteří mají chuť se zapojit do veřejného života ve prospěch města nebo obce. Nyní se budeme chovat podle povolební strategie. Už dříve jsme jasně řekli, že odmítáme spolupráci s KSČM a SPD,“ dodal Witosz.

Fiasko bez sebereflexe

Čekali jste po volebním výprasku sebereflexi? Tak marně… Za propadák ČSSD v Ostravě může podle lídra Jiřího Srby mimo jiné i celorepubliková nemoc strany.

Časy povolebních radostí na sekretariátu v centru Ostravy patří do historie, sociální demokraté sledovali hlasování v podniku La Futura na Dubině.

I tato skutečnost vystihuje, jak bídně na tom strana v současnosti je.

Lídr ostravské kandidátky Jiří Srba komentoval nejhorší výsledek od revoluce (5,53 procenta) těmito slovy: „Představa byla bohužel jiná, než realita… Měli jsme pomyšlení až na dvouciferné číslo. Výsledek nepovažuji za za dobrý, více se k tomu nedá říct.“

Jiří Srba

Neúspěch ČSSD svedl na „celorepublikovou nemoc“. Ta podle něj zachvacuje hlavně velká města.

Jeho slova vyznívají při pohledu na výsledky ČSSD třeba v Bohumíně (57,12 procenta), Karviné (44,15 procenta) nebo Frýdku-Místku (21,91), Novém Jičíně (20,10 procenta) komicky.

„Vypadá to, že u voličů vévodí ne lokální problémy, nýbrž to, co je ve čtvrtek v televizních novinách,“ přemýšlel nad neúspěchem Srba.

Ten rovněž nadnesl, že na „nemoc“ sociální demokracie by mohl být lék ve větším zapojení osvědčených politiků, za kterými jsou výsledky. „Ti jsou naší nadějí. Skupiny okolo ministerstev nikoliv,“ tvrdil ostravský lídr ČSSD.

Co se výsledků v obvodech týká, radost mu udělali ve Vítkovicích (11,4 procenta) či Porubě (9,25).

KSČM - druhé místo v Porubě

S rozpolcenými pocity hodnotil komunální volby lídr KSČM Martin Juroška, jehož strana nakonec obsadila páté místo (8,96 procenta).

„Proti minulým volbám (13,43 procenta) jsme ztratili. Upřímně říkám, že jsme si představovali lepší výsledek. Všem stranám ve městě uteklo hnutí ANO, ostatní strany se pohybují ve velmi těsném intervalu několika procent. Ostravské vítězství hnutí ANO není dílem místních politiků, ale celorepublikovým trendem. Lidé volili prakticky stejně jako v posledních parlamentních volbách,“ komentoval výsledky voleb Martin Juroška.

Komunální a senátní volby 2018. Štáb KSČM. Na fotografii Martin Juroška.

Sám nepředpokládá, že koalice bude fungovat ve stejném složení (ANO, Ostravak, ODS, KDU-ČSL) jako nyní. „Myslím, že v koalici nebude zapotřebí mít čtyři strany,“ řekl Juroška, kterého potěšil výsledek KSČM v Porubě. „Druhého místa v tomto obvodu si vážíme,“ dodal.

SPD - nejsme zklamáni

SPD se v Ostravě dostala nad šest procent, konkrétně na hodnotu 6,77 procenta. Ostravský lídr SPD Václav Kubín situaci hodnotil mírně optimisticky.

„Jsme strana, která poprvé kandidovala v komunálních volbách. Nejsme zklamaní. Můžeme hovořit o solidním výsledku. Uspěli jsme ve všech obvodech, kde jsme kandidovali,“ řekl Kubín, který přiznal, že původně očekával výsledek o přibližně dvě procenta lepší i s ohledem na to, že v parlamentních volbách v roce 2017 získala SPD v Ostravě jedenáct a půl procenta.

Jak ale Kubín zdůraznil, v Ostravě proti SPD stála v komunálních volbách silná hnutí. „Takže se dá říct, že konečné výsledky odrážejí reálnou situaci,“ dodal Kubín s tím, že v současné době lze obtížně hovořit o koalicích. „Náš přístup bude aktivní v rámci toho, jaký mandát nám voliči dali. Myslím si ale, že nejsme těmi, kdo po volbách rozdá karty,“ dodal Kubín.

KDU-ČSL - Boj o pět procent

Nervozita téměř do poslední chvíle. I tak by se dala charakterizovat atmosféra ve volebním štábu lidovců. KDU-ČSL a nezávislí kandidáti se pohybovali většinou pod pěti procenty, nutnými pro vstup do zastupitelstva. Uklidnění přišlo po sečtení pětaosmdesáti procent hlasů, kdy se dostali na hranici pět a půl procenta, kterou dále zvyšovali. Nakonec získali 5,82 procenta.

Přesto v porovnání s minulými volbami mírně ztratili.

„Oproti volbám před čtyřmi roky je tu více subjektů, které mají kolem deseti procent,“ řekl lídr Zbyněk Pražák s tím, že lidovcům zřejmě odebrala hlasy ODS. „ODS před čtyřmi lety získala méně než my. Bylo to s ohledem na atmosféru, která tehdy v ODS vládla. Situace se nyní pro ODS zlepšila. A je to vidět i na výsledcích voleb. Takže se domníváme, že část voličů ODS se nyní vrací ke své původní straně,“ dodal Pražák.

NEZÁVISLÍ - Napětí a nakonec úleva

V salonku jednoho z nejstarších mariánskohorských hostinců Dělnického domu se sice v sobotu večer dali hosté spočítat na prstech rukou, nicméně napětí bylo cítit. Dominujícímu politickému seskupení v tomto obvodě šlapalo na paty LEČO! „Nálada je poplatná množství sečtených hlasů,“ říká Patrik Hujdus, lídr a primátorský kandidát. Výsledky v rámci města (2,6 procenta) ho netěšily.

Volební štáb NEZÁVISLÍ,  Dělnický dům, Ostrava-Mariánské Hory, 6. října 2018

Všichni celý den věřili, že NEZÁVISLÍ obhájí v Mariánských Horách dřívější pozici. „Byly to nervy, jak to lítalo nahoru a dolů,“ míní Hujdus. Ocenil výsledky ve Slezské Ostravě, Vratimově, Těrlicku, kde uspěli. „Těší mě, že se lidé nenechali ovlivnit šílenou kampaní, která se nás dotýkala i osobně,“ říká starostka Liana Janáčková.

Její strana volby v obvodě vyhrála (27,18 procenta). „Vylučuji paktování s hnutím LEČO, jinak si dokážu představit spolupráci se všemi subjekty,“ dodala Janáčková.

STAN - Čekání na analýzu

Výsledky berou jako realitu a rozhodnutí voličů. Ve svém nitru však cítí zklamání a nezodpovězené otázky. Starostové a nezávislí (STAN) zastupitelský mandát na „velké radnici“ se svými 2,96 procenta nezískali. „Překonat pětiprocentní hranici byl náš cíl. To se nám bohužel nepodařilo,“ přiznal Deníku lídr STAN Jiří Jureček.

Ukvapený závěr z neúspěchu ale nedělá. „Musíme si to důkladně zanalyzovat a vyhodnotit, proč se to nepodařilo.“

Starostové a nezávislí rozložili svůj volební tábor v Hošťálkovicích. Právě na menších radnicích, třeba ve Vratimově, Radvanicích nebo Vítkovicích, STAN zanechali stopu. „V menších obcích a obvodech Ostravy jsme uspěli docela výrazně. Tam je jasná spokojenost,“ mírnil Jureček zklamání. A jak komentuje výsledky na magistrátu?

„Překvapilo nás tak dominantní vítězství ANO, čekali jsme naopak více od Ostravaku,“ dodal Jiří Jureček .

LEČO - Smutek z magistrátu

Zastupitelský mandát na magistrátu se Lepší a čisté Ostravě (LEČO) se necelými čtyřmi procenty urvat nepodařilo. Masivní reklamní kampaň na voliče nezabrala.

„Velice nás mrzí, že se dění na velké radnici nebudeme moci zúčastnit, byť z pozice opozice. Chtěli jsme prosadit kroky ke zvýšení bezpečnosti, zlepšit práci strážníků,“ okomentovala ambice strany její mluvčí Eliška Ulehlová.

Smutek z neúspěchu na magistrátu však mírní úspěch v městských obvodech na Jihu (8,8 procenta) a v Mariánských Horách a Hulvákách (17,9 procenta). „Jih je pro nás malé velké vítězství. Určitě budeme chtít vyjednat účast v koalici,“ řekla Ulehlová k obvodu.

Ještě větší úspěch LEČO zaznamenalo v Mariánských Horách a Hulvákách, kde mu napomohlo, že za něj kandidovala řada současných zastupitelů.

„Znají prostředí, lidé zase znají je. To se potvrdilo,“ dodala Ulehlová.

Volební víkend a jeho dění v kraji jsme sledovali zde:

Online reportáž

Sčítání hlasů v Moravskoslezském kraji

OSTRAVA

Víte, jaké byly rozdíly ve volební účast oproti posledním komunálním volbám? Která strana zažila největší ústup ze scény a jací byli nejmladší i nejstarší kandidáti i zvolení zastupitelé? Podívejte se na náš stručný přehled zajímavostí a kuriozit zde.

07.10. 10:11

OSTRAVA

Kupčení s hlasy se neprokázalo  
Během komunálních a senátních voleb nebyly v Moravskoslezském kraji zaznamenány žádné vážnější problémy.

„V souvislosti s volbami jsme přijeli devět oznámení,“ řekla Deníku Zlatuše Vjačková z moravskoslezské policie. Několik případů se týkalo podezření na možné kupčení s hlasy. „Nic z toho se nepotvrdilo,“ řekla Vjačková s tím, že policisté situaci prověřovali přímo na místě. Další výjezdy souvisely s narušením pořádku, které měli na svědomí alkoholem znavení lidé.

07.10. 10:00

OSTRAVA

Okrsek 19003: dvacet voličů  
Sledovaný okrsek 19003 ve Slezské Ostravě, který proslul během lednové prezidentské volby tím, že v prvním kole nepřišel žádný ze 109 voličů, v komunálních volbách překvapil. Dorazilo dvacet ze 121 oprávněných voličů, což je podstatně více, než předpokládala starostka Slezské Ostravy Barbora Jelonková. Ta odhadovala, že odvolí pět až deset lidí - více zde

07.10. 00:10

Tímto příspěvkem se s vámi v tuto chvíli loučíme. Podrobné volební výsledky měst a obcí v Moravskoslezském kraje si můžete prohlédnout zde.

Celá on-line reportáž ZDE