Letošní pátý ročník opět pořádala ludgeřovická společnost TARRA pyrotechnik, která letos slaví kulaté výročí třiceti let. Festival ohňostrojů je také znovu s mezinárodní účastí.

Zatímco v pátek se na hlučínském jezeře představila domácí TARRA pyrotechnik, v sobotu 2. září předvedla svou show SUREX z Polska, neděle 3. září pak patřila týmu Pyrotechnics Activities ze Slovenska.

Přílet moravskoslezských hasičů z Řecka, 1. 9. 2023.
VIDEO: Dojetí v Mošnově. Čeští hasiči se vrátili z extrémního zásahu v Řecku

Každá soutěžící společnost zahájila úvodní dvě minuty povinnou částí ohňostroje na hudební skladbu Once Upon A Time In The West od skladatele Ennio Morricone, v české verzi Jednoho dne se vrátíš od Věry Špinarové. Zbylých deset minut měly jednotlivé týmy volný výběr skladeb.

Krmáš a další program

V Hlučíně se tento víkend slavil i krmáš. Oslavy patřily hudbě, veteránům a ohňostrojům. Jejich dějištěm byly nejen břehy štěrkovny, ale i Mírové náměstí a nádvoří hlučínského zámku.

„Na parkovišti u Hlučínského jezera bude probíhat pouť, za branami areálu pak hudební program. Těšit se lze na Václava Noida Bártu, orchestr Tomáše Kočka, kapelu Drive, Elán Revival Morava, zpěváky z nejslavnějšího muzikálu Michala Davida a další,“ přibližila ještě před zahájením oslav hlučínská mluvčí Kristina Skulinová s tím, že vstup na celý program krmáše je zdarma. Hlučínský krmáš je každoroční připomínkou vysvěcení kostela svatého Jana Křtitele.

Hutní společnosti Liberty Ostrava. Ilustrační foto.
Uzavření části koksovny v Liberty Ostrava vzbudilo v lidech obavy z propouštění

V sobotu od 9 do 16 hodin je na Mírovém náměstí připravena Hlučínská krmášová jízda veteránů, poté se dění opět přesune na štěrkovnu. V 16.15 vystoupí Tomáš Kočko s orchestrem, v 18 hodin Václav Noid Bárta a od 20.30 zahraje až do půlnoci kapela Drive. Ve 21 hodin nebe na jezerem opět rozzáří další z ohňostrojů.

V neděli se o zahájení krmáše postarají na nádvoří zámku v 15 hodin hlučínský starosta spolu s tamním farářem. Od 16 hodin zde vystoupí Moravians s Eliškou Bučkovou. V 17.30 se pak na Hlučínském jezeře představí Elán Revival Morava, od 19.45 si zájemci poslechnou písně z muzikálu Michala Davida a tečku za krmášem pak napíše od 21 hodin poslední z festivalových ohňostrojů. Vyhodnocení festivalu pak proběhne na štěrkovně ve 21.30.