Zchátralé, často polorozpadlé stavby na zarostlých pozemcích, s vybitými okny a nefunkční střechou. Tak vypadá stav nejohroženějších nemovitých památek v Ostravě.

K sedmi ohroženým stavbám má v nejbližších dnech přibýt i bývalá budova živnostenské a obchodní banky, která je součástí komplexu Ostravica.

Stav a údržba budov se různí, pro většinu však platí zchátralé, nevyužitelné a v blízké době bez vidiny na zlepšení.

Patří zde městská jatka, Důl Alexandr, Důl Jiří, část Dolu Jan Šverma, hlubinná jáma Terezie, železniční stanice Báňské dráhy mezi ulicemi Cihelní a Jirskou, a tvrz ve Velké Polomi.

„Aby se budova dostala do seznamu nejohroženějších nemovitých památek, musí splňovat jednoznačná kritéria. Například musí do budovy dlouhodobě zatékat, chybí okna a dveře, nemá funkční střechu a objekt podléhá destrukci a chátrání. Na základě těchto a mnoha dalších prvků se rozhoduje, v jakém stavu památka je,“ řekla Deníku Helga Kozelská Bencúrová, ředitelka ostravského Národního památkového ústavu.

Kulturními památkami přitom nejsou celé komplexy, ale často jen části dolů nebo jednotlivé budovy. Rekonstrukce proto není jednoduchá. Různé stavby objektů mají mnohdy různí vlastníci.

Infografika

Například administrativní budova hlubinného Dolu Alexandr se postupně obnovuje, aby posloužila jako bydlení a dílny pro Charitu sv. Alexandra, zatímco vtažná jáma a těžní věž se dlouhodobě neudržují.

Podobná situace se týká i tvrze se sýpkou ve Velké Polomi. Areál prochází od roku 2008 postupnou obnovou. Sýpka má sloužit provozu malého pivovaru, pivnice a restaurace, a na rozdíl od zříceniny tvrze samotné, ze které zůstaly jen obvodové zdi, už nepatří mezi nejohroženější kulturní památky.

Kromě areálu jámy Terezie, který se dočkal opravy těžních strojů a o jehož opravě jedná vlastník, společnost Diamo, je zbytek památek v katastrofálním a havarijním stavu.

Například železniční stanice Báňské dráhy je v silně zdevastovaném stavu. Chybí okapy, bortí se střecha a do interiéru silně zatéká.

„Národní památkový úřad může pouze doporučovat a upozorňovat na havarijní stav. Více v našich silách není,“ vysvětlila Kozelská Bencúrová.

Situace trojice domů bývalého Módního domu Ostravica Textilia je ještě složitější.

Společnost Amadeus Real, která objekt a pozemky na náměstí Edvarda Beneše vlastní, usiluje o záchranu komplexu.

„Dům, který je na vstupu do města v Nádražní ulici, bychom chtěli zbourat, protože není památkově chráněný a jeho stav neumožňuje rekonstrukci. Uvažovalo se, že by místo něj vznikla replika, nakonec ale chceme jít cestou úplné novostavby. Středový dům s cenným schodištěm i přes havarijní stav zrekonstruujeme,“ přiblížil Deníku již dříve Václav Sedmík z developerské společnosti Amadeus Real.

Mohlo by vás zajímat:K čemu dnes slouží areály ostravských šachet?

Další související články najdetezde:Kauzy spojené s proměnou Ostravy