Dendrologický výzkum odhalil jejich špatný stav. „Stromy byly poškozené, duté, a hrozilo tak, že by mohly spadnout na blízkou cyklostezku a někoho zranit,“ vysvětlila zákrok náměstkyně primátora města Ostravy Kateřina Šebestová.

Prázdná místa ale po vykácení nezůstanou, odstraněné stromy nahradí při jarní a podzimní výsadbě nová zeleň. Přibude sto pět listnatých a přes padesát jehličnatých stromů v součtu více, než bylo vykáceno. Vzhled nábřeží řeky pak doplní další keře, cibuloviny a okrasné květiny.

Úpravy okolí řeky budou stát zhruba šedesát milionů korun, náklady zaplatí město Ostrava.

„Postupně budou řešeny další fáze, jako stavba teras pod sochou Miloše Sýkory nebo realizace pěší trasy vedle cyklostezky na moravské straně. Od sochy Miloše Sýkory povede také bezbariérové napojení na cyklostezku,“ dodala náměstkyně Šebestová.

V plánu je také například oprava mostního pilíře či vytvoření nových možností pro posezení.

Na moravské straně řeky vznikne i zpevněná plocha po vzoru dvou již postavených na slezské straně, a to v místě pod ostravskou radnicí. Ve stejné době projde opravou i povrch přilehlé cyklostezky, což by mělo zajistit její delší životnost. Povrch cyklostezky poškodila v roce 2014 voda.

„Nové řešení, které teď bude aplikováno ve formě velkých plátů žuly zasazených do povrchu, by už podobné riziko nemělo nést,“ uvedl primátor Ostravy Tomáš Macura.

Markéta Sulková

Slavnosti na řece Ostravici:

Rozvodněná Ostravice: