Soud mu za napadení úřednice vyměřil podmíněný desetiměsíční trest s odkladem na zkušební lhůtu dvou let. Lípa byl uznán vinným hned ze dvou trestných činů, a to násilí proti úřední osobě a výtržnictví. Hrozily mu až čtyři roky vězení. Lípa s verdiktem nesouhlasil a na místě se proti němu odvolal, státní zástupce si ponechal lhůtu na vyjádření.

Incident

Lípu stihl trest za incident, k němuž došlo 7. března letošního roku v budově radnice městského obvodu Otrava-Jih. Olašský král zde v odpoledních hodinách vyřizoval záležitosti týkající se sociální dávky. Měl předložit požadované doklady, což se mu nelíbilo. Vše považoval za naschvály ze strany úřednice, která se jeho záležitostmi zabývala - více se o incidentu dočtete zde:Olašský král obviněn kvůli napadení úřednice

Prohlásil, že dotyčná je zaujata vůči Romům. „Já vím na sto procent, že nemá ráda Romy,“ řekl před soudem.

Když ji potkal na chodbě radnice, začal na ni křičet a chytil ji za krk.

„Uchopil ji, prudce stiskl a několik sekund jí mačkal krk,“ uvedl státní zástupce. Ženě se po chvíli podařilo z Lípova sevření vymanit a rozběhla se ke strážníkům, kteří v té chvíli přicházeli.

Šok

Napadená úřednice útok popsala jako zcela nečekaný až zákeřný. „Šla jsem po chodbě. Zaregistrovala jsem postavu. Podle hlasu jsem poznala pana Lípu. Slušně jsem pozdravila a zeptala se, co si přeje. Než jsem ale stačila větu dokončit, chytil mě za krk. Byl to silný stisk na hrdlo. Myslím, že ví, jak ublížit. Jako kdyby mi chtěl to hrdlo vyškubnout,“ řekla úřednice, která musela vyhledat lékařské ošetření. Nabídku na nemocenskou odmítla. Léčila se zhruba týden.

„Bolelo mě hrdlo, přestávala jsem mluvit. Projevilo se to i na psychice,“ popsala své obtíže.

Stejně jako úřednice vypovídali i svědci, kteří incident přímo sledovali, případně s napadenou ženou bezprostředně po útoku mluvili a viděli její zranění.

Jen máchnutí

Lípa jakékoliv násilí odmítl. „Věci v obžalobě nejsou pravdivé. Neuznávám, že by se jednalo o trestný čin,“ řekl Lípa. Podle své verze měl k úřednici skutečně výhrady, které hodlal řešit s její nadřízenou. Nikomu ale údajně neublížil. Ženy se pouze nepatrně dotkl, když jí položil dlaň na rameno. Poté jen připustil, že když svou ruku stahoval, protáhl ji pod jejím krkem, rozhodně ji ale nezranil.

Na místě incidentu byl s Lípou i „korunní princ“ a současně předseda Unie olašských Romů Josef Stojka. Ten u soudu využil svého práva, a jelikož je Lípa jeho příbuzný, odmítl vypovídat. „Nemůžu nic komentovat. Je to náš šéf. K ničemu tam ale nedošlo. Nic se nestalo, byl jsem otočený,“ řekl již dříve Deníku Stojka.

Komfort

Napadená úřednice během své výpovědi zdůraznila, že Lípu nijak nevyprovokovala ani po něm nechtěla žádné zbytečné dokumenty. Podle svých slov postupovala v souladu se současnou legislativou, což potvrdila i její nadřízená. U soudu dokonce zaznělo, že Lípa patřil k „prominentním“ klientům, kterým bylo umožněno to, o čem se jiným mohlo jen zdát.

„Měl komfort, který neměl žádný jiný občan,“ řekla úřednice. Sociální pracovnice dokonce s různými dokumenty jezdily za Lípou domů, nebo naopak souhlasily s tím, aby listiny od Lípy vozil na úřad jeho taxikář. „Nechtěly jsme jít do konfliktu s panem Lípou,“ vysvětlila úřednice. Ani tato vstřícnost ji ale nakonec neuchránila před napadením.

Trest

Obhájce v závěrečné řeči navrhoval zproštění obžaloby. Zmínil se také o možnosti postoupit případ správnímu orgánu, který by vše řešil pouze jako přestupek. Soud to ale odmítl a Lípovi vyměřil desetiměsíční podmíněný trest s odkladem na zkušební dobu dvou let.

„To pro obžalovaného znamená, aby se po dobu dvou let choval řádně, zejména se nedopustil další trestné činnosti. V opačném případě soud rozhodne, že obžalovaný je povinen trest odnětí svobody v trvání deseti měsíců vykonat,“ řekla soudkyně.

K TÉMATU

Jan Lípa byl v posledních letech odsouzen již dvakrát. Jeden trest ho stihl za falešné svědectví, kterým chtěl společně s dalším obžalovaným zajistit alibi jiným Romům. Lípa figuroval i v procesu, ve kterém se zodpovídal z poškozování cizí věci částečně poničil vozidlo z autopůjčovny. Lípa vždy vyvázl s podmíněným trestem a během stanovené zkušební lhůty zákon neporušil. Proto na něj soud musel nyní hledět jako na netrestaného.

Související články:Králi hrozí obvinění z napadení úřední osoby

Olašský král měl škrtit úřednici ze sociálky