Tuzemský olympijský oheň se pomalu přesouvá do Ostravy. Už v pátek bude na Masarykově náměstí slavnostně otevřen místní olympijský park. Brazilskou atmosféru dotvoří karnevalový průvod a další bohatý program s řadou pěveckých vystoupení.

Ve středu v Deníku najdete speciální barevnou přílohu k OH v Riu de Janeiro.

STAVBA OLYMPIJSKÉHO PARKU ZAČALA

Na Černé louce v Ostravě se začalo stavět oplocení, navážely se tribuny a večer se také zakreslovaly pozice jednotlivých stánků ve všech lokalitách, kde Ostrava ožije olympijskou atmosférou, tedy vedle Černé louky také na Masarykově náměstí a u loděnice. Dnes přípravy pokračují navážením zbytku písku a výstavbou samotných stánků i Rio baru, který bude stát u hlavní stage na Černé louce.

Velký sportovně-kulturní svátek se blíží a v Ostravě už vrcholí několikaměsíční přípravy. Díky Olympijskému parku Ostrava pronikne brazilská atmosféra i na severní Moravu. Už v pátek v 18 hodin bude na Masarykově náměstí zapálen olympijský oheň v kahanu, který speciálně pro tuto příležitost vytvořil uznávaný sochař Boris Holub.

Organizátoři v souvislosti se zapálením ohně slibují nejedno překvapení. Po jeho zapálení se z náměstí na Černou louku vydá karnevalový průvod. „Bude opravdu pestrý a velký. Jde nám o to, dostat do Ostravy brazilskou atmosféru Ria a samby, součástí průvodu proto budou například brazilské tanečnice z Moravy," láká programový dramaturg parku Jiří Vaněk.

ŠPIČKOVÁ VYSTOUPENÍ

„Věřím, že atmosférou, nadšením a kreativitou budeme konkurovat pravému brazilskému průvodu," doplňuje mluvčí ostravského olympijského parku Veronika Říčková a příchozí nabádá k pestrobarevnému odění.

Tím ale první olympijský den v Ostravě teprve začne. Na Černé louce, kde bude v pátek vstup zdarma (poté bude symbolicky zpoplatněn), vystoupí od 19 hodin kapela No Name, zpěvačka Elis a ve 22 hodin návštěvníky na latinskou vlnu naladí ohnivá show Dana Nekonečného.

„Krátce po půlnoci se pak živě přesuneme do Ria a na velkoplošné obrazovce budeme sledovat zahajovací přenos olympiády," předestírá nejbližší program Jiří Vaněk.

Organizátoři ovšem s ohledem na přetrvávající bezpečnostní situaci ve světě žádají návštěvníky, aby do olympijského parku ani na zahajovací ceremoniál nechodili s batohem a jinými většími zavazadly. Na Černou louku s nimi nikdo nebude vpuštěn.

Už v pondělí se olympijský park začal stavět, připraveni jsou i dobrovolníci.

„Momentálně evidujeme asi stovku potvrzených zájemců, ale nové stále vítáme. Věřím, že finální počet bude okolo 160 lidí. Mám radost, že se zapojují mladí i starší dobrovolníci, kteří si kvůli tomu kolikrát berou v práci dovolenou. Všichni navíc budou i se svými rodinami součástí průvodu, který bude opravdu velký," informuje manažer dobrovolníků Vlastimil Bijota. Včera v 15 hodin proběhlo jejich druhé školení, to závěrečné je na programu v pátek před průvodem.

Olympijský park vedle živých přenosů z Ria nabídne například možnost vyzkoušet si olympijské sporty, setkání s legendami či řadu hudebních koncertů.

V pondělí se v Ostravě začal stavět olympijský park.Zdroj: Deník/Lukáš Kaboň

K TÉMATU

Osvěžení v Olympijském parku? Čerstvá kohoutkováČerstvou kohoutkovou vodou se budou moci kdykoliv osvěžit návštěvníci Olympijského parku na Černé louce. V horkých dnech navíc jim přijde vhod i speciální vodní brána (na snímku), která vyrábí z vody příjemnou vodní mlhu. To vše díky konceptu Free Water Zone, který do ostravského Olympijského parku dodá společnost Ostravské vodárny a kanalizace (OVAK). „V parku se bude sportovat. A nejlepším osvěžením je čistá kohoutková voda. Lidé ji od nás dostanou do čistého kelímku. A nic za ni nebudou platit," uvedla Radka Vanková, mluvčí OVAK. (lap)