Virus Zika. Poprvé byl objeven v roce 1947 u opic v pralese Zika v Ugandě, první případy nákazy člověka byly hlášeny v Nigérii roku 1954. Píše se rok 2016 a za dveřmi jsou olympijské hry v Brazílii.

Někteří sportovci účast na hrách kvůli možnosti nákazy tímto virem nepotvrdili.

V Brazílii je v době konání her zimní období a aktivita komárů, kteří virus přenášejí, je nižší. Olympionici jsou vybaveni repelenty, které zabírají na jihoamerické komáry, a odpařovači s látkami proti komárům. Svou účast přesto odmítli například tenisté Tomáš Berdych či Karolína Plíšková.

Jedno je však jisté všichni čeští olympionici a členové doprovodu podstoupí po návratu z Brazílie bezplatně zdravotní testy na specializovaném pracovišti Zdravotního ústavu v Ostravě.

„Máme k dispozici spolehlivé diagnostické testy v dostatečném množství, jsme připraveni olympioniky vyšetřit rychle a spolehlivě. Vyšetříme každého člena olympijské výpravy, který o to projeví zájem. Předpokládám, že úplně všichni asi nebudou chtít, proto odhadujeme, že by se mohlo jednat o 50 až 150 osob. Ale i kdyby se nakonec rozhodli všichni, jsme schopni kapacitně to zvládnout bez problémů," říká MUDr. Hana Zelená, vedoucí ostravské Národní referenční laboratoře pro arboviry.

Jak to bude probíhat? U osob, které neměly žádné příznaky odpovídající horečce Zika, se doporučuje odebrat krev na vyšetření protilátek nejdříve za tři týdny po návratu z rizikové oblasti. „Je potřeba počkat, až uplyne doba, která je potřebná pro vytvoření protilátek za předpokladu, že by se dotyčný nakazil až poslední den pobytu. Pokud by člověk příznaky měl, je možné provést vyšetření i dříve," vysvětluje MUDr. Hana Zelená.

Standardně se budou u všech sportovců vyšetřovat protilátky ze vzorku krve metodou ELISA a současně i potvrzovacím virusneutralizačním testem. Tím je zajištěna nejvyšší možná spolehlivost vyšetření. „Pokud by dotyčný aktuálně měl příznaky nebo potíže odpovídající možné probíhající infekci virem Zika, použila by se i metoda PCR na přímý průkaz viru," popisuje MUDr. Hana Zelená.

V případě, že by se prokázala infekce Zika, mužům se doporučuje sexuální abstinence nebo chráněný pohlavní styk s kondomem alespoň po dobu šesti měsíců, pokud je jeho partnerka těhotná, pak se to doporučuje dodržovat až do porodu. „Léčba žádná není k dispozici a není ani nutná, protože onemocnění zpravidla probíhá lehce a odezní samo během několika dní," uzavírá MUDr. Hana Zelená.

ANKETA DENÍKU

Jeli byste jako sportovci na olympiádu do Brazílie i přes hrozbu viru Zika?

Karel Kowalik, 52 let, Frýdlant n. O.:

Záleželo by na aktuálních přesných informacích o situaci. Teď je nemám. Rozhodoval bych se ale individuálně jako Tomáš Berdych. Určitě bych přihlédl k názoru rodiny a přátel. A pokud bych vyhodnotil, že riziko je malé, jel bych.

Kateřina Holubová, 20 let, Příbor:

I když je lékařství na dobré úrovni, na cestu do Ria bych si asi netroufla. Vidím to jako velké riziko.

Hynek Tomáš, 51 let, Ostrava:

Určitě bych jel. Stojí za to se do Brazílie podívat. Jel bych tam hlavně kvůli exotice a jedinečné atmosféře olympijských her. Byla by to příležitost, která se člověku naskytne jednou za život, někomu ani to ne.

Jaroslav Synek, 22 let, Krnov:

Sportovec moc nejsem, ale kdybych byl a měl jsem jet na olympiádu? Nebál bych se, jel bych.

Roman Kořistka, 30 let, Holasovice:

Já bych se viru nebál. Je to o tom, jak moc se člověk informuje a co vůbec o dané nemoci ví. Strach ale nemám, ono do lesa kvůli klíšťatům lidé také nepřestanou chodit.

Veronika Kotasová, 27 let, Těrlicko:

Pokud bych neplánovala rodinu, tak bych na olympiádu určitě jela.

K TÉMATU

JAK JE MOŽNÉ NAKAZIT SE VIREM ZIKA? V drtivé většině případů dojde k nákaze bodnutím nakaženého komára. Je však možný i přenos pohlavním stykem, přenos z matky na dítě během těhotenství, krevní transfuzí nebo transplantací orgánu.

JAKÉ JSOU PRVNÍ PŘÍZNAKY? 
Horečka, kožní vyrážka, bolest kloubů a svalů, zarudnutí očí.