Vývojvolebních výsledků jsme pro váscelé sobotní odpoledne a večer sledovali. Postupně jsme přinášeli reportáže přímo z volebních štábů i bezprostřední reakce lídrů stran a dalších komunálních politiků z Ostravy.


>> VOLBYON-LINE


2.03Kdo by čekal bujaré oslavy, smích a nadšené výkřiky v sídle sociálních demokratů na Sokolské ulici v Ostravě, byl by pěkně vedle. Historické vítězství v komunálních volbách členové ČSSD přijali v poklidu, v tichém hovoru nad střídmým občerstvením, vínem či štamprlí něčeho ostřejšího a sledováním průběžných výsledků na plátně. „Je to historicky první vítězství sociální demokracie v komunálních volbách v Ostravě. Ani jsem tolik nečekal, je to závazek, je to odpovědnost a práce. V Ostravě se odrážejí nálady, které jsou v celostátní politice, je to velké město, takže určitě voliči berou v potaz to, co se děje v parlamentu a ve vládě. Druhá věc je, že i přesto, že byla krize, tak město se posunulo dopředu a že to voliči oceňovali. Myslím si, že kdybychom neodvedli dobrou práci, tak takový výsledek nemáme,“ řekl odcházející a zřejmě i nastávající primátor Petr Kajnar.

1.45 V zastupitelstvu statutárního města Ostravy zasednou zástupci pěti uskupení. Vítězná ČSSD s32,12 % hlasů bude mít 21 křesel, druhé ODS s18,48 % připadá 12 mandátů.Dále uspělo hnutí Ostravak (15,97 %,10 mandátů), KSČM (12,74 %, 8 mandátů) a TOP 09 (6,52 %, 4 mandáty).

1.37První kolo boje o Senát v Ostravě-městě vyhrála stávající senátorka a starostka Mariánských Hor a Hulvák Liana Janáčková (Nezávislí) se ziskem 24,73 procenta hlasů. Příští týden se ve finále utká se starostou Slezské Ostravy Antonínem Maštalířem (ČSSD). Pro toho hlasovalo o jedno procento méně voličů, tedy 23,73 procenta. Senátora v tomto kole přišlo v Ostravě-městě volit 38,75 procenta oprávněných voličů, kteří vybírali z devíti kandidátů.

1.04 Volby v Moravské Ostravě a Přívozu vyhrálo hnutí Ostravak s 25,3 % hlasů a získalo tu tak deset mandátů. V těsném závěsu skončila ČSSD (24,6 %, 9 mandátů), následuje ODS (21,1 %, 8 mandátů) a své zastupitele tady ještě bude mít KSČM (13,3 %, 5 mandátů) a TOP 09 (8,5 %, 3 mandáty).

23.29Ostravský primátor a volební lídr vítězící ČSSD Petr Kajnar Deníku zopakoval svůj názor na budoucí magistrátní koalici:„Vždycky jsem říkal, že je to jedna z možných rozumných variant – pokračovat dál ve velké koalici s ODS. A na tom trvám, za tím si stojím.“ Kajnar také pro Deník okomentoval volební úspěch hnutí Ostravak:„Nové strany se objeví, ale málokterá přežije. Ostravak se velmi ostře vyhranil vůči stávající koalici, uvidíme, zda a z čeho budou ochotni slevit a jak se k celé záležitosti postaví.“

21.53 V komunálních volbách zbývá posčítat ještě 17 okrsků. Ty sečtené představují 94,5 % všech okrsků a vítězí v nich ČSSD s 32,5 %, s výrazným odstupem následuje ODS s 18,5 %, hnutí Ostravak s 15,6 % a KSČM s 12,7 %. Nad pět procent hlasů má už jen TOP 09, a to6,6 %.

21.48 Předseda ČSSD Bohuslav Sobotkavyzval na tiskové konferenci voliče k podpoře sociálnědemokratických kandidátů ve druhém kole senátních voleb. Zástupcem ČSSD v Ostravě jeAntonín Maštalíř, který velmi pravděpodobně do druhého kola postoupí. Sobotka dále vyzdvihl, že v Ostravě poprvé v polistopadové historiiČSSD zvítězila v komunálních volbách.„Přestože Ostravsko je baštou sociální demokracie, namagistrátu vždy vítězila ODS. To už je ale minulost,“ uvedl.

21.19 Premiér Petr Nečas (ODS) vyzval na tiskové konferenci voliče z obvodu Ostrava-město, aby ve druhém kole senátních voleb podpořili Lianu Janáčkovou.

21.12 Ve druhém kole senátních voleb se v ostravském obvodě s největší pravděpodobností utkají dosavadní senátorka za Nezávislé Liana Janáčková a sociálnědemokratický kandidát Antonín Maštalíř. Při sčítání posledních deseti procent hlasů půjde spíše o to, kdo z této dvojice se stane vítězem prvního kola. Janáčkovázatím vede s 24,7 %, Maštalíř se na ni ale dotahuje, má již 23,8 % hlasů.

20.40 Dosavadní primátor Ostravy a lídr vítězících sociálních demokratůPetr Kajnar řekl České televizi, že by byl jako vítěz voleb rád, kdyby i v příštích čtyřech letech Ostravě vládlakoalice ČSSD s ODS. Lídr poražených občanských demokratů Dalibor Madej v tomtéž vstupu uznal porážku a poblahopřál vítězi voleb.

20.04 V hlavním sídle ostravské ODS na Sokolské třídě vládne zklamání. Po předchozích dvou vítězných komunálních volbách strana letos skončila až druhá. „Úspěch to není, ale na druhou stranu ODS v Ostravě nedopadla zase tak špatně jako v jiných městech kraje,“ řekl lídr kandidátky Dalibor Madej. Příčinou neúspěchu je podle něj jednoznačně reakce občanů na vládní reformy. „Mojí prioritou zůstává posunout tohle město kupředu. Zda budeme opět v koalici s ČSSD, je nyní těžké předpovídat, k jednáním bude muset vyzvat vítěz voleb,“ doplnil Madej s tím, že strana doplatila také na to, že lidem říkala pravdu a neschovávala se za nesplnitelné sliby.

19.50 Už od půl druhé se na Poděbradově ulici v Ostravě scházeli členové hnutí Ostravak. Všichni mají zraky upřené na obrazovku a s radostí sledují svůj předběžný volební zisk, který považují za velký úspěch. „Ve středu jsme si s kolegy tipovali, jak volby dopadnou, průměrný tip byl okolo 10 procent, já jako lídr jsem musela být pozitivní – proto jsem řekla 13 procent. Ale tento výsledek, včetně porážky velkých stranv Moravské Ostravě, překonává naše očekávání,“ řekla jednička na kandidátce Eva Schwarzová. Voliči si podle ní přejí konstruktivní opozici a uvnitř hnutí v současné době probíhá debata, s kým by Ostravak šel případně do koalice. „Zatím to vypadá, že se obnoví harmonické manželství ČSSD a ODS,“ odhadla Schwarzová.

19.20 Členové Věcí veřejných sledují průběh sčítání hlasů ve volbách od 17 hodin v poslanecké kanceláři Kristýny Kočí v rezidenci Amébě u Komenského sadů. Výsledky nejsou zatím příliš optimistické, což už předpověděly průzkumy. „Hodně voličů nám přebralo hnutí Ostravak, ale my jsme na rozdíl od nich nevsadili na protestní kampaň. Jako jeden z důvodů našeho nižšího zisku vidím účast Věcí veřejných ve vládní koalici a podíl na přípravě státního rozpočtu,“ uvedl lídr ostravské kandidátky VV Petr Kazimirski. „Naše výsledky nás nicméně příliš nepřekvapují, mnohem větším překvapením je úspěch Ostravaka, kterýv Moravské Ostravě poráží i velké strany,“ dodal Kazimirski. Pokud jde o senátní volby, VV zatím nevědí, zda ve druhém kole vyzvou své voliče k podpoře některého ze dvou postupujících kandidátů.

19.11 Několik desítek členů TOP 09 sleduje výsledky voleb v konferenčním sále tzv. kachlíkového věžáku na ostravském náměstí Republiky. Vládne tu klidná atmosféra, o níž místopředseda strany Pavol Lukša řekl, že to není ani nadšení, ani zklamání. „Milým překvapením jsou výsledky v některých obvodech, jako například ve Slezské Ostravě, Moravské Ostravě a Porubě. Na velké radnici máme zatím přes šest procent, chtěli bychom samozřejmě víc, aspoň devět jako v květnu při parlamentních volbách,“ řekl Lukša. Výsledky v některých obvodech si pochvaluje také dvojka kandidátky Tomáš Stejskal. „Myslím, že bychom se na magistrátu mohli dostat na osm procent,“ odhadl po sečtení 60 procent hlasů Stejskal.

19.06 V komunálních volbách je posčítáno 61 % ostravských okrsků. První příčku si drží ČSSD s 35,1 %, druhá je ODS se 17,2 %, na třetím místě už je huntí Ostravak s 15,5 %. KSČM má 13,6 %.

18.55 Dosavadní senátorka Liana Janáčkovái po sečtení 40 procent hlasů vítězí v prvním kole senátních voleb. Má podporu 25,8 % voličů. Její náskok snížil Antonín Maštalíř s 22,8 %, který spolu s Janáčkovou patrně postoupí do druhého kola hlasování. Třetí Lukáš Ženatý má momentálně 16,1 %.

17.19V boji o vládu nad ostravským magistrátem zatím vedou sociální demokraté, kterým dalo doposud hlas 38,6 procent voličů. Druzí jsou občanští demokraté s 15,8 procenty. Pomyslná bronzová příčka patří komunistům, které volilo 15,3 procent lidí. Z nových stran si prozatím nelépe vede hnutí Ostravak. Patří mu čtvrtá příčka s 14 procenty hlasů. Z dalších stran se přes potřebnou pěti procentní hranici po první desetině sečtených hlasů dostal jen další nováček – TOP 09. Má 5,4 procent hlasů.

16.37 V prvních jedenácti posčítaných volebních okrscích v komunálních volbách v Ostravě, které představují tři a půl procenta všech zdejších okrsků, jednoznačně vede sociální demokracie (42,7 %). S velmi výrazným odstupem je následují komunisté (16,7 %) a občanští demokraté (14,4 %). Hnutí Ostravak zatím získává jen 10,7 %. Volební účast se drží těsně pod jednou čtvrtinou.

15.35 Po sečtení prvních více než pěti procent hlasů v senátních volbách vítězí dosavadní senátorka za volební obvod Ostrava-město Liana Janáčková (Nezávislí, 28,6 %). Na druhém místě je Lukáš Ženatý (ODS, 19 %), na třetím Antonín Maštalíř (ČSSD, 18 %) a přes deset procent hlasů má momentálně ještě Tomáš Čermák (TOP 09, 11,5 %). Volební účast osciluje přesně kolem padesáti procent.

14.00 Volební místnosti se definitivně uzavřely, komisaři rozpečetili urny a začali sčítat hlasy.

MIRKA CHLEBOUNOVÁ,
TEREZA KRUMPHOLZOVÁ,
MARTIN PLEVA,
ONDŘEJ NOSKIEVIČ

Všechny články ke komunálním volbám v Ostravě ČTĚTE ZDE!
Všechny články k senátním volbám v Ostravě ČTĚTE ZDE!