„Je to úžasné! Získali jsme více než polovinu hlasů, za což jménem mobilního hospice a samozřejmě pacientů děkujeme. Milion je jedním z nejštědřejších darů, jaké jsme kdy dostali,“ řekla Martina Dunděrová z Ondrášku. Ten se o přízeň veřejnosti ucházel s dalšími dvěma „neziskovkami“ (jedna pomáhá seniorům a další se zabývá canisterapii).

„Nikdy jsem takovou sumu nepředával, byť mám k sociální oblasti blízko. Činnost mobilního hospice mě chytá za srdce a moc mě těší, že tyto peníze zůstaly v regionu,“ uvedl Ivo Brodecký, jenž do Ondrášku přinesl šek z postu krajského ředitele České pojišťovny. Dostalo se mu ujištění, že milion bude využit na pomoc rodinám s nemocnými dětmi.

„Pokryje nám část nákladů na pediatričku Evu Pavlíčkovou a tým našich zdravotních sestřiček. Těch se dětem věnuje pět ze šesti,“ popsala Dunděrová s tím, že o nedospělé se mobilní hospic stará sedmým rokem. Za poslední dobu Ondrášek navštěvovalo denně v průměru deset rodin s nevyléčitelně nemocným dítětem (a dalších patnáct dospělých).

„U dětí nezaznamenáváme tolik onkologických diagnóz. Věnujeme se jim proto déle než dospělým. Jde o měsíce, někdy i roky,“ líčila ředitelka mobilního hospice Bronislava Husovská a denní náklady na jednoho pacienta odhadla na dva tisíce korun. Ondrášek nabídl rodinám i pomoc v podobě skupinových aktivit pro sourozence či poradnu pro pozůstalé.

„Péče rodinu vyčerpává, proto jsme otevřeli v Gurťjevově ulici 11 v Zábřehu třílůžkový stacionář pro děti. Bohužel nám však podmínky neumožňují, abychom ho provozovali i přes noc či poskytovali tuto službu na více dnů,“ doplnila Husovská. Náklady hospicové péče přitom nepokryje ani úhradová vyhláška ministerstva zdravotnictví platná od počátku roku.

Paliativní ambulance na FifejdáchMobilní hospic Ondrášek se chystá přestěhovat první ostravskou i krajskou paliativní ambulanci (pracoviště věnující se pacientům s nevyléčitelným onemocněním v pokročilém či konečném stadiu) z Mephacentra v Porubě na Fifejdy. Také chce rozšířit její ordinační hodiny místo jednoho dne (úterka) to mají být až tři dny v týdnu. Paliativní ambulance nicméně slouží zatím pouze klientům Revírní bratrské pokladny.