Rakovina. Při vyslovení tohoto slova většinu z nás zamrazí. Cílem žen z ostravského občanského sdružení Onko Amazonky je zbavit lidi strachu z rakoviny a zlepšit kvalitu života onkologicky nemocných pacientů.

Je tomu už dvacet let, co Ludmila Váchová, předsedkyně sdružení, onemocněla rakovinou prsu. Podstoupila operaci a následné ozařování v porubské nemocnici. „Bylo to velmi těžké období. V nemocnici jsem se seznámila se stejně nemocnými ženami a vzájemně jsme se podporovaly. Po ukončení léčby jsme se rozhodly, že se budeme setkávat dál,“ řekla žena.

„V této době mi manžel radil, abychom založily občanské sdružení a byly nápomocny i jiným, než jen sami sobě,“ dodala Váchová. Zprvu pomáhaly pouze ženám po onkologické operaci prsu. Dnes pomáhají všem, které rakovina zasáhne. Obrátit se na ně mohou ženy i muži nejrůznějšího věku. Poskytují radu a podporu nejen samotným nemocným, ale také jejich rodinám a přátelům.

„Rakovina se bohužel nevyhýbá nikomu. Jedna z našich členek jí onemocněla už ve čtrnácti letech a jiná zase na prahu osmdesátky. Ze své zkušenosti vím, jaký to je pocit, když vám doktor sdělí, že máte rakovinu. Automaticky vám naskočí, že umřete. Ale nemusí to tak být. Nabádám všechny, co mají jakoukoli pochybnost o svém zdraví, aby navštívili lékaře. Mohou si tak zachránit život,“ sdělila Váchová. Samy Amazonky, jak si ženy říkají, jsou důkazem toho, že se tato zákeřná nemoc dá vyléčit.

Vedle poskytování informací organizují také nejrůznější preventivní akce, přednášky pro studenty nebo rekondiční pobyty. Navštěvují své členky v nemocnicích a poskytují jim podporu v nejtěžších chvílích.

„Lékaři v Ostravě jsou skvělí odborníci, ale člověka vždycky podpoří, když si může popovídat s někým, kdo si něčím podobným prošel. Mnoho lidí uklidní, když vidí, že i my jsme prošly peklem rakoviny a jsme tady živé a zdravé,“ uzavřela Váchová.

Tereza Krumpholzová