Žáci základních, středních a vyšších odborných škol, učilišť a studenti vysokých škol mají do odvolání mimořádné volno. Rozhodnutí se zatím nevztahuje na mateřské školy a další subjekty předškolního vzdělávání.

VÝUKA PŘES INTERNET

Opatření nejvíce vítají školáci, kteří se však výuce zcela nevyhnou. Bude jen probíhat moderní internetovou formou. „Učitelé budou dětem zadávat úkoly prostřednictvím systému Bakaláři. Výuka se tak přesune na internet,“ napsalo rodičům vedení Základní školy Komenského v Ostravě-Porubě.

Podobná situace je i na dalších školách.

Online reportáž

Zavřené školy se projeví i v dopravě. „Dojde určitě k omezení školních spojů. Někteří řidiči jistě budou chtít čerpat paragraf, aby mohli hlídat děti, které zůstanou doma. Je otázka, kolika zaměstnanců se to bude týkat a bez kolika řidičů a dalších zaměstnanců se budeme muset obejít,“ uvedl například ředitel DPO Daniel Morys.

Jak později vyplynulo z tiskové zprávy DPO, kvůli uzavření škol DPO nevypraví autobusové linky č. 20 a 90, které využívají téměř výhradně žáci a studenti, a dále školní linky a spoje označené v jízdních řádech poznámkou „c“.

„DPO i nadále provádí řadu preventivních opatření proti šíření koronaviru například ve formě zvýšeného rozsahu čištění interiéru vozidel MHD, včetně tzv. ozónové dezinfekce, a poskytování dostatečného množství dezinfekčních prostředků a nezbytných ochranných pomůcek našim zaměstnancům,“ doplnil Daniel Morys.

KONCERTY

Po vyhlášení zákazu musela být zrušena řada programů a akcí napříč celou republikou. Byl mezi nimi i úterní koncert Janáčkovy filharmonie a Ondřeje Brzobohatého, který se měl uskutečnit od 19 hodin v Gongu v Dolních Vítkovicích.

„Řídíme se nařízením a koncert rušíme,“ řekla Deníku Petra Javůrková z Janáčkovy filharmonie s tím, že se již podařilo zajistit náhradní termín, a to 1. června. Lístky zůstávají v platnosti. Ti, kterým nový termín nevyhovuje, dostanou peníze zpátky.

„Těm, kteří si zakoupili vstupenky on-line, to dáváme vědět e-mailem, informace budou také na našich webových stránkách a také na facebooku Janáčkovy filharmonie,“ uvedla Javůrková. Janáčkova filharmonie Ostrava zatím ruší všechny své koncerty do 22. března.

GREGORIAN

Zrušeny jsou i koncerty Gregorian. První z nich se měl uskutečnit ve středu v Ostravě, další byly plánovány v Praze a v Pardubicích.

„Budeme čekat na další vývoj situace. Společně s managementem Gregorian budeme hledat náhradní řešení a termíny pro konání koncertů ve všech městech. Vstupenky zůstávají v platnosti na náhradní termíny konání. O situaci budeme naše fanoušky informovat podle nového vývoje situace na webu i na FB Gregorian,“ uvedl pořadatel Gregorian, společnost FP PRO.

Až do odvolání zrušil veškeré akce například i ostravský hudební klub Parník. „V návaznosti na nařízení nebudou v klubu Parník do odvolání probíhat žádné plánované akce nad sto osob. Vstupné se zatím nevrací. Informace budou doplňovány,“ uvedli zástupci klubu.

DOLNÍ VÍTKOVICE

Jedné z nejnavštěvovanějších památek v Moravskoslezském kraji – Dolních Vítkovicích (DOV) ­– se zákaz pořádání akcí nijak výrazněji nedotkne. „Pokud jde o jednotlivé expozice Malého světa techniky U6 a Velkého světa techniky, Bolt Tower, Milan Dobeš Museum a všech prostor, které jsou určeny pro individuální prohlídky, ty se zavírat nebudou,“ uvedla mediální zástupkyně DOV Eva Kijonková.

Zrušeny jsou pouze veškeré školní výuky v expozicích.

Co se týká koncertů a jiných akcí, u nich jsou DOV pouze pronajímatel prostorů. „Dolní Vítkovice jsou v čilém kontaktu s organizátory akcí, které by se měly konat v jejich budovách. Za včasné zrušení akcí odpovídají jednotliví organizátoři a produkce, protože Dolní Vítkovice jsou v tomto případě jen pronajímatelem prostoru,“ uzavřela Kijonková.

SANATORIA

V Sanatoriích Klimkovice se pro veřejnost uzavírají kulturní a společenské akce. Ty budou v omezené míře určeny pouze pro lázeňské klienty. Tento týden se nekoná plánovaná lázeňská zabijačka, pouze v Restauraci Zahrada bude speciální zabijačkové menu.

„Až do odvolání se nebudou konat oblíbené lázeňské Tančírny, ani odpolední nedělní koncerty, kterých se vždy účastní hodně lidí a přijížděli na ně i hosté z nejbližšího okolí. Pouze pro klienty lázní bude nadále promítat lázeňské kino, počet vstupenek bude ale striktně omezen. V dospělé léčebně Sanatorií Klimkovice je zákaz návštěv," uvedla mediální zástupkyně Sanatorií Klimkovice Ivana Gračková.

ČERNÁ LOUKA

Společnost Černá louka, která v centru Ostravy pořádá významné veletrhy a výstavy, zrušila několik akcí. Neuskuteční se nadcházející veletrh Včela, Avízo bazar a výstava Kreativ Jaro.

„Ohledně konání dalších akcí, kterými jsou Národní výstava psů, Velikonoce na hradě a ReFashion budeme informovat,“ uvedl Jan Šumbera, jednatel společnosti Černá louka.

ZÁPASY BEZ DIVÁKŮ

Basketbalistky SBŠ Ostrava k domácímu zápasu 4. kola nadstavbové skupiny B ligy ve středu v 19.15 hodin proti Trutnovu v hale Tatran nastoupí. „Z naší federace jsme dostali zprávu, že hrát můžeme, ale bez diváků,“ uvedl prezident ostravského klubu Kamil Havrlant. Horší situace podle něho nastane u basketbalové mládeže. „Zavírají se školy, takže nebude možnost trénovat ani hrát o víkendu zápasy. Federace tento stav ještě řeší,“ dodal Havrlant.

Největší problémy má SBŠ s organizací 25. ročníku basketbalového Easter Tournament Ostrava 2020 chlapců a děvčat kategorií od U10 do U19, který by se měl konat 9. až 14. dubna.

„Předpokládaná účast je dva a půl tisíce hráčů a hráček ve sto padesáti týmech. Velikonoční turnaj je teď ohrožen a my máme pro účastníky zabukované hotely. Nevíme, zda je máme zaplatit nebo zrušit, to nám život komplikuje nejvíc,“ přiznal prezident SBŠ Ostrava.

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník