„Ta zjistila, že manželský pár stojí u sjezdu z dálnice D1 na 357 kilometru ve směru do Bohumína, vůz je řádně označen, problémem je defekt na pneumatice a více než pět hodin marného čekání na pomoc,“ upřesnil okolnosti zastupující mluvčí moravskoslezských hasičů Jakub Kozák.

Kolik řečí umíš…

Operátorkou linky 112 Integrovaného bezpečnostního centra v Ostravě, která v pátek italským manželům pomohla, byla Denisa Rennerová.

„Zpočátku jsem byla telefonátem trochu překvapena. Ten Ital, co volal, byl zpočátku zase zaskočen tím, že mu někdo rozumí a odpovídá v jeho řeči. Anglicky totiž neuměl. Vysvětlil mi, co se jim stalo. V pátek bylo strašné vedro a oni čekali na dálnici několik hodin. Takže jsem začala rychle jednat,“ přiblížila okolnosti případu čtyřicetiletá operátorka tísňové linky 112.

Italsky se naučila v době, kdy tam pracovala jako „opérka“. Pak znalost jazyka prohlubovala i samostudiem u nás. „Ke státnicím jsem se tak nějak nedostala. Z angličtiny státnici mám, abych si ji udělala i z italštiny, k tomu jsem se nakonec nedostala. Myslím si ale, že i tuto řeč ovládám poměrně slušně. Když u nás zazvoní telefon a ozve se italština, kolegyně mě hned povolají,“ pokračuje Denisa Rennerová.

Po vysvětlení italského motoristy začala obvolávat pojišťovnu, asistenční službu, která odtahuje motoristy z dálnice, policii a zůstávala ve spojení i s italskými manželi.

„Italové v té chvíli spoléhali na mě, tak jsem dělala vše, co bylo možné. Ptala jsem se jich, jestli nepotřebují třeba pití, nebo třeba pomoc zdravotníků a poslala jsem na místo i dálniční policisty. Nakonec to všechno dobře dopadlo a pomoc dorazila,“ komentuje úspěšný konec své „italské šichty“ Denisa Rennerová.

O den později jí italský manželský pár zavolal znovu a poděkoval za pomoc. „To je to největší uznání. Pro mě to znamená, že si knížku s italskými slovíčky a gramatikou budu otevírat teď ještě častěji, abych dostala do hlavy i další slovíčka a oprášila i ta stará,“ říká sympatická operátorka tísňové linky, která v sobotu v půl sedmé nastoupila na svou další službu na tísňové lince.

Ilustrační foto.
Pomoc obětem sexuálně motivovaných činů