Není na ně hezký pohled. Opírají se mátožně o stánky na frekventovaných místech nebo vysedávají či rovnou polehávají na lavičkách v parcích. Močí bezostyšně, kde si zamanou. Od kolemjdoucích pak žebrají pár korun na lahváče nebo na točené víno. Kusovka se jim taky vždycky hodí. Opilci v ulicích.

Občané si na ně stěžují snad v každém městě regionu. Vadí jim jejich dotěrné obtěžování i nepořádek, který kolem sebe dělají. Někteří z nich mají přímo strach. Co s tímto problémem, aby se vymýtil, ale aby zároveň nedocházelo k porušování osobní svobody? Vydat vyhlášku, která ukáže na frekventovaná místa a tam pití alkoholu zakáže.

Udělali to tak v polovině října v Českém Těšíně a výsledek si zatím pochvalují. V úterý se přidal Nový Jičín. Stejně by chtěli postupovat v Ostravě-–Jihu nebo také v centrálním obvodu krajského města.

Vagabundi jsou na řadě po automatech

Právě posledně jmenovaný obvod má lokalit lákajících venkovní opilce zřejmě nejvíce.

„Začátkem příštího roku začneme pracovat na vyhlášce, která by pití alkoholu na vytipovaných místech zakazovala. V současnosti má ale pro nás větší prioritu rozpracovaná vyhláška o omezení výherních hracích přístrojů. Musíme jít postupně, nejde dělat dvě věci naráz,“ vyjádřil se starosta centrálního ostravského obvodu Miroslav Svozil.

ároveň poukázal na jedno už podle názvu z nejpříznačnějších míst vábících opilce - Pivní pohotovost. Nachází se vedle pivovaru Ostravar. Trnem v oku je třeba staršímu muži, který bydlí v její blízkosti, a kolem ní tak denně prochází.

Seďte na lavičkách a neobtěžujte…

„Že tam postávají a popíjejí už v jedenáct hodin dopoledne, mě už vůbec nepřekvapuje. Na to, že zde tito invalidní důchodci a nezaměstnaní propíjejí své sociální dávky, jsem si už zvykl. Že se pivovar Ostravar snaží najít způsob, jak tyto lidi vypudit od svých bran, vím taky. Nechápu však to, že tam u vstupu město v rámci revitalizace sídliště v současnosti nainstalovalo lavičky.

Chce snad těm invalidům ulevit od několikahodinového stání? Už chybí jen doinstalovat popelníky. Je to výsměch všem, kteří řádně pracují a v daních odvádějí své peníze na dávky těm, kteří v těchto místech hrají čáru a pobuřují,“ zlobil se muž, který však nechtěl raději zveřejnit jméno.

I místostarosta Moravské Ostravy Tomáš Kuřec je toho mínění, že by Pivní pohotovost měla sloužit hostinským, a ne vagabundům. Radnice proto podle něj tlačí na zrušení maloprodeje. Instalace laviček u vchodu do Pivní pohotovosti je podle něj aspoň prozatímním řešením problému.

„Byly instalovány z prostředků, které jsme dostali právě od pivovaru. Na první pohled to může vypadat, že jsme těm opilcům vyšli vstříc, ale chtěli jsme je prozatím nastěhovat k branám areálu, aby se nemotali kolem okolních domů,“ vysvětlil Kuřec a také dodal, že ve vyhlášce, kterou obvod v příštím roce připraví, bude Pivní pohotovost vedle dalších frekventovaných míst takzvaně na černé listině.

Boj proti opilcům. Nový Jičín následoval Český Těšín

Je to přibližně měsíc, co si v Českém Těšíně, jako prvním městě v kraji, posvítili na opilce v ulicích. Vydali vyhlášku, která zakazuje pití alkoholu na vybraných místech, zejména ve středu města. Zatím se osvědčuje.

„Zaznamenáváme kladné reakce, občané si to pochvalují. Žádají nás, aby se zákaz rozšířil i na jiná místa. Obracejí se na nás i úředníci z jiných obcí s prosbou o text vyhlášky, protože chtějí obdobnou přijmout i u sebe. Vyhláška není všelék, ale dává policistům do ruky právní normu, o kterou se mohou opřít,“ říká nyní mluvčí Českého Těšína Dorota Havlíková.
Podle místostarosty Stanislava Folwarczného jiný nástroj, jak chránit občany před opilými a žebrajícími lidmi, město bohužel nemá.
„V některých okolních státech, třeba hned pár set metrů za hranicí, v Polsku, je to zakázáno zákonem. U nás je snaha zamezit opíjení se na veřejném prostranství politiky stále považována za porušování osobních svobod. Přitom právě svobody řádných občanů dostávají trhliny, když jsou na ulicích obtěžováni těmito lidmi,“ doplňuje místostarosta Českého Těšína.
Další město v regionu, které přišlo se snahou zabránit pití alkoholu na frekventovaných místech, je Nový Jičín. Jeho zastupitelé takovouto vyhlášku schválili teprve předevčírem.
„Vnímáme problém pití alkoholu na veřejnosti jako velký, a to zejména v okolí škol. Inspirovali jsme se v Českém Těšíně a vytipovali několik desítek lokalit. Snad by se však zákaz mohl časem rozšířit na celé město,“ pochvaluje si čerstvé přijetí vyhlášky Ivan Týle, starosta Nového Jičína.