V drtivé většině incidentů hraje velkou roli alkohol nebo drogy v kombinaci se stresovou situací. Jedním z takových případů se v minulých dnech zabýval Okresní soud v Ostravě.

Obžalovaným byl osmapadesátiletý muž, který v Ostravě-Heřmanicích ohrožoval záchranáře. Šlo o příbuzného ženy, kterou zdravotníci ošetřovali. Nakonec však museli před agresorem utéct do sanitky, kde se zamkli.

Násilník se snažil do jejich auta vniknout. Když se mu to nepodařilo, urval kliku dveří a hodil ji na čelní sklo. Vrhnout se chtěl i na přivolanou policejní hlídku.

„Velmi vulgárně napadl i zakročující policisty,“ konstatovala žaloba s tím, že hlídce nezbylo nic jiného než útočníka zpacifikovat.

Socha Věry Špinarové, 25. března 2019 v Ostravě.
Zůstanou, nebo zmizí? Pro sochy v centru Ostravy nastal „den D“

Na místo vzápětí dorazila další osádka záchranářů. „Po napadení posádky rychlé zdravotnické pomoci musela ženu s poraněním hlavy a zad ošetřit a do zdravotnického zařízení transportovat další přivolaná výjezdová skupina zdravotnické záchranné služby,“ konstatoval mluvčí moravskoslezských záchranářů Lukáš Humpl.

Podle mluvčího moravskoslezských záchranářů Lukáše Humpla v rámci Moravskoslezského kraje dochází k útokům nejčastěji v Ostravě.

„Typickým útočníkem je muž středního věku, ponejvíce pod vlivem psychotropních látek, nejčastěji alkoholu,“ konstatoval mluvčí moravskoslezských záchranářů Lukáš Humpl, podle kterého k atakům dochází zejména v nočních ulicích, v restauračních zařízeních či prostoru před nimi. „Opakovaně se tak ale děje i na chodbách domů a v soukromých prostorách,“ doplnil Humpl.

Křižovatka Sokolské třídy s Českobratrskou ulicí v Ostravě, duben 2019.
Vytíženou křižovatku v centru Ostravy čeká čtyřměsíční rekonstrukce

Vše většinou končí naštěstí jen nadávkami. „Počet napadení se zraněním záchranáře nebo hmotnou škodou na vozidle meziročně kolísá, pohybuje se však v jednotkách případů,“ dodal Humpl.

V případu heřmanického útoku, kdy na vozidle vznikla několikatisícová škoda, soud nakonec násilníkovi vyměřil čtyři měsíce vězení s odkladem na zkušební roční lhůtu. Verdikt je pravomocný.