Vychytávky na ulicích pro ty, které přepadne v horkých dnech žízeň a nechtějí utrácet peníze (případně není kde) za něco k osvěžení. To jsou stojánky s tekoucí vodou, zvané pítka. Kde ve velkých obvodech jsou?

Jih

Jediné pítko jako takové řečené pitník je v tomto obvodě před poštou na náměstí SNP v Zábřehu. Další chce radnice v Bělském lese. Její mluvčí Gabriela Gödelová zmiňuje i fontány, které mají ve správě před poliklinikou v Hrabůvce (letos ji opraví v rámci participativního rozpočtu), před „Hlubiňákem“ (probíhá rekonstrukce), na náměstí SNP, v předprostoru u kina Luna a u supermarketu v Jugoslávské ulici (nedávno renovovaná).

Na nádraží v Branticích 80 let sloužil výpravčímu unikátní německý zabezpečovací systém Einheit. Poslední službu měl 30. června. V červenci ho čekal  transport do železničního muzea v Ostravě.
Unikátní veterán Einheit zamířil z Brantic do Ostravy

Poruba

Pítko s tryskou pro osvěžení, kohoutkem k čepování do lahví i spodní miskou pro napití pejsků je třetím rokem na Hlavní třídě a vzniklo z porubského participativního rozpočtu. „Na veřejná místa chceme umísťovat i další. Počítáme s nimi třeba při rekonstrukci v lokalitách u Duhy či u Koruny. Nejde ovšem jen o pítka, plánujeme i další prvky, které budou schopny zadržovat vodu,“ uvádí mluvčí obvodu Martin Otipka.

Moravská Ostrava a Přívoz

Centrální městský obvod nabízí tohoto osvěžení v ulicích nejvíce. „Husův sad, náměstí Dr. Edvarda Beneše, hlavní nádraží a ulice 28. října po jednom pítku. Po dvou máme na Masarykově náměstí a v Komenského sadech,“ upřesňuje pro Deník vedoucí odboru investic a místního hospodářství Jiří Vozňák.

 Vizualizace koncertní haly v Ostravě.
Ostrava bude mít novou halu za 1,5 miliardy. Podívejte se, jak bude vypadat

OTÁZKA K TÉMATU

V tropických letních dnech lidé využívají každou možnost k osvěžení či zchlazení. Spíše v ulicích velkých měst jsou umístěna takzvaná pítka. Kontrolujete kvalitu vody, která z nich vytéká či tryská?

Odpovídá Radim Mudra z Krajské hygienické stanice Moravskoslezského kraje v Ostravě:
V první řadě musím upozornit, že takzvaná pítka mají na starosti jejich provozovatelé. Krajská hygienická stanice jejich kontrolu v gesci nemá. Dosud jsme neodebírali žádné vzorky. V letošní letní sezoně však plánujeme mimořádně v každém okrese odebrat vzorky vody ze dvou až tří pítek a následně provést mikrobiologické rozbory vody. Takže zatím žádné doporučení, zda vodu z pítek využít jako vodu pitnou, nevydáváme. Nicméně ji lze použít třeba jen pro opláchnutí.

Rekonstrukce inženýrských sítí pod povrchem pravého jízdního pruhu ulice Nádražní v centru Ostravy.
Rizikové plynové potrubí pod Nádražní ulicí v Ostravě vymění v srpnu