Snížení počtu uvolněných členů zastupitelstva ve zbylé části volebního období 2018 – 2022 z důvodu úspor personálních nákladů v souvislosti s očekávaným snížením příjmů obvodu. Tak se nazývá jediný bod programu, jenž hodlá opozice probírat. Je to její evergreen; týká se exstarostky Liany Janáčkové zasedající i v komisi pro investice a strategické plánování.

„Jsem zrovna v Držovicích na Prostějovsku a z obecního rozhlasu zvou občany na osmnáct hodin na jejich zastupitelstvo… Tak proč nemůže být u nás?“ líčí poslední pondělí v říjnu Kamil Taube. Ten patří k iniciátorům mimořádného zastupitelstva jednoho z obvodů Ostravy svolaného první pondělí v listopadu do velkého (za dobu čínské nákazy osvědčeného) pronajatého sálu.

Radnice obvodu Mariánské Hory a Hulváky. Ilustrační foto. Zdroj: Deník/Lukáš Kaboň

„Připadá mi to za současné situace zbytečně nezodpovědné,“ říká Partik Hujdus z pozice starosty Mariánských Hor a Hulvák a člena většinové osmičlenné koalice. Svým oponentům v patnáctihlavém zastupitelstvu dvakrát píše otevřený dopis a vyzývá je, aby „zvážili vzetí své žádosti zpět“. Připomíná jak zpřísňující se opatření proti koronaviru, tak termín prosincového zasedání.

„Já odpověděl, že stačí oslovit exstarostku, ať rezignuje na funkci! Když se tak stane, není důvod mimořádně jednat,“ konstatuje Petr Luzar. Jenž už má za sebou dva neúspěšné pokusy o vystrnadění Janáčkové z postu uvolněné zastupitelky. Koalici ovládající radnici vytýká, že – logicky už jen většinou svých hlasů – znemožňuje prý i vyvolání diskuze ohledně uvedeného tématu.

„Pokouším se apelovat na to, aby před politickými tématy tentokrát převážil zdravý rozum. Projednání tohoto bodu můžeme zařadit na řádnou schůzi v prosinci,“ uvádí starosta. Ten samozřejmě zvažuje i konání „distančního“ online zasedání, které však nakonec pouští z hlavy. Už jen kvůli tomu, že by zřejmě musel v tomto případě tak jako tak zajistit prostory pro účast veřejnosti…

„Činnost zastupitele považuji za svou práci stejně, jako když dělám elektrotechnika,“ podotýká Taube s tím, že všichni na mimořádném jednání musí dbát protiepidemických opatření jako v každém jiném zaměstnání. Upozorňuje, že ve dvanáctém měsíci mají zastupitelé v plánu schválit rozpočet Mariánských Hor a Hulvák. Což asi může být podle zdejších poměrů docela na dlouho.

Opozice na mimořádném termínu trvá, jelikož považuje působení exstarostky ve funkci uvolněné zastupitelky za „politickou korupci“ a „trafiku“. „A koronavirem chce starosta tento stav ospravedlnit,“ míní Taube s Luzarem. Hujdus podotýká, že jim zákonný důvod svolat schůzi rozhodně nebere. „Ale hrozí, že tu onemocní další lidé. Covid-19 jsme měli i na radnici,“ dodává.