Opoziční zastupitelé města se tento týden na zasedání pustili do ostravských radních. Důvodem je jejich odmítnutí návrhu, který by v případě nejednomyslného rozhodnutí zajišťoval zveřejnění toho, jak jednotliví členové rady hlasovali. A to i přesto, že většina stran před volbami deklarovala transparentní jednání. Tento návrh radním předložila komise pro otevřenou radnici a rozvoj samosprávy.

„Jsem členem komise, která návrh předložila, na tomto návrhu se iniciativně podíleli členové této komise, zdůrazňuji napříč politickým spektrem, a téměř jednomyslně tento návrh podpořili," uvedl opoziční zastupitel Tomáš Málek (Ostravak), který na jednání radní vyzval k tomu, aby zveřejnili, jak hlasovali.

Lidé totiž podle něj mají právo posuzovat a sledovat, jak jimi zvolení politici rozhodují.

Kdo jak hlasoval?

V následující diskusi svůj pozitivní postoj k návrhu vyjádřilo všech pět radních za hnutí ANO. Radní Zbyněk Pražák a Ilja Racek z KDU- -ČSL se podle svých slov hlasování zdrželi, stejně jako první náměstek primátora Lumír Palyza z ČSSD. K tomu, jak hlasovali, se nevyjádřili pouze radní Václav Štolba, Ivo Hařovský a Kamil Bednář z ČSSD.

K tomu, jak hlasovali, se nevyjádřili pouze radní Václav Štolba, Ivo Hařovský a Kamil Bednář z ČSSD. Vzhledem k tomu, že je rada jedenáctičlenná a návrh komise, který podpořilo pět radních, nebyl přijat, je však jasné, že se hlasování buďto zdrželi, nebo s návrhem nesouhlasili.

Primátor Ostravy Tomáš Macura (ANO) uvedl, že se mu k situaci těžko vyjadřuje. „Musím hájit rozhodnutí rady, byť já sám jsem hlasoval jinak. Rada dostala na stůl k projednání návrh komise pro otevřenou radnici, kterou, mimochodem, iniciovalo hnutí ANO, a návrh zněl, aby rada zveřejňovala jmenovité hlasování členů rady. My jsme tento návrh na radě projednali, a většinou hlasů bylo tedy rozhodnuto, že tento návrh přijat nebyl. Nicméně ti členové rady, kteří se zdrželi hlasování, respektive nehlasovali pro tento návrh, tak sdělili stanovisko takové, že s tím nemají principiální problém," řekl novinářům ostravský primátor Tomáš Macura s tím, že se k tomuto návrhu v nejbližších týdnech rada na svém jednání vrátí.

Otevřená radnice

„Věřím, že v nějaké, dílčím způsobem upravené formě dojdeme nakonec k řešení, které by přineslo další krok směrem ke konceptu otevřené radnice. Tak jak já bych si to osobně přál," doplnil primátor.

Proč se zdržel hlasování, vysvětlil na tiskové konferenci první náměstek primátora Lumír Palyza. „Protože je tu věc třeba řádně diskutovat v koalici a mít to připravené jako systémové řešení. Já bych se přimlouval k tomu, aby to bylo moderní hlasovací zařízení, kdy nebudete zvedat ruce a čekat, až zapisovatelka se podívá, kdo jak hlasoval, a zeptá se ještě, zda chcete doplnit to, co jste k tomu řekl. Technika by to urychlila. Za sebe říkám, že s tím problém nemám," uvedl Lumír Palyza.

Svůj zdrženlivý postoj obhajoval také náměstek primátora Zbyněk Pražák. „Když nemůžu podat ke svému stanovisku vysvětlení, myslím si, že není správné jej zveřejňovat. V okamžiku, kdy budu mít možnost podat i to vysvětlení, tak velice rád řeknu, jak jsem hlasoval," dodal náměstek.