Už nyní se měli po Katedrále Božského Spasitele v centru Ostravy procházet stavebníci a zahajovat práce na dosud největších opravách v historii tohoto svatostánku. Podle původních plánů měla rekonstrukce totiž začít o prázdninách. Opozdí se ale o dva měsíce.

„Začneme pravděpodobně až v září. První výběrové řízení na dodavatele nevyšlo. Nyní proběhlo druhé a v tomto týdnu budeme vybírat konkrétní firmu," vysvětlil důvod páter Jan Plaček. Jak doplnil, důvodem zrušení prvního výběrového řízení byly mimo jiné i finanční nároky firem, jež se o rekonstrukci ucházely. Ty převyšovaly plánované prostředky, které má biskupství na opravy k dispozici.

Zvenku i zevnitř

Podle původních předpokladů se katedrála měla od července na rok pro veřejnost uzavřít s tím, že její služby převezme nedaleký kostel svatého Václava. Opravovat se má nejen zvenku střechy, krovy, věže, fasády, okna, dveře i sochařská výzdoba průčelí-, ale i zevnitř popraskané dlažby, elektroinstalace, nové hygienické zázemí, doplnění osvětlení a výmalba. „Katedrála Božského Spasitele od svého vysvěcení v roce 1897 nikdy kompletní rekonstrukcí neprošla," uvedl Miroslav Přikryl, projektový manažer biskupství Diecéze ostravsko-opavské.

Biskupství získalo na rekonstrukci významnou podporu z fondů Evropské unie. Z potřebných 60 milionů korun pokryje dvě třetiny nákladů.

Zbývajících dvacet milionů bude hrazeno z vlastních zdrojů diecéze. „Cena ale může být ještě ovlivněna výběrovým řízením," podotkl Přikryl.

Podle něj firma, kterou budou již zítra vybírat, bude mít poměrně náročné podmínky. Katedrála má být rekonstruována „v původním duchu". Kromě běžných stavebních prací bude muset tedy zvládnout i odborné práce restaurátorské. „Například původní dlažba, která se bude měnit a nahradit ji má obdobná, se již dnes nevyrábí. Firma ji však bude muset zajistit," vysvětlil Přikryl.

Zajímavostí a novinkou, kterou bude oživen interiér, budou „virtuální vitráže" na oknech. „Spolupracujeme na tom s Fakultou umění Ostravské univerzity. Okna budou čirá a vitráže se na ně budou projektovat, takže budou působit jako pravé."

Po dokončení rekonstrukce se katedrála otevře nejen věřícím, ale také turistům a dalším zájemcům o umění a historii. Přístupná by měla být denně a zajištěna má být i celodenní průvodcovská služba. V bočních lodích bude vytvořena expozice mapující pozoruhodná místa Ostravsko-opavské diecéze a budou zde vystaveny i exponáty, které se vztahují k historii diecéze.