Vybrán zatím nebyl ani zhotovitel stavby. „Financování akce je v řešení. Dokud nebude ukončeno, nebudeme poskytovat bližší informace. V současnosti běží příprava stavby se všemi potřebnými úkony předcházejícími výběru zhotovitele,“ vzkázala z Povodí Odry jeho mluvčí Šárka Vlčková. Spekuluje se, že za zpožděním rekonstrukce jsou potíže s přidělením státních dotací.

Obec Baška už od března pronajímá státnímu podniku Povodí Odry plochu na břehu – někdejší brouzdaliště – pro stroje stavařů. „Od vodohospodářů máme slíbeno, že to tady minimálně jednou ročně pokosí,“ konstatoval starosta Tomáš Břežek. „Na přehradě se ještě nepracuje, ale trvali jsme na tom, aby nájem začal co nejdříve, když už nám znehodnotili sezonu,“ podotkl starosta.

K přehradě Baška mířili zejména v létě rekreanti. Obec nicméně věří, že letošní sezona úplně „odpískaná“ není. Restaurace jedou a také kemp má už nasmlouvaný slušný počet hostů. „Rekreanti nevyhledávají jen vodní nádrž, ale přitahuje je lokalita jako taková, odkud je to blízko do Beskyd,“ míní Tomáš Břežek.

Ani organizátoři největší akce v obci, Baškohrátek, se nevzdávají. Už oznámili letošní termín - 12. srpna. „Vodní plochu, kde se odehrává soutěž netradičních plavidel, samozřejmě nemáme, ale bude alternativní program. Se soutěžemi, hudbou a zábavou pro celou rodinu,“ vzkazuje za pořadatele David Blahut.

Vodní nádrž o objemu 1,08 milionů kubíků v Bašce hodlá Povodí upravit tak, aby v budoucnu vydržela stoletou povodeň a odolala i účinkům kontrolní tisícileté záplavové vlny. S rekreační sezonou tady nepočítají ani v příštím roce, napouštět se má znovu až na jaře 2025. „Předpokládáme, že stavební práce budou zahájeny v létě,“ uvádí mluvčí vodohospodářů Šárka Vlčková.