Posudek jednoho z mostů, jehož stav dovoloval začátkem roku provést na něm zátěžovou zkoušku, už je hotový a mluví jasně.

„Přiváděč je jednoznačně v havarijním stavu a to nám ukládá povinnost tuto situaci neodkladně řešit, jinak by hrozilo nevratné poškození mostu, narušení jeho zatížitelnosti a zhoršení bezpečnosti provozu na mostě i pod ním," přiblížil Deníku mluvčí Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Jan Rýdl s tím, že posudek druhého přiváděče by měl být hotový začátkem týdne.

Při opravě mostů postupuje ředitelství společně s Krajským úřadem v Ostravě. „Krizový zákon zná stav nebezpečí, ale v tomto případě není potřeba jej vyhlašovat. Stavební zákon umožňuje Ředitelství silnic a dálnic na základě současných měření a postupů zrychlené řízení a krajský úřad bude připraven pomoci," doplnil Daniel Havlík, náměstek hejtmana kraje pro oblast dopravy.

Jak už Deník uvedl, hodnotu prací na odstranění těch největších závad odhadlo ŘSD na 20 milionů korun. Fyzické práce by mohly začít v dubnu a koncem května by měly být hotové, dodal mluvčí s tím, že během oprav budou mosty pro dopravu uzavřené.

„Našim cílem je začít s opravami v dubnu a děláme pro to maximum," podotkl Jan Rýdl z ŘSD. Na důvodech, proč jsou šest let staré mosty v nevyhovujícím technickém stavu, se ŘSD nemůže shodnout se zhotovitelem stavby, firmou Eurovia. Podle ní se ŘSD o mosty nedostatečně staralo a při jejich výstavbě požadovalo použití nevhodného materiálu. „Proplacení nákladů budeme po společnosti Eurovia soudně vymáhat," dodal Jan Rýdl.