„Převládá radost, že se podařilo dokončit rekonstrukci, která nebyla jednoduchá. Dělníci zde ale poctivě pracovali," pochválil práci stovek stavebníků nejrůznějších profesí, kteří se na opravách postupně podíleli, biskup Diecéze ostravsko opavské František Václav Lobkowicz.

Od Unie po drobné dárce

Původně byly náklady vyčísleny na 100 milionů korun, nakonec se je podařilo snížit na 68 milionů. „Rekonstrukce se připravovala deset let. Dlouho se ale nedařilo na ni získat dostatek finančních prostředků," vysvětlil projektový manažer biskupství Miroslav Přikryl. Zlom nastal v době, kdy biskupství získalo dotace z Evropské unie – 30,5 milionů korun. Dalších 11,5 milionů se podařilo zajistit z Operačního programu přeshraniční spolupráce mezi naší a Polskou republikou, přispělo město i obvod. Více než 22 milionů dokrývá ze svého samotná církev – z vyhlášené veřejné sbírky, restitucí a darů.

„Zavolala mi paní z hospice, zda bych za ní nemohl přijet. Říkala, že kostel denně navštěvovala a chce přispět na jeho opravu. I když se jí už nedožije. V obálce mi předala pět tisíc korun. Do 14 dní zemřela," líčí v této souvislosti jeden ze silných zážitků farář z katedrály Jan Plaček.

Tisíce kachliček

Architektem rekonstrukce se stal Tomáš Šonovský, který má za sebou například opravy kostela v Šenově. Nejtvrdším „oříškem" celé stavby bylo podle něj, když po postavení lešení zjistili, že konstrukce věží není dřevěná, jak se předpokládalo, ale ocelová a navíc pěkně zkorodovaná. „Vlivem chemického působení mezi měděnou krytinou a ocelovou konstrukcí došlo ke korozi a hrozilo zřícení křížů. Celý vršek věží se musel zpevnit," líčí. A přidává další zapeklitost – keramickou podlahu. Dvanáct set čtverečních metrů kachliček o dnes atypickém rozměru 16 na 16 centimetrů, pro jejichž zhotovení museli najít speciálního výrobce. „Na jejím pokládání se podílelo několik part, z toho jedna vietnamská. Celá mozaika podlahy byla rozkreslena na jednotlivé kachličky. Nákres si jednotlivé party rozstříhaly a podle toho kachličky kladli," netajil se obdivem ke zručnosti dlaždičů, kteří nakonec dali celou mozaiku dohromady.

Od úterý do soboty

Od příštího týdne bude katedrála otevřena, od úterý do soboty, denně. Od 8,15 do 17 hodin s polední přestávkou. Lidé si mohou zapůjčit audioprůvodce a v klidu si svatostánek projít a poslechnout výklad. Obdivovat mohou například novinku – virtuální vitráž v šesti oknech, pročíst si historické dokumenty o katedrále nebo listiny nalezené ve věži při rekonstrukci. K dispozici bude i průvodce. Za návštěvu se neplatí.

Slavnostní mše i svaté ostatky

Děkovná bohoslužba v katedrále začne v neděli v 10 hodin. Celebrovat ji bude biskup Diecéze ostravsko opavské František Václav Lobkowicz, spolu s ním bude sloužit mši svatou také šest biskupů z diecézí ze Slovenska a Polska. Očekává se, že na mši dorazí na čtyři tisíce věřících i hostů. Mezi nimi i olomoucký arcibiskup Jan Graubner.

V rámci slavnostní bohoslužby budou do bočního oltáře uloženy ostatky papeže sv. Jana Pavla II., které diecézi věnoval krakovský kardinál Stanislaw Dziwisz. Relikviář ve tvaru kříže s kapkou krve svatého papeže od něj v Krakově přezval biskup Lobkowicz společně s farářem Janem Plačkem. Při mši svaté bude rovněž posvěcen restaurovaný svatostánek, který bude nově umístěn v adorační kapli vytvořené naproti sakristie.