Netradiční lavičky v podobě boty, jezevčíka nebo dlouhé housenky se spoustou hracích prvků pro děti brzy oživí park Oáza klidu v Porubě nedaleko krytého bazénu. Lidé tam totiž tato nevšední posezení v těchto dnech sami navrhovali. Třeba lavičku ve tvaru autobusu vymyslel Vlastimil Matějka se svým malým synem. „Určitě by to místní park oživilo. Bylo by to zajímavější i pro děti," popsal muž. Mobiliáře v podobě laviček, košů, stojanů na kolo a další vybavení jsou však často terčem ataků řady vandalů. Městské obvody tak do jejich oprav a údržby musí ročně investovat nemalé částky.

Čtyři sta dřevěných a dvě stě reklamních betonových laviček má na svém území třeba městský obvod Ostrava--Jih. Podle jeho mluvčího Michaela Kuttyho je nové zařízení umísťováno především k dětským hřištím a do parků. „Při osazení či likvidaci vycházíme vstříc žádostem občanů. Opravy a nátěry pak zajišťují pracovníci veřejně prospěšných prací," řekl mluvčí Jihu.

Ilustrační foto

To, že jsou lavičky důležitým záchytným bodem pro starší lidi a maminky s dětmi, si myslí čtyřiapadesátiletý Jaromír Gerych. „V celé Ostravě by jich podle mě mohlo být více. Důležitější ale je, kde je obvody umísťují. Třeba na Masarykově náměstí v centru Ostravy je jich dost, jsou tam ale nevzrostlé stromy, nikde tam není stín. Teď začíná být teplo a slunce tam hodně peče, proto si myslím, že by obvody měly vybírat praktičtější místa. Další věc je, že lavičky vypadají ve většině případů odpudivě. Častější údržba by jim určitě neuškodila," řekl muž.

S tím souhlasí i mluvčí centrálního obvodu Jana Pondělíčková, ale zároveň dodává: „Přestože je udržujeme a pravidelně opravujeme během celého roku, stále se setkáváme s tím, že jsou poničené. Hlavními viníky jsou vandalové. V loňském roce jsme provedli generální opravu asi šedesáti laviček v parku Šalamouna. Doplnili jsme je zhruba čtyřiceti kusy nových laviček na Fifejdách," vyjmenovala Pondělíčková.

Opravy mobiliáře jsou nákladné. Potvrdil to mluvčí městského obvodu Poruba. „Každoročně stojí opravy spoustu peněz loni to bylo téměř dvě stě tisíc korun. Jsou to finance, které by se daly využít mnohem smysluplněji," myslí si Martin Otipka.

Na poškozené lavičky a další zařízení upozorňují nejčastěji sami obyvatelé. „Jejich podněty prověříme a následně je zařadíme do plánu oprav. Stejně jako ostatní obvody, i my nejvíce bojujeme s vandalismem," uzavřel Otipka s tím, že na začátku roku renovovali pracovníci údržby šestaosmdesát laviček na Hlavní třídě a Alšově náměstí.

Ilustrační foto