Případ budí emoce u motoristů i uživatelů sociálních sítí. Kteří se podivují nad více okolnostmi: Proč nemá auto trojúhelník, proč na jedné z nejfrekventovanějších komunikací v kraji trčí tak dlouho – zejména když se za špatné parkování obratem odtahuje z běžné městské ulice? Podle mínění veřejnosti je štěstí, že do překážky zatím někdo nenarazil…

Z bezpečnostních důvodů má tento vůz i vlastní zábrany. „Překážku jsme viditelně označili, tak jak to děláme ve všech podobných případech. Cílem je upozornit řidiče na odstavené vozidlo, které se nachází na vozovce v naší správě,“ konstatoval Miroslav Mazal z Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). Další kroky podniká ŘSD v součinnosti s dopravní policií. Majitele staršího zanedbaného volkswagenu, jehož totožnost policisté znají z evidence vozidel, čeká popotahování za přestupek a pokuta. “Zatím se nám ho nepodařilo kontaktovat,” uvedla policejní mluvčí Eva Michalíková.

Silničáři o záležitosti ví právě od policie. „Vyrozuměli jsme je a vznesli požadavek na dopravní značení u vozidla,“ doplnila Eva Michalíková. Policie nyní podává podnět, aby ŘSD automobil odstranila – kvůli zajištění bezpečnosti silničního provozu.

Odtahy podobných překážek provádějí firmy, s nimiž má ŘSD dlouhodobou smlouvu. "Cena bude známa až po provedení všech nutných činností," vyjádřil se mluvčí Miroslav Mazal. Policisté postoupí spisový materiál o přestupku spáchaném odstavením vozidla na komunikaci na příslušný správní orgán, který pak rozhodne o výši pokuty.

Auto zůstalo sice už za cedulí dálnice, ale jeho šofér se dopustil zřejmě přestupku už tím, že o odstavení neinformoval policisty. Zákon totiž nařizuje nejen výstražný trojúhelník, ale též nařizuje: „Není-li možno překážku provozu na pozemních komunikacích neprodleně odstranit, musí ji její původce označit a ohlásit policii.“

Na nedodržení této povinnosti pamatuje až dvoutisícovou pokutou. O postihu pro provozovatele Volkswagenu budou rozhodovat na odboru dopravy ostravského magistrátu, který může uložit pokutu v řádech dalších tisícovek korun. Zákon o provozu na pozemních komunikacích i zmiňuje, že vlastník komunikace překážku odstraní na náklady vlastníka vozidla.

Novela zákona o pozemních komunikacích, která vešla v platnost na konci dubna 2020 stanoví, že vlastník komunikace může provozovatele vozu, který má déle než půl roku propadlou STK a parkuje na veřejných plochách, vyzvat k jeho zprovoznění nebo odstranění. Za porušení zákona hrozí pokuta až 300 tisíc korun.

Doufejme tedy, že opuštěný volkswagen nebude čekat na odstranění pět měsíců, jako tomu bylo v případě odstaveného vraku vozu Renaultu Laguna na obslužné komunikaci blízko dálnice u Mankovic na Novojičínsku vrak vozidla. Denně kolem něj projely stovky vozidel, po celý dlouhý čas ale zajímal jen vandaly a redakci Deníku - více zde.