Po předchozích dvou ročnících poznamenaných covidem se letos neočekávají žádná omezení týkající se vstupu pro návštěvníky. Účast bude rekordní, dorazí zástupci z více než dvaceti zemí. Ohlášeno je i několik premiér. „Letos budeme mít účastníka ze zcela nového kontinentu – Jižní Ameriky, a to v podobě moderního brazilského dopravního letounu C-390 Millennium, který se u nás české veřejnosti představí vůbec poprvé,“ uvedl Zbyněk Pavlačík, předseda organizačního spolku Jagello 2000.

Na mošnovském nebi se poprvé ukáže švýcarská akrobatická skupina Patrouille Suisse létající na proudových strojích F-5E. Úspěšný comeback naopak bude mít chorvatská skupina Krila Oluje používající turbovrtulové stroje Pilatus PC-9M. Spojené státy vysílají na Dny NATO dva bombardéry B-52 Stratofortress a velmi širokou škálu pozemní techniky. Jeden B-52 bude v sobotu, přesně po deseti letech, nad mošnovským letištěm k vidění v letové ukázce, druhý si mohou návštěvníci prohlédnout přímo na letišti. Scházet nebude ani těžká pozemní technika – hlavní bojový tank M1 Abrams, bojové vozidlo M2 Bradley a také legendární vozidlo HMMWV.

Přílet amerického bombardéru B-52 na letiště Leoše Janáčka, 13. září 2022, Mošnov.
VIDEO: Přílet obra, bombardér B-52 přistál v Ostravě. Taháků Dny NATO mají více

Tradičním účastníkem je Německo, které připravilo na dvě desítky kusů techniky. Na dynamické ukázce se poprvé objeví moderní vrtulník NH-90 a také vrtulník EC-135. Transportní letadlo A400M předvede ukázku doplňování paliva českých letounů Gripen. Na statické ukázky Německo připravilo víceúčelový bojový letoun Tornado IDS a námořní průzkumný letoun P-3C Orion. Bohatá bude německá pozemní účast – nejmodernější tank Leopard 2A7V, bojové vozidlo pěchoty Puma či houfnice Panzerhaubitze 2000.

Na Dnech NATO se představí i naše armáda a další složky - například strážníci, celníci či vězeňská služba. Speciální ukázku připravuje moravskoslezská policie, a to ve spolupráci s elitní jednotkou speciálních sil Jordánska Female Company for Special Security Tasks, která zde v letech 2015 a 2016 měla velký úspěch. „S jednotkou předvedeme atraktivní ukázku společného zákroku,“ prozradil ředitel moravskoslezské policie Tomáš Kužel.

SAAB představí nejmodernější Gripen E

Společnost Saab představí na letošních Dnech NATO svůj nejmodernější letoun Gripen E, který přináší nejmodernější technologie, nejnovější systémy, senzory a zbraňové systémy, které zajišťují bojovou převahu a přinášejí vzdušnou nadvládu i v tom nejnáročnějším bojovém prostředí. Jedná se o první představení letounu ve střední a východní Evropě. 

POZNÁTE JE? Vzdušní obři nad Ostravou. Díky těmto kolosům letiště trhlo rekord.
POZNÁTE JE? Vzdušní obři nad Ostravou. Díky těmto kolosům letiště trhlo rekord

Letecké akrobatické skupiny jsou démantem dynamických ukázek každé akce, kde se prezentuje letectvo. Letošní Dny NATO v Ostravě & Dny VS AČR hostí dokonce 2 významná akrobatická seskupení. Vedle premiérových švýcarských Patrouille Suisse přivítáme i chorvatskou akrobatickou skupinu Křídla bouře (chorvatsky Krila oluje), která se na akci předvede už podruhé.

Zrušené ukázky

Některé ukázky techniky již ale musely být zrušeny, a to kvůli jejich aktuálnímu využití. „Valná většina techniky, jež se představuje na Dnech NATO, je reálně využívána k udržování naší bezpečnosti, a tak se odvoláním již přislíbené účasti kvůli aktuálním operačním povinnostem nelze vyhnout,“ vysvětlil Zbyněk Pavlačík.

Ocenění policisté z Ostravy.
Na svatbě zkolabovala matka ženicha. Naštěstí zasáhli muži zákona z Ostravy

Na mošnovské letiště kvůli operačnímu vytížení nedorazí například letoun AWACS, dánský transportní letoun C-130J Super Herkules, americký bezpilotní letoun RQ-7 Shadow, vrtulník Black Hawk, vrtulník Sea King, hornoplošník Do-228 německého námořnictva či slovinská letadla PC-9M. Detailní sobotní i nedělní program lze nalézt na webových stránkách Dnů NATO.