VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Co bude s osadou Bedřiška? Vedení obvodu má jasno: Vystěhovat a zbourat

/FOTOGALERIE, ANKETA/ Osadu Bedřiška, která se nachází na hranici městského obvodu Mariánské Hory a Hulváky za ulicí Plzeňskou, v budoucnu možná čekají zásadní změny. Mohla by se stát místem pro rezidentní bydlení. 

8.2.2018 1
SDÍLEJ:

Setkání, na které zástupci radnice Mariánských Hor a Hulvák nedorazili, vzbudilo mezi obyvateli sociálně vyloučené lokality zájem.Foto: Deník / Radek Luksza

Bedřiška rozhodně není místem pro rodinný výlet. Ostatně nikdo „zvenčí“ tam vyjma automobilisty vyvážející zde načerno odpad nezamíří a nemá ani proč.

Bydlí tu vesměs chudí lidé ve starých barácích, toť vše! Nájemní smlouvy má šestatřicet rodin. Většina z nich je podle poznatků „neziskovky“ Bílý nosorožec bez „potřeby poskytování sociálních služeb“, platiči naprosto převyšují neplatiče a děti chodí do škol.

Líbí se vám nápad udělat z osady Bedřiška rezidenční bydlení? Hlasovat můžete v anketě pod článkem.

„Kriminalita tady není prakticky žádná a drogy jsem za šest let svého působení v lokalitě nezaznamenal,“ dodává sociální pracovník volného času Lukáš Šarina.

Objevují se zde ale nepovolené stavební úpravy na pozemcích.

V budoucnu by zde mohlo být všechno jinak. Vedení obvodu zvažuje celou lokalitu postupně revitalizovat a proměnit v rezidenční bydlení mladých rodin v nových bytových domech.

DEVELOPERSKÝ PROJEKT ZATÍM NENÍ

Základní studie proměny Bedřišky v oblast s moderním bydlením vznikla již v roce 1996, tehdy ovšem pozemky nepatřily městu. Nyní je situace jiná.

„Místo vyloučené lokality bychom rádi z Bedřišky vytvořili místo, ve kterém budou žít například mladé funkční rodiny s dětmi, ale nejen ty, prostor zde může být pro aktivní seniory a další spoluobčany,“ uvedl ve čtvrtek místostarosta obvodu Patrik Hujdus v tiskové zprávě (celé znění najdete zde), kterou obvod vydal po té, co v dnešním tištěném vydání na problém upozornil Moravskoslezský deník (viz níže).

Moravskoslezský deník - tištěné vydání z 8.2.2018

Podle Patrika Hujduse je Bedřiška prakticky uprostřed města a uvádí další její výhody: „Je zde dobré dopravní spojení, v blízkosti zastávka MHD, pokud navíc dojde k revitalizaci prostoru v okolí Benátek, mohla by se lokalita v jejich nedaleké vzdálenosti stát pro mnohé Ostravany vyhledávanou." 

„V současné době nemáme žádný konkrétní developerský projekt, ani s nikým nejednáme. Důležitý je záměr, jestli bude výstavba v rukou soukromníka, nebo města, je v tuto chvíli otevřená otázka. Umím si představit obě varianty, nebo jejich kombinaci,“ dodává starostka obvodu Liana Janáčková.

Ve zhruba dvaceti finských domech dosud žije několik starousedlíků a společně s nimi také několik převážně romských rodin, které se zde od roku 1990 postupně nastěhovaly, v lokalitě působí několik neziskových organizací zabývajících se péčí a podporou sociálně slabých občanů.

OBAVY STAROUSEDLÍKŮ

Mezi místními kolují obavy z toho, že je obvod hodlá vystěhovat bez zajištění náhradního bydlení.  Ti, kteří mají smlouvy na dobu určitou, by měli odejít prý ještě letos. Zbytek (většina) do dvou let… 

V úterý až do večera marně čekali na zástupce radnice, aby jim oznámili, co bude s jejich bydlením.

„Fakt mají sr…u?“ ptala se jedna z romských obyvatelek poté, co se dozvěděla, že mezi ně do komunitního centra Bedřiška nikdo nepřijde.

Její sousedé totiž vykřikovali, že se na úřadě „po…li z televize“. Kameraman s reportérkou se ostatně skutečně tísnili v objektu s desítkami zdejších usedlíků. A to nejen Romů.

„Úředníci nedorazí, neboť nemají dostatek informací, které by vám mohli předat,“ uváděla Markéta Grecmanová, ředitelka neziskové organizace Bílý nosorožec, pomáhajíci v Bedřišce.

Potvrdila však zvěsti, že se vedení obvodu Mariánské Hory a Hulváky chystá udělat s lokalitou „krátký proces“. Lidi odtud vystěhovat a domy zbourat!

„Co si to dovolují? My tady platíme. Žádné špatné rodiny tu nejsou, ani kriminalita a drogy,“ rozčiloval se z invalidního vozíku Alexandr Lakatoš, působící dojmem místní romské autority. Slovům o chudé, ale bezproblémové Bedřišce přitakávaly členky multidisciplinárního týmu prevence kriminality z magistrátu, jež byly přítomny.

„Šéf bytového odboru z radnice tu před koncem roku vyřvával, že potáhneme… Kde je teď?“ zuřil urostlý provozovatel stavební firmy Antonín Baláž. A podotkl, že on se rozhodně stěhovat nemíní po dvaceti letech v Bedřišce a z renovovaného domku, kam nedávno pořídil kuchyň i s podlahou v ceně šestadvaceti tisíc korun.

„Žiju tu od narození, skoro sedmdesát let, a když tu sestěhovávali Cikány, byl jsem proti nim. Ale teď jsem s nimi, nechci z fiňoku, co kdysi dostal táta od šachty!“ nechal se slyšet zástupce v Bedřišce minoritní populace Petr Sklenařík. Ten taktéž konstatoval, že časy, kdy zde jezdívala policie den co den, už patří do historie.

Opoziční politik Petr Luzar pak veřejně pozval všechny přítomné na dnešní zastupitelstvo.

„Také já chci znát plány s Bedřiškou. Ptají se mě na to romští i neromští obyvatelé. Jedni neví, co s nimi bude dál, kam půjdou. Druzí mají strach, aby se sociálně slabí nestali jejich novými sousedy,“ řekl.

Domů se obyvatelé Bedřišky rozcházeli s tím, že minimálně deset chlapů zamíří na radnici osobně se dotázat, co a jak.

„Tak co s námi bude? Vystěhujete nás? Kdo nám pomůže najít si nové bydlení,“ ptali se hned v úvodu jednání starostky obvodu Liany Janáčkové někteří z nich.

„Domy byly postaveny před sedmdesáti lety a už tenkrát se počítalo s tím, že nebudou mít až tak dlouhou životnost. V dnešní době už přesluhují a nevyhovují současným požadavkům na bydlení,“ vysvětlila starostka.

Dodala, že skladba nájemníků odpovídá charakteru těchto domů.

„V této lokalitě je dlouhodobý problém s nájemníky, kteří si bez povolení na pozemcích v okolí domů vystavěli nejrůznější přístřešky a další stavby a také zde probíhá likvidace stavebních odpadů. Nákladní auta v nepravidelných intervalech na Bedřišku dovážejí například stará okna,“ argumentovala starostka Janáčková.

Na její slova zareagovala jedna z nespokojených obyvatelek: „Platíme řádně nájem, přece mě nemůžete vyhodit ze dne na den na ulici, máme sedm dětí.“

Starostka ženu ujistila, že úřad bude postupovat s rozvahou a citlivě.

„S každým, kdo v osadě řádně bydlí, chceme jednat. A těm, co řádně platí nájem, prodloužíme o další půlrok nájemní smlouvy,“ slíbila Liana Janáčkova. Některé „nespokojence“ z Bedřišky malinko uklidnila, ale zdaleka to neplatilo o všech. Někteří muži si šli zakouřit před budovu úřadu a vášnivě se bavili o tom, co právě slyšeli nejenom z úst starostky.

„Půl roku nás tam ještě nechají, ale co pak, kde budeme bydlet,“ kroutil hlavou romský obyvatel Bedřišky, na němž bylo poznat, že v této lokalitě našel svůj domov.

BUDOUCNOST BEDŘIŠKY? „Místo vyloučené lokality bychom rádi z Bedřišky vytvořili místo, ve kterém budou žít například mladé funkční rodiny s dětmi, ale nejen ty, prostor zde může být pro aktivní seniory a další spoluobčany. Je běžné, že lidé odcházejí mimo město, nebo alespoň na jeho okraj, kde si můžou vybudovat vlastní bydlení, případně žijí v nějakém nájemním řadovém domku s vlastní zahradou,“ přiblížila představy vedení městského obvodu Liana Janáčková.

Autor: Radek Luksza, Břetislav Uhlář

Nahravá se anketa
8.2.2018 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

SERVIS

Zdravotnictví - Zdravotnictví Zdravotničtí asistenti, praktické 20 510 Kč

Zdravotničtí asistenti (praktické sestry) Všeobecná zdravotní sestra - odlehčovací pobytová služba. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 20510 kč, mzda max. 30020 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: DPS Hladnovská 757/119a, Ostrava - Muglinov, Kontakt: Požadované doklady s životopisem prosím zašlete na e-mail: dkolkova@slezska.cz Požadované doklady:, - životopis s uvedením údajů o dosavadních zaměstnáních a o odborných znalostech a dovednostech, - kopie dokladu o dosaženém vzdělání, - výpis z rejstříku trestu bude vyžadován až při nástupu nového pracovníka, , Charakteristika činnosti:, - pracuje se zdravotnickou dokumentací uživatelů služby, zajišťuje evidenci, kontrolu, manipulaci a úschovu léčivých přípravků, zdravotnických prostředků a dbá na jejich dostatečné zásoby,, - zajišťuje rehabilitační ošetřovatelství, včetně prevence poruch imobility klientů,, - provádí nácvik sebeobsluhy klientů směřující ke zvýšení jejich soběstačnosti, , - sleduje fyziologické funkce a stav klientů, prevenci proleženin, rozdělení stravy klientů podle diet a dbá na jejich dodržování,, - zajišťuje doprovod klientů na odborná vyšetření, , - podílí se na činnostech spojených s přijetím klienta na oddělení, , - poskytuje pomoc při vyřizování běžných záležitostí klientů (komunikace s lékaři, objednávání odborných vyšetření, léků, zdravotnických a kompenzačních pomůcek, vyzvedávání léků v lékárně pro klienty atd.), , Požadavky:, - bezúhonnost , - svéprávnost , - odborná způsobilost k výkonu povolání všeobecné zdravotní sestry bez odborného (lékařského) v režimu zákona č. 96/2004 Sb., o podmínkách získávání a uznávání způsobilosti k výkonu nelékařských zdravotnických povolání a k výkonu činností souvisejících s poskytováním zdravotní péče a o změně některých souvisejících zákonů (zákon o nelékařských zdravotnických povoláních)., , Zaměstnanecké výhody: stravenky, osobní příplatek, příspěvek na dovolenou, čtvrtletní odměny, příspěvek na penzijní či životní pojištění. Pracoviště: Statutární město ostrava, dps ostrava - muglinov, Hladnovská, č.p. 757, 712 00 Ostrava 12. Informace: Darina Kolková, +420 602 369 430.

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 15 000 Kč

Všeobecní administrativní pracovníci Administrativní pracovník/ce - příjem objednávek. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce:, - příjem telefonických/e-mailových objednávek, - komunikace se zákazníky v rámci ČR, - zpracování požadavků a řešení problémů zákazníků, - zpracování admin.úkolů při zadávání objednávek, , Očekáváme:, - dobrou uživatelskou práci na PC, - znalost informač.systému Helios výhodou, - týmového ducha, - klidné,příjemné vystupování, - schopnost samostatného uvažování, zodpovědnost, - pečlivost,spolehlivost, , Nabízíme:, - příjemné pracovní prostředí, - stabilní zázemí, , Zaměstnanecké benefity: stravenky, firemní produkty za zvýhodněné ceny. Pracoviště: Vipor s.r.o., Vřesinská, č.p. 2232, 708 00 Ostrava 8. Informace: Lenka Machallová, +420 595 694 230-1,731 494 824.

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Technický pracovník 20 000 Kč

Technici dispečeři v elektronice Technik/čka elektronik/čka v elektroakustice. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Čs. legií 148/14, Moravská Ostrava, Přihlášky zasílat do 15. 6. 2018 nebo e-mailem adam.spinka@ndm.cz, technika@ndm.cz, Pokud nás Vaše přihláška do VŘ zaujme, budeme Vás kontaktovat. Stanislav Muntág, technický šéf NDM, 603 414 783. Adam Špinka, vedoucí zvuku NDM, 739 302 849., , Požadavky: , -VŠ nebo SŠ elektrotechnické se zaměřením na slaboproud, -odborné technické dovednosti v oboru audio a videotechnických záznamů , -odborné technické dovednosti v oboru audio a videotechnických systémů, -navrhování a provádění modernizace technických prostředků, -schopnost provádět odbornou údržbu speciálních zařízení a elektronických systémů, -znalost práce s technikou pro zpracování zvuku a obrazu výhodou, -trestní bezúhonnost, -vyhovující lékařský posudek o zdravotní způsobilosti k práci, , Zaměstnanecké výhody:, Podnikové stravování, dovolená navíc, zajištění ubytování., PP na dobu určitou 1 rok s možností prodloužení.. Pracoviště: Národní divadlo moravskoslezské, příspěvková organizace, divadlo jm, Čs. legií, č.p. 148, 702 00 Ostrava 2. Informace: Stanislav Muntág, +420 603 414 783,739 302 849.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Obsluha jeřábů 20 000 Kč

Obsluha jeřábů, zdvihacích a podobných manipulačních zařízení Jeřábník/ce sk. A (mostový jeřáb ovládaný z kabiny). Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Místo výkonu práce: Ostrava, Kontakt: emailem, telefonicky 8-17 hod. pondělí až pátek, , Požadujeme:, Platný jeřábnický průkaz sk. A podmínkou (mostový jeřáb ovládaný z kabiny) + praxe na těchto jeřábech, , Ochota pracovat ve směnném provozu podmínkou (12 hodinové směny od 6-18 hodin a od 18 hod do 6:00 h - v režimu krátký/ dlouhý týden), , Zkušenosti s expedicí na kamiony a železniční vozy výhodou, Praxe v těžkém provoze výhodou, , Nástup možný ihned, , Nabízíme, Příspěvek na penzijní/životní pojištění, nebo Multi sport kartu ve výši 1.200,- měsíčně., Závodní stravování, Týden dovolené navíc, Pracovní smlouva do kmenového stavu na dobu určitou (6 měsíců s možností prodloužení na dobu neurčitou), , Benefity: Příspěvek na penzijní/životní pojištění 1.200,- měsíčně, závodní stravování s dotací zaměstnavatele. Pracoviště: Vítkovice steel, a.s. - ostrava, Štramberská, č.p. 2871, 703 00 Ostrava 3. Informace: Martina Stupková, +420 725 920 154vPo-Pá8-17hod..


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Záchrana fanouška
7

Fanouška Brna zavalila hozená toaleta. Skončil v nemocnici

Český běh žen.Závod na 10 kilometrů
1 21

OBRAZEM: Tisíce žen běžely ulicemi Ostravy

AKTUALIZOVÁNO

Baníkovce zastavil až kordon těžkooděnců

Ostrava – Dramatická situace, kterou naštěstí policie předvídala, nastala v sobotu po skončení fotbalového utkání Baník-Brno.

Frontman Kapela Mirai: Zpívat mohu jen v jazyce, v němž dokážu i kriticky myslet

V posledních dvou letech se kapela Mirai etablovala na špici celé české hudební scény. O cestě na vrchol i úmyslu zůstat u hudby v češtině se v rozhovoru pro Deník rozpovídal Mirai Navrátil, frontman kapely.

Vítkovice dostaly čtyřku a sestupují. "Jsme smutní," řekl kouč Grmela

Ústí nad Labem – Poslední krok neudělali. Fotbalisté Vítkovic prohráli páteční utkání závěrečného 30. kola v Ústí nad Labem vysoko 0:4 a s definitivní platností sestupují z druhé ligy.

Sazeničky na zahrádku? Nebo na balkon do truhlíku

Dát do země sazeničku rajčat nebo třeba feferonky a vypěstovat si vlastní úrodu? Lákavá představa, a nejen pro ty, kdo bydlí v rodinných domcích a mají své vlastní zahrádky.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT