VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Co bude s osadou Bedřiška? Vedení obvodu má jasno: Vystěhovat a zbourat

/FOTOGALERIE, ANKETA/ Osadu Bedřiška, která se nachází na hranici městského obvodu Mariánské Hory a Hulváky za ulicí Plzeňskou, v budoucnu možná čekají zásadní změny. Mohla by se stát místem pro rezidentní bydlení. 

8.2.2018 1
SDÍLEJ:

Setkání, na které zástupci radnice Mariánských Hor a Hulvák nedorazili, vzbudilo mezi obyvateli sociálně vyloučené lokality zájem.Foto: Deník / Radek Luksza

Bedřiška rozhodně není místem pro rodinný výlet. Ostatně nikdo „zvenčí“ tam vyjma automobilisty vyvážející zde načerno odpad nezamíří a nemá ani proč.

Bydlí tu vesměs chudí lidé ve starých barácích, toť vše! Nájemní smlouvy má šestatřicet rodin. Většina z nich je podle poznatků „neziskovky“ Bílý nosorožec bez „potřeby poskytování sociálních služeb“, platiči naprosto převyšují neplatiče a děti chodí do škol.

Líbí se vám nápad udělat z osady Bedřiška rezidenční bydlení? Hlasovat můžete v anketě pod článkem.

„Kriminalita tady není prakticky žádná a drogy jsem za šest let svého působení v lokalitě nezaznamenal,“ dodává sociální pracovník volného času Lukáš Šarina.

Objevují se zde ale nepovolené stavební úpravy na pozemcích.

V budoucnu by zde mohlo být všechno jinak. Vedení obvodu zvažuje celou lokalitu postupně revitalizovat a proměnit v rezidenční bydlení mladých rodin v nových bytových domech.

DEVELOPERSKÝ PROJEKT ZATÍM NENÍ

Základní studie proměny Bedřišky v oblast s moderním bydlením vznikla již v roce 1996, tehdy ovšem pozemky nepatřily městu. Nyní je situace jiná.

„Místo vyloučené lokality bychom rádi z Bedřišky vytvořili místo, ve kterém budou žít například mladé funkční rodiny s dětmi, ale nejen ty, prostor zde může být pro aktivní seniory a další spoluobčany,“ uvedl ve čtvrtek místostarosta obvodu Patrik Hujdus v tiskové zprávě (celé znění najdete zde), kterou obvod vydal po té, co v dnešním tištěném vydání na problém upozornil Moravskoslezský deník (viz níže).

Moravskoslezský deník - tištěné vydání z 8.2.2018

Podle Patrika Hujduse je Bedřiška prakticky uprostřed města a uvádí další její výhody: „Je zde dobré dopravní spojení, v blízkosti zastávka MHD, pokud navíc dojde k revitalizaci prostoru v okolí Benátek, mohla by se lokalita v jejich nedaleké vzdálenosti stát pro mnohé Ostravany vyhledávanou." 

„V současné době nemáme žádný konkrétní developerský projekt, ani s nikým nejednáme. Důležitý je záměr, jestli bude výstavba v rukou soukromníka, nebo města, je v tuto chvíli otevřená otázka. Umím si představit obě varianty, nebo jejich kombinaci,“ dodává starostka obvodu Liana Janáčková.

Ve zhruba dvaceti finských domech dosud žije několik starousedlíků a společně s nimi také několik převážně romských rodin, které se zde od roku 1990 postupně nastěhovaly, v lokalitě působí několik neziskových organizací zabývajících se péčí a podporou sociálně slabých občanů.

OBAVY STAROUSEDLÍKŮ

Mezi místními kolují obavy z toho, že je obvod hodlá vystěhovat bez zajištění náhradního bydlení.  Ti, kteří mají smlouvy na dobu určitou, by měli odejít prý ještě letos. Zbytek (většina) do dvou let… 

V úterý až do večera marně čekali na zástupce radnice, aby jim oznámili, co bude s jejich bydlením.

„Fakt mají sr…u?“ ptala se jedna z romských obyvatelek poté, co se dozvěděla, že mezi ně do komunitního centra Bedřiška nikdo nepřijde.

Její sousedé totiž vykřikovali, že se na úřadě „po…li z televize“. Kameraman s reportérkou se ostatně skutečně tísnili v objektu s desítkami zdejších usedlíků. A to nejen Romů.

„Úředníci nedorazí, neboť nemají dostatek informací, které by vám mohli předat,“ uváděla Markéta Grecmanová, ředitelka neziskové organizace Bílý nosorožec, pomáhajíci v Bedřišce.

Potvrdila však zvěsti, že se vedení obvodu Mariánské Hory a Hulváky chystá udělat s lokalitou „krátký proces“. Lidi odtud vystěhovat a domy zbourat!

„Co si to dovolují? My tady platíme. Žádné špatné rodiny tu nejsou, ani kriminalita a drogy,“ rozčiloval se z invalidního vozíku Alexandr Lakatoš, působící dojmem místní romské autority. Slovům o chudé, ale bezproblémové Bedřišce přitakávaly členky multidisciplinárního týmu prevence kriminality z magistrátu, jež byly přítomny.

„Šéf bytového odboru z radnice tu před koncem roku vyřvával, že potáhneme… Kde je teď?“ zuřil urostlý provozovatel stavební firmy Antonín Baláž. A podotkl, že on se rozhodně stěhovat nemíní po dvaceti letech v Bedřišce a z renovovaného domku, kam nedávno pořídil kuchyň i s podlahou v ceně šestadvaceti tisíc korun.

„Žiju tu od narození, skoro sedmdesát let, a když tu sestěhovávali Cikány, byl jsem proti nim. Ale teď jsem s nimi, nechci z fiňoku, co kdysi dostal táta od šachty!“ nechal se slyšet zástupce v Bedřišce minoritní populace Petr Sklenařík. Ten taktéž konstatoval, že časy, kdy zde jezdívala policie den co den, už patří do historie.

Opoziční politik Petr Luzar pak veřejně pozval všechny přítomné na dnešní zastupitelstvo.

„Také já chci znát plány s Bedřiškou. Ptají se mě na to romští i neromští obyvatelé. Jedni neví, co s nimi bude dál, kam půjdou. Druzí mají strach, aby se sociálně slabí nestali jejich novými sousedy,“ řekl.

Domů se obyvatelé Bedřišky rozcházeli s tím, že minimálně deset chlapů zamíří na radnici osobně se dotázat, co a jak.

„Tak co s námi bude? Vystěhujete nás? Kdo nám pomůže najít si nové bydlení,“ ptali se hned v úvodu jednání starostky obvodu Liany Janáčkové někteří z nich.

„Domy byly postaveny před sedmdesáti lety a už tenkrát se počítalo s tím, že nebudou mít až tak dlouhou životnost. V dnešní době už přesluhují a nevyhovují současným požadavkům na bydlení,“ vysvětlila starostka.

Dodala, že skladba nájemníků odpovídá charakteru těchto domů.

„V této lokalitě je dlouhodobý problém s nájemníky, kteří si bez povolení na pozemcích v okolí domů vystavěli nejrůznější přístřešky a další stavby a také zde probíhá likvidace stavebních odpadů. Nákladní auta v nepravidelných intervalech na Bedřišku dovážejí například stará okna,“ argumentovala starostka Janáčková.

Na její slova zareagovala jedna z nespokojených obyvatelek: „Platíme řádně nájem, přece mě nemůžete vyhodit ze dne na den na ulici, máme sedm dětí.“

Starostka ženu ujistila, že úřad bude postupovat s rozvahou a citlivě.

„S každým, kdo v osadě řádně bydlí, chceme jednat. A těm, co řádně platí nájem, prodloužíme o další půlrok nájemní smlouvy,“ slíbila Liana Janáčkova. Některé „nespokojence“ z Bedřišky malinko uklidnila, ale zdaleka to neplatilo o všech. Někteří muži si šli zakouřit před budovu úřadu a vášnivě se bavili o tom, co právě slyšeli nejenom z úst starostky.

„Půl roku nás tam ještě nechají, ale co pak, kde budeme bydlet,“ kroutil hlavou romský obyvatel Bedřišky, na němž bylo poznat, že v této lokalitě našel svůj domov.

BUDOUCNOST BEDŘIŠKY? „Místo vyloučené lokality bychom rádi z Bedřišky vytvořili místo, ve kterém budou žít například mladé funkční rodiny s dětmi, ale nejen ty, prostor zde může být pro aktivní seniory a další spoluobčany. Je běžné, že lidé odcházejí mimo město, nebo alespoň na jeho okraj, kde si můžou vybudovat vlastní bydlení, případně žijí v nějakém nájemním řadovém domku s vlastní zahradou,“ přiblížila představy vedení městského obvodu Liana Janáčková.

Autor: Radek Luksza, Břetislav Uhlář

Nahravá se anketa
8.2.2018 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Řemeslné práce - Řemeslné práce Zedník19 500 Kč

Zedníci (kromě zedníků ohnivzdorného zdiva) Zedník. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19500 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Druh práce: vyzdívání a opravy všech druhů zdiva, vynášení výšek, omítání, obklady, dlažby. Provádění podkladních betonů a stěrek, bourání konstrukcí objektů, další zednické práce., Předpoklady pro výkon práce: výuční list v oboru, výborný zdravotní stav., Adresa pro doručení přihlášek do výběrového řízení: Městská realitní agentura, s.r.o., U Lesa 865/3a, 736 01, Havířov-Město nebo elektronicky na adresu pam@mra.cz.. Pracoviště: Městská realitní agentura, s.r.o., U Lesa, č.p. 865, 736 01 Havířov 1. Informace: Helena Krsová, +420 596 808 115.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Zedník22 000 Kč

Zedníci (kromě zedníků ohnivzdorného zdiva) Zedník. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Z:3.4.2017.A:22.2.2018. Praxe min. 5let, spolehlivost, samostatnost, zodpovědnost, řidičský průkaz sk. B výhodou. K základní mzdě poskytujeme odměny z obratu dle vnitřního mzdového předpisu. Telefonní kontakt v pracovní dny od 8:00 do 17:00 na tel:604 591 771. Osobní schůzka po předchozí telefonické domluvě.E-mail:kamenstav@seznam.cz.. Pracoviště: Jiří červinka kamenstav - sídlo, 742 81 Bravantice. Informace: Jiří Červinka, +420 604 591 771.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Zedník18 000 Kč

Zedníci (kromě zedníků ohnivzdorného zdiva) Zedníci. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 21000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Z:12.1.2018.A:22.2.2018. Místo výkonu práce Studénka. Náplň práce: Pokládka zámkové dlažby, obrub. Požadujeme samostatnost, zodpovědnost a časovou flexibilitu. Řidičský průkaz výhodou. Pracovní poměr na dobu určitou, v případě spokojenosti lze prodloužit na dobu neurčitou. Zaměstnanecké výhody: Stravenky. Telefonický kontakt od 8:00 do 15:00 hodin.. Pracoviště: Moravia trend s.r.o. studénka, Oderská, č.p. 407, 742 13 Studénka 3. Informace: Barbora Černíčková, +420 608 627 782.

2475 - Zdravotničtí asistenti (praktické sestry)13 500 Kč

Zdravotničtí asistenti (praktické sestry) Zdravotní asistent. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Město Albrechtice - Žáry, Požadujeme:, . dosažené vzdelání zdravotního asistenta, . cistý trestní rejstrík, . empatické jednání, . fyzickou a psychickou zdatnost, . práce na PC (základní znalost), . dobré komunikativní schopnosti, . aktivní a zodpovedný prístup k práci, . schopnost práce v týmu, vedení, . kreativita a samostatnost, . loajalita vuci církevní organizaci, Nabízíme:, . zajímavou, ale nárocnou práci na celý úvazek v denním provozu, . mzda od 13 500,- Kc/mesíc + osobní ohodnocení, V prípade zájmu o uvedené pracovní místo zašlete motivacní dopis s životopisem, Charita Krnov , Výberové rízení - zdravotní sestra, Reditelka – Bc. Monika Dudová , Hlubcická 297/3 794 01 Krnov , nebo e-mailem na dresu:, monika.dudova@krnov.charita.cz, Zájemce budeme informovat, Z: 23.9.2016 A : 30.5.2017. Pracoviště: Charita krnov - pracoviště žáry, 793 95 Město Albrechtice. Informace: Monika Dudová, .

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Natáčení videa věnovaného dvacetiletému výročí Nagana v Zóně Deníku.
44

ZOH v Ostravě: Youtuber představil speciální video. A nechybí v něm ani Deník

Trénink fotbalistů Baníku Ostrava. Ilustrační foto.

Baník se bude pokoušet o reparát v sobotu vpodvečer v Teplicích

AKTUALIZOVÁNO

Hokejisté v bitvě o finále padli s Ruskem. Zahrají si o olympijský bronz

/FOTOGALERIE/ Šance na medaili ještě žije, zlato z toho už ale nebude. Čeští hokejisté prohráli v semifinále olympijského turnaje s Ruskem 0:3 a budou tak bojovat o bronz. Ze strany národního týmu to nebyl špatný výkon, bohužel znovu vyhořel v koncovce.

Havíři nám tu skoro brečeli, vzpomínají pamětníci uzavírání Dolu J. Fučík

/FOTOGALERIE/ Na přelomu února a března před dvaceti lety skončila těžba v uhelné pánvi zasahující pod Šenov, Petřvald i části Ostravy a Orlové. Pět báňských techniků zavzpomínalo na emotivní dny na zdejší poslední jámě Pokrok 1/1.

Bronzový hokejista z Turína Rostislav Olesz: Nejvíc jsem si zamiloval Floridu

/ROZHOVOR/ Bylo mu patnáct a tři měsíce, když naskočil na led ke svému prvnímu extraligovému zápasu. Od té doby ho z Vítkovic zavál vítr daleko za oceán do Ameriky, ale i do Švýcarska, aby se po letech zase vrátil domů, do Ostravy.

Olympijský festival v Ostravě: Dobrovolníci? Praví srdcaři!

Praví srdcaři, tak by se klidně dali charakterizovat dobrovolníci v ostravském olympijském parku. Oblečení v červených barvách pomáhají na jednotlivých stanovištích a dělají vše, co je potřeba.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT