VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Co bude s osadou Bedřiška? Vedení obvodu má jasno: Vystěhovat a zbourat

/FOTOGALERIE, ANKETA/ Osadu Bedřiška, která se nachází na hranici městského obvodu Mariánské Hory a Hulváky za ulicí Plzeňskou, v budoucnu možná čekají zásadní změny. Mohla by se stát místem pro rezidentní bydlení. 

8.2.2018 1
SDÍLEJ:

Setkání, na které zástupci radnice Mariánských Hor a Hulvák nedorazili, vzbudilo mezi obyvateli sociálně vyloučené lokality zájem.Foto: Deník / Radek Luksza

Bedřiška rozhodně není místem pro rodinný výlet. Ostatně nikdo „zvenčí“ tam vyjma automobilisty vyvážející zde načerno odpad nezamíří a nemá ani proč.

Bydlí tu vesměs chudí lidé ve starých barácích, toť vše! Nájemní smlouvy má šestatřicet rodin. Většina z nich je podle poznatků „neziskovky“ Bílý nosorožec bez „potřeby poskytování sociálních služeb“, platiči naprosto převyšují neplatiče a děti chodí do škol.

Líbí se vám nápad udělat z osady Bedřiška rezidenční bydlení? Hlasovat můžete v anketě pod článkem.

„Kriminalita tady není prakticky žádná a drogy jsem za šest let svého působení v lokalitě nezaznamenal,“ dodává sociální pracovník volného času Lukáš Šarina.

Objevují se zde ale nepovolené stavební úpravy na pozemcích.

V budoucnu by zde mohlo být všechno jinak. Vedení obvodu zvažuje celou lokalitu postupně revitalizovat a proměnit v rezidenční bydlení mladých rodin v nových bytových domech.

DEVELOPERSKÝ PROJEKT ZATÍM NENÍ

Základní studie proměny Bedřišky v oblast s moderním bydlením vznikla již v roce 1996, tehdy ovšem pozemky nepatřily městu. Nyní je situace jiná.

„Místo vyloučené lokality bychom rádi z Bedřišky vytvořili místo, ve kterém budou žít například mladé funkční rodiny s dětmi, ale nejen ty, prostor zde může být pro aktivní seniory a další spoluobčany,“ uvedl ve čtvrtek místostarosta obvodu Patrik Hujdus v tiskové zprávě (celé znění najdete zde), kterou obvod vydal po té, co v dnešním tištěném vydání na problém upozornil Moravskoslezský deník (viz níže).

Moravskoslezský deník - tištěné vydání z 8.2.2018

Podle Patrika Hujduse je Bedřiška prakticky uprostřed města a uvádí další její výhody: „Je zde dobré dopravní spojení, v blízkosti zastávka MHD, pokud navíc dojde k revitalizaci prostoru v okolí Benátek, mohla by se lokalita v jejich nedaleké vzdálenosti stát pro mnohé Ostravany vyhledávanou." 

„V současné době nemáme žádný konkrétní developerský projekt, ani s nikým nejednáme. Důležitý je záměr, jestli bude výstavba v rukou soukromníka, nebo města, je v tuto chvíli otevřená otázka. Umím si představit obě varianty, nebo jejich kombinaci,“ dodává starostka obvodu Liana Janáčková.

Ve zhruba dvaceti finských domech dosud žije několik starousedlíků a společně s nimi také několik převážně romských rodin, které se zde od roku 1990 postupně nastěhovaly, v lokalitě působí několik neziskových organizací zabývajících se péčí a podporou sociálně slabých občanů.

OBAVY STAROUSEDLÍKŮ

Mezi místními kolují obavy z toho, že je obvod hodlá vystěhovat bez zajištění náhradního bydlení.  Ti, kteří mají smlouvy na dobu určitou, by měli odejít prý ještě letos. Zbytek (většina) do dvou let… 

V úterý až do večera marně čekali na zástupce radnice, aby jim oznámili, co bude s jejich bydlením.

„Fakt mají sr…u?“ ptala se jedna z romských obyvatelek poté, co se dozvěděla, že mezi ně do komunitního centra Bedřiška nikdo nepřijde.

Její sousedé totiž vykřikovali, že se na úřadě „po…li z televize“. Kameraman s reportérkou se ostatně skutečně tísnili v objektu s desítkami zdejších usedlíků. A to nejen Romů.

„Úředníci nedorazí, neboť nemají dostatek informací, které by vám mohli předat,“ uváděla Markéta Grecmanová, ředitelka neziskové organizace Bílý nosorožec, pomáhajíci v Bedřišce.

Potvrdila však zvěsti, že se vedení obvodu Mariánské Hory a Hulváky chystá udělat s lokalitou „krátký proces“. Lidi odtud vystěhovat a domy zbourat!

„Co si to dovolují? My tady platíme. Žádné špatné rodiny tu nejsou, ani kriminalita a drogy,“ rozčiloval se z invalidního vozíku Alexandr Lakatoš, působící dojmem místní romské autority. Slovům o chudé, ale bezproblémové Bedřišce přitakávaly členky multidisciplinárního týmu prevence kriminality z magistrátu, jež byly přítomny.

„Šéf bytového odboru z radnice tu před koncem roku vyřvával, že potáhneme… Kde je teď?“ zuřil urostlý provozovatel stavební firmy Antonín Baláž. A podotkl, že on se rozhodně stěhovat nemíní po dvaceti letech v Bedřišce a z renovovaného domku, kam nedávno pořídil kuchyň i s podlahou v ceně šestadvaceti tisíc korun.

„Žiju tu od narození, skoro sedmdesát let, a když tu sestěhovávali Cikány, byl jsem proti nim. Ale teď jsem s nimi, nechci z fiňoku, co kdysi dostal táta od šachty!“ nechal se slyšet zástupce v Bedřišce minoritní populace Petr Sklenařík. Ten taktéž konstatoval, že časy, kdy zde jezdívala policie den co den, už patří do historie.

Opoziční politik Petr Luzar pak veřejně pozval všechny přítomné na dnešní zastupitelstvo.

„Také já chci znát plány s Bedřiškou. Ptají se mě na to romští i neromští obyvatelé. Jedni neví, co s nimi bude dál, kam půjdou. Druzí mají strach, aby se sociálně slabí nestali jejich novými sousedy,“ řekl.

Domů se obyvatelé Bedřišky rozcházeli s tím, že minimálně deset chlapů zamíří na radnici osobně se dotázat, co a jak.

„Tak co s námi bude? Vystěhujete nás? Kdo nám pomůže najít si nové bydlení,“ ptali se hned v úvodu jednání starostky obvodu Liany Janáčkové někteří z nich.

„Domy byly postaveny před sedmdesáti lety a už tenkrát se počítalo s tím, že nebudou mít až tak dlouhou životnost. V dnešní době už přesluhují a nevyhovují současným požadavkům na bydlení,“ vysvětlila starostka.

Dodala, že skladba nájemníků odpovídá charakteru těchto domů.

„V této lokalitě je dlouhodobý problém s nájemníky, kteří si bez povolení na pozemcích v okolí domů vystavěli nejrůznější přístřešky a další stavby a také zde probíhá likvidace stavebních odpadů. Nákladní auta v nepravidelných intervalech na Bedřišku dovážejí například stará okna,“ argumentovala starostka Janáčková.

Na její slova zareagovala jedna z nespokojených obyvatelek: „Platíme řádně nájem, přece mě nemůžete vyhodit ze dne na den na ulici, máme sedm dětí.“

Starostka ženu ujistila, že úřad bude postupovat s rozvahou a citlivě.

„S každým, kdo v osadě řádně bydlí, chceme jednat. A těm, co řádně platí nájem, prodloužíme o další půlrok nájemní smlouvy,“ slíbila Liana Janáčkova. Některé „nespokojence“ z Bedřišky malinko uklidnila, ale zdaleka to neplatilo o všech. Někteří muži si šli zakouřit před budovu úřadu a vášnivě se bavili o tom, co právě slyšeli nejenom z úst starostky.

„Půl roku nás tam ještě nechají, ale co pak, kde budeme bydlet,“ kroutil hlavou romský obyvatel Bedřišky, na němž bylo poznat, že v této lokalitě našel svůj domov.

BUDOUCNOST BEDŘIŠKY? „Místo vyloučené lokality bychom rádi z Bedřišky vytvořili místo, ve kterém budou žít například mladé funkční rodiny s dětmi, ale nejen ty, prostor zde může být pro aktivní seniory a další spoluobčany. Je běžné, že lidé odcházejí mimo město, nebo alespoň na jeho okraj, kde si můžou vybudovat vlastní bydlení, případně žijí v nějakém nájemním řadovém domku s vlastní zahradou,“ přiblížila představy vedení městského obvodu Liana Janáčková.

Autor: Radek Luksza, Břetislav Uhlář

Nahravá se anketa
8.2.2018 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Seřizovači 20 000 Kč

Seřizovači a obsluha obráběcích strojů (kromě dřevoobráběcích) CNC soustružník/ce, programátor/ka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Záhumenní 99, Ostrava - Poruba, Kontakt telefonicky 773 141 744, e-mailem: hynekvladimir@seznam.cz, osobně., , Požadujeme vzdělání v technickém oboru strojírenství, obráběč kovů, zámečník. Dále obratnost v práci s nástroji, pečlivost a schopnost zapamatovat si pracovní postupy., , Zaměstnanecké výhody: Stravenky, příspěvek na dopravu vzdělávací kurzy., Nástup možný ihned.. Pracoviště: Vladimír hynek (1), Záhumenní, č.p. 2209, 708 00 Ostrava 8. Informace: Radka Nevařilová, +420 773 141 744.

Zákaznický servis - Zákaznický servis Pracovníci v zákaznických 27 000 Kč

Pracovníci v zákaznických kontaktních centrech Referent/-ka zákaznického servisu s AJ + švédština. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 27000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Kontakt: eva.bordovska@manpower.cz , Pracoviště: Ostrava , , Naším klientem je mezinárodní společnost působící v oblasti poskytování služeb., , POPIS POZICE, O co vlastně jde? Co budu dělat? Co musím umět? A co za to??, , Nejdůležitější pro tuto práci je, abyste byli schopni se domluvit jak anglicky, tak i švédsky, ústní i písemnou formou. Tyto jazyky budete využívat každý den při komunikaci se specialisty při řešení požadavků klientů., Požadavky a jejich řešení budete reportovat pomocí interního systému (zaškolení)., , PROFIL KANDIDÁTA, Podmínkou je pak úspěšně složená maturitní zkouška a schopnost pracovat s MS Office na pokročilé úrovni., , Pozice je vhodná pro dynamické osobnosti, kterým nevadí práce pod tlakem, rádi pracují v týmu a chtějí se dále vzdělávat., , NABÍZÍME, Společnost kromě zajímavého platového ohodnocení a kariérního postupu nabízí svým zaměstnancům nespočet firemních benefitů, např. 5 dní dovolené nad rámec zákona, stravenky, penzijní připojištění, příspěvek na sport a volnočasové aktivity, slevy u partnerských společností, jazykové kurzy a další…, Moderní prostory společnosti jsou pak umístěny v blízkosti centra Ostravy s možností parkování nebo blízko MHD.. Pracoviště: Manpowergroup s.r.o. ostrava, 28. října, č.p. 3138, 702 00 Ostrava 2. Informace: Eva Bordovská, +420 607 060 633.

Výroba - Výroba Zámečníci strojů 15 000 Kč

Zámečníci strojů Zámečník/ce. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 19000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Ostrava, Šmídová 1414/6, Kontakt: telefonicky, emailem, , Do výroby mrazírenských a chladírenských dveří a boxů přijmeme zámečníka. Pracovní doba 5:30 - 14:00. , Po zaučení nabízíme prémiové ohodnocení., Své životopisy zasílejte na email stojcev@seznam.cz, po výběru z životopisů Vás pozveme na osobní pohovor. , Místo konání pohovorů Na Okraji 598/24, 717 00 Ostrava.. Pracoviště: Milan stojčev, ostrava - radvanice, Šmídova, č.p. 1414, 716 00 Ostrava 16. Informace: Bára Carolyn Gojová, +420 777 118 200.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč 25 000 Kč

Svářeči Svářeč/ka kovů. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Pracoviště: Martinovská 3168/48, Ostrava - Martinov, 723 00, Kontakt:Své životopisy zasílejte na e-mail: prace@flashsteel.cz, Vybraní uchazeči budou kontaktováni telefonicky a s pozvánkou k pracovní zkoušce. V případě, že Vás nebudeme kontaktovat do tří týdnů od odeslání životopisu, byla dána přednost jinému uchazeči., , Očekáváme:, - SŠ vzdělání - nejlépe vyučen v oboru zámečník, - Platný průkaz svářeče státní zkouška metoda 135, 136, 138 nebo certifikát pro metodu MIG/MAG, - Státní zkouška 141 TIG - výhodou není podmínkou, - Praxe ve svařování alespoň 2 roky, nejlépe svařování uhlíkových ocelí, - Výhodou oprávnění pro svařování tlakových nádob, - Spolehlivost, pečlivost, vysoce zodpovědný přístup k práci, samostatnost, , Pracovní náplň:, - Provádění koutových nebo průvarových svarů do tloušťky materiálu až 100 mm, - Svařování plechů a potrubí , , Nabízíme:, - Pracovní smlouvu na dobu určitou s možností prodloužení na dobu neurčitou, - Zodpovědnou pracovní náplň, - Vstřícné pracovní prostředí a kolektiv spolupracovníků, - Firemní benefity - stravenky, 5 týdnů dovolené, firemní telefonní tarify, multisport, firemní akce, - Mzda: základ 130 - 160 Kč/hod. + prémie 20%, celkem cca 25.000 - 35.000 Kč, - Nástup IHNED, , Benefity: Stravenky, 5 týdnů dovolené, firemní telefonní tarify, multisport, firemní akce. Pracoviště: Flash steel power, a.s., Martinovská, č.p. 3168, 723 00 Ostrava 23. Informace: Tereza Lazarová, +420 702 154 287.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto
11

Pod Páníkem se vracejí do sestavy Baníku odchovanci, týmu se daří

Nápisy z roku 68 na budově základní školy v ulici Šalounova v Ostravě-Vítkovicích.
8

Protiokupační hesla zůstávají na zdech dodnes

Porubou bez omezení. Už od pondělí

Ostrava – Spolu s víkendem skončí i zhruba měsíc a půl trvající rekonstrukce tramvajové trati v páteřní porubské ulici 17. listopadu v úseku mezi Porubkou a Hlavní třídou.

Záchrana zpod kyvadla a 160 netopýrů v ložnici: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve čtvrtek 16. srpna 2018.

Kriminalisté ostravského „toxi týmu“ bojují s výrobci drog

Takzvaný toxi tým, oddělení ostravských kriminalistů bojujících s výrobou a distribucí drog, odhalil za tři roky své existence desítky varen pervitinu i pěstíren konopí a dopadl na stovky podezřelých.

Reflexní šle zachraňují životy motocyklistů

Policisté se zaměřili na motorkáře. Ve středu se uskutečnila v Bílé bezpečnostně preventivní akce zaměřená právě na řidiče motocyklů. Právě ti patří společně s chodci a cyklisty mezi nejzranitelnější účastníky silničního provozu. Policisté během akce motocyklisty kontrolovali a rozdávali jim reflexní šle.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT