Bedřiška rozhodně není místem pro rodinný výlet. Ostatně nikdo „zvenčí“ tam vyjma automobilisty vyvážející zde načerno odpad nezamíří a nemá ani proč.

Bydlí tu vesměs chudí lidé ve starých barácích, toť vše! Nájemní smlouvy má šestatřicet rodin. Většina z nich je podle poznatků „neziskovky“ Bílý nosorožec bez „potřeby poskytování sociálních služeb“, platiči naprosto převyšují neplatiče a děti chodí do škol.

Líbí se vám nápad udělat z osady Bedřiška rezidenční bydlení? Hlasovat můžete v anketě pod článkem.

„Kriminalita tady není prakticky žádná a drogy jsem za šest let svého působení v lokalitě nezaznamenal,“ dodává sociální pracovník volného času Lukáš Šarina.

Objevují se zde ale nepovolené stavební úpravy na pozemcích.

V budoucnu by zde mohlo být všechno jinak. Vedení obvodu zvažuje celou lokalitu postupně revitalizovat a proměnit v rezidenční bydlení mladých rodin v nových bytových domech.

Bedřiška. Bývalá hornická kolonie je místem žijícím vlastním životem a s jedinou (slepou) příjezdovou cestou, cizího návštěvníka zde lze těžko potkat.
OSTUDY OSTRAVY: Bedřiška, vlastní svět na okraji společnosti

DEVELOPERSKÝ PROJEKT ZATÍM NENÍ

Základní studie proměny Bedřišky v oblast s moderním bydlením vznikla již v roce 1996, tehdy ovšem pozemky nepatřily městu. Nyní je situace jiná.

„Místo vyloučené lokality bychom rádi z Bedřišky vytvořili místo, ve kterém budou žít například mladé funkční rodiny s dětmi, ale nejen ty, prostor zde může být pro aktivní seniory a další spoluobčany,“ uvedl ve čtvrtek místostarosta obvodu Patrik Hujdus v tiskové zprávě (celé znění najdete zde), kterou obvod vydal po té, co v dnešním tištěném vydání na problém upozornil Moravskoslezský deník (viz níže).

Moravskoslezský deník - tištěné vydání z 8.2.2018Zdroj: Deník

Podle Patrika Hujduse je Bedřiška prakticky uprostřed města a uvádí další její výhody: „Je zde dobré dopravní spojení, v blízkosti zastávka MHD, pokud navíc dojde k revitalizaci prostoru v okolí Benátek, mohla by se lokalita v jejich nedaleké vzdálenosti stát pro mnohé Ostravany vyhledávanou." 

„V současné době nemáme žádný konkrétní developerský projekt, ani s nikým nejednáme. Důležitý je záměr, jestli bude výstavba v rukou soukromníka, nebo města, je v tuto chvíli otevřená otázka. Umím si představit obě varianty, nebo jejich kombinaci,“ dodává starostka obvodu Liana Janáčková.

Ve zhruba dvaceti finských domech dosud žije několik starousedlíků a společně s nimi také několik převážně romských rodin, které se zde od roku 1990 postupně nastěhovaly, v lokalitě působí několik neziskových organizací zabývajících se péčí a podporou sociálně slabých občanů.

OBAVY STAROUSEDLÍKŮ

Mezi místními kolují obavy z toho, že je obvod hodlá vystěhovat bez zajištění náhradního bydlení.  Ti, kteří mají smlouvy na dobu určitou, by měli odejít prý ještě letos. Zbytek (většina) do dvou let… 

V úterý až do večera marně čekali na zástupce radnice, aby jim oznámili, co bude s jejich bydlením.

„Fakt mají sr…u?“ ptala se jedna z romských obyvatelek poté, co se dozvěděla, že mezi ně do komunitního centra Bedřiška nikdo nepřijde.

Její sousedé totiž vykřikovali, že se na úřadě „po…li z televize“. Kameraman s reportérkou se ostatně skutečně tísnili v objektu s desítkami zdejších usedlíků. A to nejen Romů.

„Úředníci nedorazí, neboť nemají dostatek informací, které by vám mohli předat,“ uváděla Markéta Grecmanová, ředitelka neziskové organizace Bílý nosorožec, pomáhajíci v Bedřišce.

Potvrdila však zvěsti, že se vedení obvodu Mariánské Hory a Hulváky chystá udělat s lokalitou „krátký proces“. Lidi odtud vystěhovat a domy zbourat!

„Co si to dovolují? My tady platíme. Žádné špatné rodiny tu nejsou, ani kriminalita a drogy,“ rozčiloval se z invalidního vozíku Alexandr Lakatoš, působící dojmem místní romské autority. Slovům o chudé, ale bezproblémové Bedřišce přitakávaly členky multidisciplinárního týmu prevence kriminality z magistrátu, jež byly přítomny.

Frekventovaný most přes řeku Ostravici na Rudné projde rekonstrukcí.
Uzavírka desetiletí? Rudnou v jednom směru úplně uzavřou!

„Šéf bytového odboru z radnice tu před koncem roku vyřvával, že potáhneme… Kde je teď?“ zuřil urostlý provozovatel stavební firmy Antonín Baláž. A podotkl, že on se rozhodně stěhovat nemíní po dvaceti letech v Bedřišce a z renovovaného domku, kam nedávno pořídil kuchyň i s podlahou v ceně šestadvaceti tisíc korun.

„Žiju tu od narození, skoro sedmdesát let, a když tu sestěhovávali Cikány, byl jsem proti nim. Ale teď jsem s nimi, nechci z fiňoku, co kdysi dostal táta od šachty!“ nechal se slyšet zástupce v Bedřišce minoritní populace Petr Sklenařík. Ten taktéž konstatoval, že časy, kdy zde jezdívala policie den co den, už patří do historie.

Opoziční politik Petr Luzar pak veřejně pozval všechny přítomné na dnešní zastupitelstvo.

„Také já chci znát plány s Bedřiškou. Ptají se mě na to romští i neromští obyvatelé. Jedni neví, co s nimi bude dál, kam půjdou. Druzí mají strach, aby se sociálně slabí nestali jejich novými sousedy,“ řekl.

Domů se obyvatelé Bedřišky rozcházeli s tím, že minimálně deset chlapů zamíří na radnici osobně se dotázat, co a jak.

„Tak co s námi bude? Vystěhujete nás? Kdo nám pomůže najít si nové bydlení,“ ptali se hned v úvodu jednání starostky obvodu Liany Janáčkové někteří z nich.

Outletové centrum v Ostravě by mělo být otevřeno na podzim.
Dnešní ranní kolony u outletového centra? Prý šlo o výjimečnou situaci

„Domy byly postaveny před sedmdesáti lety a už tenkrát se počítalo s tím, že nebudou mít až tak dlouhou životnost. V dnešní době už přesluhují a nevyhovují současným požadavkům na bydlení,“ vysvětlila starostka.

Dodala, že skladba nájemníků odpovídá charakteru těchto domů.

„V této lokalitě je dlouhodobý problém s nájemníky, kteří si bez povolení na pozemcích v okolí domů vystavěli nejrůznější přístřešky a další stavby a také zde probíhá likvidace stavebních odpadů. Nákladní auta v nepravidelných intervalech na Bedřišku dovážejí například stará okna,“ argumentovala starostka Janáčková.

Na její slova zareagovala jedna z nespokojených obyvatelek: „Platíme řádně nájem, přece mě nemůžete vyhodit ze dne na den na ulici, máme sedm dětí.“

Ilustrační foto.
Prodloužená Rudná: Odpůrci stavby se zřejmě na demonstraci neukážou

Starostka ženu ujistila, že úřad bude postupovat s rozvahou a citlivě.

„S každým, kdo v osadě řádně bydlí, chceme jednat. A těm, co řádně platí nájem, prodloužíme o další půlrok nájemní smlouvy,“ slíbila Liana Janáčkova. Některé „nespokojence“ z Bedřišky malinko uklidnila, ale zdaleka to neplatilo o všech. Někteří muži si šli zakouřit před budovu úřadu a vášnivě se bavili o tom, co právě slyšeli nejenom z úst starostky.

„Půl roku nás tam ještě nechají, ale co pak, kde budeme bydlet,“ kroutil hlavou romský obyvatel Bedřišky, na němž bylo poznat, že v této lokalitě našel svůj domov.

BUDOUCNOST BEDŘIŠKY? „Místo vyloučené lokality bychom rádi z Bedřišky vytvořili místo, ve kterém budou žít například mladé funkční rodiny s dětmi, ale nejen ty, prostor zde může být pro aktivní seniory a další spoluobčany. Je běžné, že lidé odcházejí mimo město, nebo alespoň na jeho okraj, kde si můžou vybudovat vlastní bydlení, případně žijí v nějakém nájemním řadovém domku s vlastní zahradou,“ přiblížila představy vedení městského obvodu Liana Janáčková.