VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ostrava si připomněla 70 let svobody: davy lidí, bitva, ale i Noční vlci a bomba

Ostrava /FOTOGALERIE DOPLNĚNA/  - Měl to být Den D, který po sedmdesáti letech připomene, jak důležitý byl pro Ostravu 30. duben 1945, kdy jednotky Rudé armády a 1. československé tankové brigády osvobodily město od nacistické nadvlády. 

30.4.2015 33 AKTUALIZOVÁNO 30.4.2015
SDÍLEJ:

Historická ukázka osvobozovacích bojů v Ostravě na břehu řeky Ostravice u příležitosti oslav 70. výročí osvobození města.Foto: Deník/Lukáš Kaboň

Měl to být den, jenž veřejnosti triumfálně připomene hrdinské činy, na které by se nemělo nikdy zapomenout. 

Velkolepě plánovaný program, dokonce za účasti dosud žijících veteránů – vojenské defilé na Sokolské třídě, výstava armádní techniky na Masarykově náměstí, unikátní ukázka osvobozovací bitvy na Havlíčkově nábřeží - se bohužel neobešel bez zádrhelů.

Přesto Ostrava vzdala hold hrdinům druhé světové války, za který se určitě nemusí stydět.

Co myslíte vy? Zúčastnili jste se čtvrtečního programu v centru města? Jak se vám oslavy líbily? Napište nám své názory do diskuze nebo pošlete na e-mail web.msdenik@denik.cz. 

Podrobnou reportáž i s komentářemi lidí přímo z centra dění a s příběhy přítomných pamětníků přineseme v sobotním tištěném vydání Deníku.

Program očima zpravodajů Deníku:

19.45 SLEZSKOOSTRAVSKÝ HRAD

Po bitvě se návštěvníci oslav přesunuli na Slezskoostravský hrad, kde byly k vidění ukázky vojenských ležení a seskok výsadkářů.

Aktuálně zde pokračuje tzv. volná zábava, která potrvá do 21.00 hodin, kdy celodenní program zakončí ohňostroj.

Velkou fotogalerii z ukázky unikátní historické bitvy zde: V Ostravě vypukla bitva jako za II. světové války

HRABYNĚ

16.30: Památník II. světové války v Hrabyni navštívila i čtveřice členů motorkářského klubu Noční vlci, kteří zde uctili památku položením věnce - více zde.

Před Národním památníkem II. světové války ve čtvrtek okolo čtvrté hodiny zněla ruština poměrně zřetelně. Právě v tu dobu sem totiž dorazila čtveřice členů nejstaršího motorkářského klubu v Rusku Nočních vlků.

HAVLÍČKOVO NÁBŘEŽÍ - Unikátní ukázka osvobozovacích bojů 

Historická ukázka osvobozovacích bojů v Ostravě na břehu řeky Ostravice u příležitosti oslav 70. výročí osvobození města..

Historická ukázka osvobozovacích bojů v Ostravě na břehu řeky Ostravice u příležitosti oslav 70. výročí osvobození města..

16.05: Byl zahájen boj, Němci začínají střílet.

15.45: Tanky začínájí jezdit kolem řeky, vše se chystá a šikuje. Prochází pěchota a přijíždějí džípy. Lidé se tlačí za zábranami. Ozývá se první výstřel a výbuch, Wehrmacht zaujímá pozice v úkrytu na břehu.

.

.

13.01 MASARYKOVO NÁMĚSTÍ

Slavnostní průvod Sokolskou třídou dorazil na Masarykovo náměstí. Oslavy zatím doprovází velmi příjemná atmosféra a návštěvníků v centru Ostravy je skutečně mnoho.

Doslova davy lidí sledovaly slavnostní vojenské defilé na Sokolské třídě a v tuto chvíli i Masarykovo náměstí v Ostravě je již zcela zaplněné. Kromě prezentace moderní vojenské techniky Armády ČR je zde připraven i kulturní program.

12.45 Pohyb Nočních vlků v Ostravě policie nepotvrdila

Podle jiných médií mají výročí osvobození Ostravy ve městě dnes oslavovat také Ruští motorkáři z kolony Noční vlci.

Redaktoři Deníku tuto skutečnost ověřují.

Například policejní prezidium, které situaci kolem Nočních vlků sleduje, nemá informace o tom, že by se ruští motorkáři ostravských oslav osvobození zúčastnili. „V této chvíli nemáme žádné zprávy o tom, že by Noční vlci překročili hranici České republiky a vjeli na naše území," řekl Deníku David Schön, komisař policejního prezidia - více zde.

12.29 OKOLÍ NOVÉ RADNICE

Možné nebezpečí spojené s nahlášenou bombou bylo zřejmě zažehnáno. Podle ředitele policie Tomáše Kužela pyrotechnici zajistili rizikový předmět na zastávce před budovou OKD.

K Nové radnici přichází první jednotky, vypadá to, že se návštěvníci oslav nejen na Prokešově náměstí konečně dočkají slavnostního defilé historické vojenské techniky Sokolskou třídou.

12.17 BUDOVA OKD

Podle informací Deníku byla aktuálně v budově OKD nahlášena bomba. To je zřejmě také důvod zpoždění výjezdu kolony historických vozidel.

Oslavy 70. výročí osvobození v Ostravě.

12.11 NOVÁ RADNICE

Kolona historických vozidel, která měla podle původního plánu vyjet už v 11.45 z vozovny na Sokolské třídě má zpoždění. K Prokešovému náměstí by ale měla podle pořadatelů dorazit do deseti minut.

11.59 NOVÁ RADNICE

Před několika minutami dorazil  na Prokešovo náměstí předvoj vojenského konvoje. Primátor Ostravy poděkoval přítomným veteránům tankistům plukovníku Bedřichu Opočenskému, podplukovníku Karlu Šerákovi a generálmajoru Mikuláši Končickému.

Všichni už netrpělivě, opět za doprovodu Vojenské hudby Olomouc, očekávají začátek vojenské přehlídky.

Připravujeme fotogalerii.

Oslav se účastní i poslední žijící velitelé tanků, kteří město v roce 1945 osvobodili. „Od války uplynulo už sedmdesát let. Máme možná poslední příležitost poděkovat těmto lidem, kteří osvobozovali naše město od nacistické nadvlády, a možná i napravit některé křivdy, které se staly v minulosti. Jejich statečnost a touha po vítězství jsou pro nás dodnes příkladem i inspirací," řekl již dříve primátor Tomáš Macura.

Oslavy 70. výročí osvobození v Ostravě.

Oslavy 70. výročí osvobození v Ostravě.9.59 KOMENSKÉHO SADY

Oficiální část programu začala. V Komenského sadech zahájil zdejší program koncert Vojenské hudby Olomouc.

Po nástupu jednotek Armády ČR a příchodu hostů na tribunu odstartoval tradiční pietní akt přinesením státní vlajky a předání velení veliteli posádky.  

Oslavy 70. výročí osvobození v Ostravě.

Nad radnicí přeletěla taktická letka určena k ochraně vzdušného prostoru.  


OSLAVY V ČÍSLECH

6 tanků T-34/85 na Havlíčkově nábřeží, 50 vozidel vojenské techniky při přehlídce na Sokolské třídě, 790 světelných efektů při závěrečném ohňostroji na Slezskoostravském hradě. Nejrozsáhlejší oslavy konce druhé světové války vrcholí už dnes. Město do nich investovalo čtyři miliony korun a vnímá je i jako příležitost k poděkování přímým účastníkům osvobození. Ostrava tak chce dokázat, že na význačný den konce druhé světové války na našem území nezapomíná.

PŘÍPRAVY

Velkolepá akce si vyžádala i značná dopravní omezení, jako například uzavření Sokolské třídy, ostravské tepny v centru města, o nichž jsme informovali již dříve - více zde.

Odpolední podívanou má ve své režii Krajské vojenské velitelství Ostrava, které akce připravovalo už od října loňského roku.

„Kolona padesáti dobových vojenských vozidel projede kolem dvanácté hodiny kolem Nové radnice. Půjde o přehled veškeré techniky, která se na Ostravsko-opavské operaci podílela. Nad Ostravou v tu dobu přeletí i dobové vojenské letouny. Nejlákavější pak bude pro diváky komentovaná rekonstrukce bojů u Sýkorova mostu s pyrotechnickými efekty a použitím imitační munice, která bude ale divácky velice věrohodná. Pokud to umožní průtok vody v Ostravici, uvidí lidé i násilný přechod řeky," popsal technický scénář příprav ředitel vojenského velitelství v Ostravě, plukovník Jaroslav Hrabec.

Velitelé tanků čestnými občany Tankisté plukovník Bedřich Opočenský a podplukovník Karel Šerák, kteří se podíleli na osvobození Ostravy, budou jejími čestnými občany. Ve středu o tom rozhodli zastupitelé města na svém zasedání. Čestné občanství bylo oběma velitelům tanků uděleno jako zvláštní projev úcty a uznání za mimořádné hrdinství a zásluhy při účasti v bojích druhé světové války a při osvobození města Ostravy. 

Tanky T-34

Podotkl, že akce se zúčastní i šest tanků T-34, které nebylo jednoduché získat.

„Jsme rádi, že jsme byli schopni zabezpečit džípy, děla, ale hlavně dobové tanky. Jeden zapůjčilo vojenské muzeum v Lešanech, ostatní jsou od rozličných fyzických i právnických osob," pokračoval plukovník Jaroslav Hrabec.

Při slavnostním defilé vojenské techniky nakonec ulicemi Ostravy nepojedou tanky fyzicky. „Po konzultaci s odborníky se obáváme, že by Sokolská třída nápor těchto vozidel nemusela vydržet. Tanky se tedy převezou na podvalnících a jezdit budou až v bermě řeky Ostravice," uzavřel náměstek primátora pro dopravu Ivo Hařovský.

Klára Kohutová + další zpravodajové Deníku


Pokud se kdykoliv během dne chystáte dnes do centra Ostravy i s foťákem a povede se vám nějaký pěkný moment z oslav zachytit, můžete nám svůj snímek poslat také na web.msdenik@denik.cz. Zařadíme ho do naší fotogalerie a ty nejzdařilejší zveřejníme i v tištěném vydání Deníku.

Autor: Redakce

30.4.2015 VSTUP DO DISKUSE 33
SDÍLEJ:
Fotbalový zápas vysílaný na České televizi živě mezi domácím týmem Řepiště a Doubravou.
7

Řepiště domácí televizní premiéru neustáli, po zápase se radovala Doubr

Volby 2017 - štáb ČSSD v Lidovém domě - Milan Chovanec, Lubomír Zaorálek a Bohuslav Sobotka.
15

Lídr krajské kandidátky ČSSD Lubomír Zaorálek: Voliče nám vzalo ANO i Piráti

Hasiči sundávali ve Skřipově vyčerpaného dělníka z lešení

Tým zdravotnické záchranné služby spolu s jednotkou Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje ze stanice v Bílovci zasahoval v sobotu 21. října dopoledne ve Skřipově.

AKTUALIZOVÁNO

VOLBY 2017 V KRAJI: Oranžovou v Moravskoslezském kraji vystřídala modrá

/VIDEO, FOTOGALERIE/ Volební výsledky v Moravskoslezském kraji jsou sečteny, vítěze parlamentních voleb 2017 známe. Hnutí ANO sesadilo z pomyslného trůnu ČSSD.

Muž si dělal selfie a pak zpřeházel volební urnu. Řeší se platnost voleb

VIDEO/ V Žermanicích na Frýdecko-Místecku otevřeli zapečetěnou volební urnu už v pátek, když v ní jeden volič hledal svou obálku.  

Volby jsou rutina, vyžadují však trpělivost, říká dlouholetá komisařka

V pátek před druhou přijdou, v sobotu odpoledne – až sečtou všechny hlasy – skončí. To je úděl komisařů okrskových volebních komisí. Volby co volby.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení