Velkou měrou se na přípravách podílí Archiv města Ostravy (AMO) a Ostravské muzeum (OM), v němž bude v průběhu roku k vidění hned několik výstav. Jejich vlajkovou lodí se stane výstava Ostrava nevídaná.
Originály středověkých listin
„Vystavíme originály středověkých listin a další putovní materiály, které lidé ještě neviděli. Výstava se bude skládat ze tří částí a věnovat se budeme například fenoménu Masarykova náměstí či řeky Ostravice," láká ředitelka Jiřina Kábrtová, kterou už teď těší obrovský zájem o výstavu Korunovační klenoty v dějinách světa, kterou jen od 9. do 31. prosince navštívilo přes 3,5 tisíce lidí.
„Lidé u ní tráví celé hodiny, studují expozice," těší Kábrtovou.
Mohlo by vás zajímat: Po útoku kormoránů tekla Ostravicí „krvavá voda". Nebezpečí představují i vydry
Interaktivní hra
Ostrava jako připomínku jubilea vydá i několik publikací knihu Ostrava středověká, knižní zpracování kalendárií, které vydává ANO a s nimiž se lidé mohou pravidelně setkávat i na stránkách Deníku, nebo naučný komiks pro žáky základních a středních škol.
Připravuje se také interaktivní hra, která má trvat několik týdnů a od května zájemce zavede na historicky významná místa v Ostravě.
Největší akcí bude zářijový historický veletrh na Slezskoostravském hradě, Masarykově náměstí, Černé louce i u loděnice. Lidé se seznámí s historickými řemesly, zazní dobová hudba a konat se budou i rytířské turnaje!
Přečtěte si také: Památkově chráněnou vilu čeká rekonstrukce. Podívejte se, jak to vypadá uvnitř
Jak si Ostrava připomene 750. výročí?
VÝSTAVY
Korunovační klenoty v dějinách města (OM; do března)
Ostrava nevídaná (OM; březen až červen)
Církevní výstava (kostel sv. Václava; květen)
Století plné zvratů aneb Ostrava ve 20. století (foyer radnice; září)
Od Petřkovické venuše k Dolní oblasti (putovní; leden až prosinec)
AKCE A SOUTĚŽE
Koncert svobody (Divadlo A. Dvořáka; duben)
Interaktivní soutěž pro veřejnost (po městě; květen až červen)
Dějepisné soutěže pro žáky ZŠ a SŠ (Wicht. gym., školy; květen)
Historický víkend a rytířské slavnosti (centrum; 8. až 9. září)
Mše svatá (Masarykovo náměstí; 9. září)
…a další akce (příjezd prvního vlaku, odhalení pamětních desek atd. Všem se budeme postupně na stránkách Deníku podrobně věnovat)
PRVNÍ PÍSEMNOU ZMÍNKOU O OSTRAVĚ je závěť biskupa Bruna ze Schauenburku z 29. listopadu 1267. Nicméně území bylo osídleno mnohem dříve, naopak nejstarší připomínkou v Archivu města Ostravy s pořadovým číslem 1 je listina Karla IV. (na snímku) vydaná až 17. dubna 1362 v Opavě. „Listinou je městu uděleno tržní právo. Bohužel nemá pečeť, která se v průběhu staletí rozlomila. Navíc nebyla rolována, ale skládána," vysvětluje ředitelka AMO Blažena Przybylová. Foto: Deník/Lukáš Kaboň
Více snímků ostravských archiválií najdete v přiložené fotogalerii.
Přečtěte si také: Ostrava 19. století nebyla jen městem dolů a hutí