Zkrášlit, ale i zvlhčit vzduch a zachytit polétavý prach. To jsou důvody, kvůli kterým město plánuje výsadbu izolační zeleně. Ta má pomoci snížit prašnost o deset až patnáct procent, a to především podél dopravních tepen města. Výsadba za bezmála třicet milionů korun začne v průběhu jara.

„V současné době probíhá výběrové řízení, ve kterém chceme najít nejen firmu, která projekt zhotoví, ale také bude zeleň udržovat. Podle druhu dřeviny se o něj realizační firma pak bude starat pět nebo deset let. Pak nejspíš správa nové zeleně připadne městu," přiblížil náměstek primátora pro oblast životního prostředí Dalibor Madej.

Tato výsadba lip, javorů, platanů či bříz se bude týkat například ulice Opavské, 17. listopadu, Mariánskohorské, Ruské nebo okolí průmyslových areálů.

Ilustrační fotoKrajská metropole se tak zazelená více než jednatřiceti tisíci kusy dřevin, z toho 6800 budou stromy. Navíc k tomu ve druhém projektu za 206 milionů korun město plánuje vysadit dalších 416 tisíc kusů dřevin, a to v lokalitách, kde je stále zachována živá příroda.

Sadí i kraj

Přes sedm set dřevin v okolí komunikací v pěti lokalitách Moravskoslezského kraje to bude výsledek projektu za více než čtyři miliony korun, který v těchto dnech schválili krajští zastupitelé.

Nová izolační zeleň, která bude vysazena do konce října, přispěje ke zlepšení životního prostředí v oblastech se zhoršenou kvalitou ovzduší. Zeleň se bude sadit hlavně na Frýdecko-Místecku.

„Dřeviny se budou vysazovat podél komunikací mezi Nižní a Vyšní Lhotou, Krmelínem a Oprechticemi, Rychalticemi a Fryčovicemi, v samotných Fryčovicích a v Petrovicích u Karviné směrem k polským hranicím," upřesnil hejtman Moravskoslezského kraje Miroslav Novák s tím, že ve všech uvedených a hodnocených lokalitách vzniká ročně zhruba 7,4 tuny emisí prachu.

„Výsadbou izolační zeleně se množství těchto emisí odváděných do ovzduší sníží přibližně o 0,7 tuny," uvedl hejtman.

Dodal, že výsadba je navržena tak, aby nedošlo k ohrožení bezpečnosti silničního provozu. Mezi stromy a keři podél krajských komunikací budou nejčastěji zastoupeny jeřáby, javory, hlošiny a zimolez.