Před deseti lety prodalo město pozemky nizozemskému developerovi za 104 milionů korun, teď se mu zdarma vracejí.

„Navíc v dnešní době by ta částka byla mnohem vyšší. Výhodnost převzetí je tak nade vší pochybnost," uvedl k nabytí pozemků primátor Ostravy Tomáš Macura (ANO).

Společnost Multi Development měla původně v plánu vystavět na Nové Karolině moderní městskou čtvrť. Vše ale skončilo u obchodního centra, administrativní budovy Nová Karolina Park a bytových domů naproti centra. Těch chce společnost ještě několik postavit v rámci části druhé etapy. Ani tu ale nezrealizuje celou, a město se tak rozhodlo odkoupit i necelý hektar půdy, na němž už firma další administrativní budovu stavět nehodlá. Ve středu o tom rozhodli zastupitelé města.

„V roce 2006 se hektar prodával za 14 milionů korun, my jsme si teď ale nechali udělat znalecký posudek, který říká, že současná cena tohoto pozemku je dokonce 53 milionů korun. Získat jej přitom můžeme za deset milionů korun plus DPH," pochvaluje si primátor výhodnost odkupu.

CO S POZEMKY?

Město už zvažuje, jak s územím, které po podpisu smlouvy a zapsání na katastr získá během příštích týdnů, naloží. Rozhodně jej nenechá nevyužité. „Na strategickém a lukrativním území v centru Ostravy se může realizovat přímo město či jiný subjekt. Zadáním územní studie teď chceme získat představu o možnostech jeho využití," objasnil Macura.

DALŠÍ POZEMKY

Kromě bezplatného nabytí 6,5 hektaru a odkupu dalšího jednoho hektaru za deset milionů korun chce město odkoupit i pozemky mezi Novou Karolinou a Dolními Vítkovicemi od společností Eurovia a Vítkovice.

„V tomto případě se jedná spíše o pustinu, takže cena pozemků bude nižší než deset milionů na hektar," dodal primátor Tomáš Macura k území, k jehož využití se prostřednictvím projektů vyjádřili i studenti architektury v rámci letní školy.