Narazit ve městě na špatně zaparkované vozidlo opatřené nepopulární botičkou, není až tak neobvyklé. Ovšem to, které bylo k vidění před nákupním centrem Forum Nová Karolina v Ostravě, se vymyká. Mezi kolemjdoucími budilo velkou pozornost, a to právě umístěním botičky. Hlídka ji totiž nedala na přední levé kolo u řidiče, jak je běžné, ale na zadní kolo. A lidé hned začali spekulovat – o novém nařízení, chybném postupu strážníků a podobně. „Tohle vidím poprvé. A že jsem už těch botiček viděl. Jednu jsem dokonce sám dostal. Vždy se ale dávala na přední kolo u místa řidiče. Asi něco nového,“ uvedl jeden z kolemjdoucích.

Podle uvážení

Jak Deník zjistil u vedení městské policie, o umístění botičky rozhoduje přímo na místě strážník. „Botička bývá zpravidla přiložena na přední kolo vozidla na straně řidiče,“ uvedl mluvčí Městské policie Ostrava Jindřich Machů. Jak ale dodal, nejde o striktní nařízení.

Ferrari 458 Italia ve službách Policie ČR.
Motorkáře na Červenohorském sedle naháněli policisté ve Ferrari

Strážník může podle svého uvážení zvolit i jinou variantu, jak se stalo i v tomto případě. Své rozhodnutí zdůvodňovat nemusí. Většinou k tomuto kroku přistupuje z technických důvodů. „Například při zhoršené možnosti montáže kvůli obrubníku, sloupku dopravního značení a podobně. Vždy je však na vozidle ponecháno upozornění o montáži botičky,“ ujistil mluvčí Jindřich Machů. Upozornění se dává za stěrače a vylepuje na okénko u dveří řidiče.

Musí platit

Motoristovi, který na svém vozidle najde botičku, nezbývá nic jiného, než zavolat městskou policii a požádat o demontáž. „Manipulační poplatek je stanoven nařízením města Ostravy ve výši 600 korun a není součástí sankce za špatné parkování,“ doplnil Machů.

Zkouška muzikálu Kinky Boots.
Kinky Boots – Hříšné botky atakují Ostravu v premiéře

Špatné parkování mohou strážníci vyřešit několika způsoby. A to domluvou, pokutou až do výše 1500 korun, případně oznámením příslušnému úřadu. Ten pak v rámci správního řízení ukládá sankci od dvou do pěti tisíc korun.

Kdy lze nasadit botičku?

Pravidla pro botičky (technický prostředek k zabránění odjezdu vozidla) jsou uvedena v ustanovení § 17a odst. 1 zákona č. 553/1991 Sb., o obecní policii, ve znění pozdějších předpisů.

Strážník je oprávněn použít technický prostředek k zabránění odjezdu vozidla,

a) které bylo ponecháno na místě, kde je zakázáno stání nebo zastavení vozidla,

b) které stojí na místě, do kterého je vjezd zakázán místní nebo přechodnou úpravou provozu na pozemních komunikacích,

c) které stojí na chodníku, kde to není povoleno, nebo

d) je-li vozidlem proveden neoprávněný zábor veřejného prostranství a jeho řidič není na místě přítomen.