Nejlepší hasiči změří své síly na Městském stadionu v Ostravě-Vítkovicích a také na Černé louce v centru města, kde je naplánována jedna z atraktivních disciplín výstup do IV. podlaží cvičné věže.

„Chceme využít toho, že na Černé louce je Olympijský park. Požární sport tak můžeme představit širší veřejnosti," vysvětlil ředitel moravskoslezských hasičů Zdeněk Nytra s tím, že další soutěže se odehrají na městském stadionu.

První tři dny jsou vyčleněny na prezentaci a trénink, samotné klání začne ve středu na Černé louce výstupem na cvičnou věž. Ráno nastoupí dorostenky a dorostenci, odpoledne pak muži a ženy. Mistrovství světa bude oficiálně zahájeno ve středu v 18 hodin v Olympijském parku na Černé louce.

BEZPEČNOST

Mistrovství světa v požárním sportu dospělých se mělo původně konat poslední zářijový týden v Turecku. Některé týmy, například z Německa a Rakouska, však vyjádřily obavy z bezpečnostní situace. S náhradním řešením v podobě Ruska pak nesouhlasily další státy. „Byl problém s účastí Turecka, Ukrajiny, Litvy či Polska," vysvětlil Nytra.

Když se už zdálo, že mistrovství letos nebude, přišlo řešení. „Byla svolána mimořádná konference Mezinárodní sportovní federace hasičů a záchranářů, která se sešla 27. května v Ostravě. Na ní bylo jednohlasně rozhodnuto, že se mistrovství uskuteční v Ostravě. Nabídku jsme učinili my sami, protože to v jednu chvíli vypadalo, že se mistrovství letos neuskuteční," řekl Nytra. V Ostravě padlo i další důležité rozhodnutí týkající se mistrovství světa dorostu v požárním sportu. To mělo proběhnout v Jižní Korei. Ta se ale z organizačních důvodů pořadatelství vzdala.

TERMÍN

Na mimořádné konferenci došlo i k posunu termínu mistrovství světa. „Termín mistrovství je posunutý o pět týdnů dopředu. U dorostenek a dorostenců by turecký termín zasahoval do školního roku, navíc bychom nemohli využít ubytování účastníků na kolejích. Zejména však poslední týden v září by počasí v Česku nebylo pro pořádání mistrovství příznivé," řekl Nytra, který věří, že se i přes šibeniční termín podaří vše zvládnout. „Musíme to zvládnout, žádnou jinou možnost ani nemáme," uvedl Nytra. Organizátorům pomáhá mimo jiné více než sto dobrovolníků.

Účast na mistrovství světa potvrdily týmy ze šestnácti států, což představuje téměř 400 závodníků.

Žádná mimořádná bezpečnostní opatření se nechystají.

„S Policií ČR a Městskou policií Ostrava budeme spolupracovat na běžné úrovni, zatím v tuto chvíli nepřipravujeme speciální bezpečnostní opatření," řekl Nytra.

Zdroj: Deník