Do konce roku 2019 se další z nevyužitých objektů promění v pobočku Národního zemědělského muzea (NZM). To se tak stane vůbec první ostravskou pobočkou jakékoliv státní instituce. „Jsem rád, že touto cestou začínáme splácet dluh státu vůči Ostravě," řekl ministr zemědělství Milan Jurečka, který projekt vzal za svůj.

Modernizace v muzeu začne příští rok a vyjde na 123 milionů korun, přičemž 105 milionů pokryjí evropské fondy. „Když se projekt začal připravovat, byla to nesplnitelná mise. Měli jsme skluz šest měsíců na přípravy, ale nakonec se to zázračně povedlo," těší generálního ředitele NZM Milana Jana Půčka.

ČTĚTE TAKÉ: Významná návštěva. Přijel lichtenštejnský kníže

Pobočka vznikne ve dvou sousedních halách v bývalé Veronikárně, kde se opravovaly vagóny Veronika, a ve skladu žáruvzdorného materiálu. Obě budovy, které dnes zejí prázdnotou, propojí přístavba.

TŘÍPATROVÝ MLÝN

Jednou z největších atrakcí bude obrovský mlýn vestavěný doprostřed schodiště a sahající do tří podlaží. A co zde návštěvníci na celkové ploše asi šesti tisíc metrů čtverečních uvidí dál?

„Chtěli bychom zde střídavě prezentovat čtyři roční období a vytvořit dynamickou expozici. Ukážeme lidem co největší počet sbírkových předmětů a samozřejmě také traktory, kombajny, pluhy a další stroje. Budou zde i zóny, které přiblíží cestu potravin," přiblížil Půček své představy o šesté pobočce Národního zemědělského muzea u nás.

O tom, zda i v příštích dvou ročnících bude moci tyto haly využívat pro své potřeby festival Colours of Ostrava, ještě obě strany jednají. Objekty už totiž patří muzeu, které je včera od vítkovického holdingu odkoupilo.

Budoucí architektonickou podobu muzea opět zpracovali Josef Pleskot a Milan Šraml.

„Nemůžeme mít menší ambice, než nejkrásnější zemědělské muzeum na světě," vysnil si majitel strojírenských Vítkovic Jan Světlík, který má s areálem ještě velké plány s tím, že chce revitalizovat další objekty.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Vodárenský Babylon: v Ostravě je nové „minimuzeum"