DENÍK SLEDUJE

Když bude v zimě pořádně mrznout, „vylije se“ ve dvojhalí na Karolině voda a lidé budou moci dovádět na bruslích. Jindy je bude čekat v rekonstruovaném areálu třeba výstava, koncerty hudebníků v rámci festivalu Colours of Ostrava nebo farmářské trhy.

Podle takové vize by měly do konce roku 2012 fungovat objekty ústředny a elektrocentrály na území po bývalé koksovně, jejichž proměnu a využití navrhl známý architekt Josef Pleskot. S rekonstrukcí by se podle něj mělo začít v polovině příštího roku, kdy bude vypsáno výběrové řízení na zhotovitele stavby.

„Potenciál těchto objektů mě velmi zaujal. Byl jsem překvapen, že plocha v dvojhalí je stejná jako u Masarykova náměstí. Proto se doslova nabízí, aby se tento objekt stal zastřešeným centrem Ostravy, které bude lidem přinášet širokou škálu využití,“ vyjádřil se Pleskot.

Objekty mají být řešeny tak, že do nich bude přístup přes polozapuštěný suterén, v němž bude veškeré zázemí pro provoz – jako třeba šatny, sklady či toalety. Samotná plocha náměstí bude rozdělena na čtverce o velikosti čtyři krát čtyři metry, aby se dala variabilně využívat.

„K radosti památkářů chceme tuto budovu vrátit do původního lesku. Stane se centrem celé oblasti od Černé louky přes Karolinu po Dolní oblast Vítkovic, kterou si lidé budou moci projít pěšky a v budoucnu snad i projet tramvají,“ uvedl dále Pleskot.

O provoz rekonstruovaného dvojhalí by se podle primátora Petra Kajnara mělo starat sdružení právnických osob, které má zaštitovat i činnost Dolní oblasti Vítkovic. Obnova areálu by měla přijít zhruba na tři sta milionů korun, přičemž přes devadesát procent z této částky pokryje dotace z evropských fondů. „Peníze na tyto účely už jsou k dispozici,“ doplnil Kajnar.

Těšíte se na zastřešené centrum Ostravy?HLASUJTE V ANKETĚ VPRAVO NAHOŘE!

Parkování pro návštěvníky dvojhalí bude zajištěno v podzemí sousedního obchodně-zábavního centra, se kterým bude propojeno. Obří nákupní areál v těchto dnech roste doslova jako z vody. Hrubý skelet, nad kterým se tyčí sedm výškových jeřábů, už šplhá do třetího patra nad zemí.

„Měsíčně je na této stavbě investováno sto padesát milionů korun. Každodenně tam pracuje zhruba čtyři sta lidí. Do konce tohoto roku by se měla hodnota investic dostat k jedné miliardě korun. Příští rok by pak počet dělníků na Karolině mohl stoupnout až ke čtyřem tisícům,“ řekl nedávno Luboš Kočí, šéf české pobočky společnosti Multi Development (MD).

Celá první etapa výstavby Nové Karoliny má být podle upraveného harmonogramu dokončena v první polovině roku 2012. Její součástí má být i zhruba dvě stě bytů, které bude realizovat olomoucká společnost Gemo, jež pro MD staví obchodně-zábavní centrum.

Otazníky naopak stále visí nad pokračováním výstavby kancelářského objektu, který si vzala na svá bedra společnost PasserInvest Group. Objekt s názvem Nová Karolina Park má vykopané a zpevněné základy, kvůli krizi však dělníci staveniště opustili. Jejich návrat je zatím v nedohlednu.

„Jednáme s potenciálním nájemcem, který by byl pro tuto budovu klíčový. Uvidíme, jak tato jednání dopadnou. Na nich závisí datum opětovného zahájení výstavby,“ řekla Deníku Hanka Gottwaldová z PasserInvestu s tím, že by bylo předčasné nyní spekulovat o tom, jestli se kanceláře začnou stavět ještě v letošním roce.

Všechny články o výstavbě moderního centra Ostravy ČTĚTE ZDE!