Vodní svět Sareza!!! v centru Ostravy čeká proměna. Hlavním důvodem půlroční rekonstrukce je havarijní stav železobetonové konstrukce bazénové vany, nutné zateplení střechy a stěn bazénové haly, včetně výměny stávajícího prosklení z polykarbonátu. Cílem je však celková modernizace areálu a doplnění služeb pro návštěvníky. Jak se jich provoz dotkne?

Rekonstrukce Čapkárny má být podle oficiálních informací zahájena v polovině srpna podle návrhů architektů z ostravského Projektstudia. Ačkoli se ještě vybírá zhotovitel, podle informací Deníku je předání staveniště naplánováno na 20. srpna. „Pro návštěvníky venkovní části areálu to ale nic neznamená, venkovní sezonu ‚dojedeme‘ až do konce prázdnin,“ předeslala mluvčí Sarezy Lenka Papajová.

Vnitřní bazén bude půl roku uzavřený

Primárním cílem rekonstrukce je samotná bazénová hala. Vnitřní část areálu tedy bude zmíněného asi půl roku uzavřena veřejnosti. „Záměrem je kompletní rekonstrukce bazénové haly a tělesa bazénové vany 25 metrového vnitřního bazénu, včetně nového vzhledu povrchových konstrukcí a nové bazénové vany z nerezu,“ uvedla Papajová.

Areál bude mít nové podlahové topení, hydroizolaci, dlažby a obklady na ochozech i stěnách. Vizuálně se zkrátka bude tvářit jako fungl nový. „Stávající povrchové materiály bazénové haly budou v zásadě kompletně vybourány,“ popsala architektka Zuzana Sýkorová z Projekstudia. „Barevnost navrhovaných povrchů jde vstříc barevnosti logotypu provozovatele i řekněmě škále ,věčných neokoukatelných' barev. Tyrkysově zeleno-modrou na šedobéžovém základu doplňuje čistota bílé a světle šedé barvy,“ okomentovala architektka nový navrhovaný design Čapkárny.

A co praktické vybavení? „Ve vnitřním prostoru bazénové haly bude nově umístěno dětské brouzdaliště, přímo v bazénové vaně pak vznikne relaxační prostor se vzduchovými lůžky a masážními lavicemi,“ doplnila mluvčí Sarezy Lenka Papajová.

Na vnitřní práce nicméně přímo naváží i venkovní úpravy spočívající v zateplení této části budovy, střechy a fasády. Bude vyměněné prosklení a kompletně upravena venkovní terasa. „Předpokládáme také propojení vnitřního areálu s venkovním právě přes venkovní terasu, kde bude umístěn turniket,“ vysvětlila Papajová.

Zjišťují, kolik uspoří vody a tepla

Nemalé prostředky mají jít i tam, kde je lidé na první pohled nepoznají – a to na přestavbu a rozšíření prostoru strojovny bazénové technologie a výměnu bazénové technologie samotné. „Do budoucna zde předpokládámeinstalaci recyklační linky vedoucí k úsporám na bazénové vodě a teple,“ vysvětlila mluvčí. Sareza tuto linku instalovala už na Krytém bazénu v Ostravě-Porubě a nyní vyhodnocuje tamní provoz.

Součástí modernizace Čapkárny bude také částečná rekonstrukce prostorů sprch u bazénu a kompletní výměna technických rozvodů v technologické chodbě. Předpokládaná cena rekonstrukce je 82,5 milionu korun, přesná výše se bude znát po vysoutěžení zhotovitele.