Na 1. ročníku akce, jež je součástí celorepublikové akce Týden udržitelné módy ReFashion, se představují tvůrci vlastní autorské módy, recy a upcyklátoři, renovátoři a inovátoři, kteří se zabývají udržitelností primárně v módním průmyslu.

Součástí akce je bohatý doprovodný program v podobě workshopů na stáncích jednotlivých tvůrců a organizací, praktické ukázky řemesel a textilních technik pracujících s netradičními materiály.

„Například Centrum tradičních technologií z Příbora předvádí, co lze vyrobit na tkalcovském stavu z tzv. lesní vlny, což je vlákno vzniklé z borovicového jehličí. Nebo co lze vyrobit ze zbytkového materiálu z kloboučnického průmyslu, či jak pracovat s vláknem z kopřivy, slámy či lidských vlasů,“ přiblížila Jana Jílková, organizátorka ReFashandy z Výstaviště Černá louka.

Co už není, dokreslí a nechají znovu vyrobit

Malé zázraky dokáží například lidé z rýmařovské firmy Hedva Český brokát, kteří umí renovovat, ale i vyrobit repliky brokátů, krojových i historických. Jak to funguje?

„Když nám někdo přinese část rozpadlé sukně, šatů nebo prostě kus materiálu, co chybí, dokreslíme, technicky zpracujeme a tkalcovna nám ten materiál utká,“ přibližuje postup designérka Marie Oulehlová.

I proto tuto malou firmu z předhůří Jeseníků oslovují zákazníci, kteří potřebují zrenovovat staré kroje nebo šaty. Takto v Rýmařově dokáží obnovit látku pro originál šatů, které jsou k vidění na zámcích nebo v muzeích. Jak říká Marie Oulehlová, zákazníky mají v Česku i zahraničí. Z těch posledních větších zakázek vzpomene opravu závěsů v Lichtenštejnském paláci v Praze, opravy textilních tapet, potažených křesílek nebo nebo dodávku materiálu pro Pražský hrad.

Hedva Český brokát také vyrábí pánských doplňky z žakárské tkaniny, z níž se šijí například kravaty, motýlky nebo kapesníčky. Také nás oslovují firmy, které si chtějí nechat vyrobit doplňky se svým logem,“ říká Marie Oulehlová.

Oblečení, které už nechcete, se dá recyklovat

Jana Cieslar je konstruktérkou obalů a už tři roky vyrábí z lepenky a kartonu bytové doplňky, ale také hračky, stínění na lampičky, krabičky, hry, obálky nebo blahopřání. Ze starých kalendářů například dárkové tašky. Její firma nese název Papírovna, nevšední věci ze všedního materiálu.

Společnost Nilmore, kterou založil a vede Mikuláš Hurta z Ostravy, představuje první zcela cirkulární oblečení. Plně recyklovatelné oděvy jsou vyrobeny z přírodního materiálu cPLA, který v Nilmore vyvinuli, a když už je nechcete nosit, odevzdáte je na sběrném místě, odkud směřují k recyklaci. Jejím výstupem je pak surovina, kterou lze použít opět k výrobě nového oblečení. Cirkulární tok je tak uzavřen a celý proces lze opakovat stále znova.

Z dalších známých lidí zabývajících se recyklovatelnou módou se na ReFashandě představuje Johana Žáčková se svým Ateliérem na Tvrzi, kombinujícím moderní design zpracovávající zbytkový materiál s tradičními řemeslnými technikami jako je tkaní, paličkování či ruční výšivka.

Během obou svou dnů se koná několik besedy a povídání v tvůrci. V sobotu odpoledne nebude chybět ani RePřehlídka Karin Toopové z TOOP designu a ve spolupráci s tanečním studiem Dance studio Like.