Jeho cílem je zvýšení kvality stravování v ostravských mateřinkách i základních školách. Město na něj vyčlenilo šest set tisíc korun.

Nové postupy

„Projekt apeluje na rodičovskou veřejnost, chce poukázat na to, že podceňování správného stravování může vést k vážným zdravotním poruchám, jako je podvýživa nebo obezita. Součástí projektu budou školení, semináře a workshopy pro zaměstnance školních jídelen, pedagogy, ředitele škol i rodiče. V neposlední řadě také soutěže," uvedl náměstek primátora Zbyněk Pražák.

Cílem projektu je přispět k osvojení nových technologických postupů a prosadit používání čerstvých surovin na úkor polotovarů či dochucovadel.

První etapa projektu potrvá do června. „Po jejím ukončení bude vyhlášena nejlepší školní jídelna a nejlepší kuchařka," podotkla mluvčí magistrátu Andrea Vojkovská.

Den jódu

Jednou ze zapojených škol je například ZŠ Ostrava-Stará Bělá v Junácké ulici.

„Snažíme se, aby u nás děti jedly zdravě. Díky projektu města jsme už uspořádali třeba den jódu ve spolupráci s Makrem, které je partnerem projektu. Děti si mohly poslechnout informace o tom, proč je jód pro život důležitý, a také si prohlédly prezentaci ryb. Paní kuchařky jim pak uvařily lososa. Za zpětnou vazbu prostřednictvím anketních lístečků jsme vylosované děti odměnili," popsala ředitelka školy Jana Poledníková.

Doplnila, že nově mají děti možnost využít rozšířený sortiment nápojů.

„Zařadili jsme například vodu s mátou a citronem. Kromě toho mají k dispozici také přílohový stůl, kde si podle libosti mohou nabrat čerstvou krájenou zeleninu. Od února letošního roku je v platnosti nová vyhláška zabývající se školním stravováním. Ta nově umožňuje školám vařit pro děti trpící alergiemi. Díky projektu Školní jídelny chutně a zdravě mohl být personál jídelny proškolen právě na téma dietního stravování. V současné době do naší školy takové dítě nechodí, ale v případě, že by ze strany rodičů poptávka byla, nebyl by to pro nás problém," vysvětlila Jana Poledníková.

Dietní terapeut

V souvislosti se zmíněnou vyhláškou vstoupila v platnost také povinnost rodičů dětí, které alergiemi trpí, dodat škole potvrzení lékaře. To by mělo pomoci se zjišťováním počtu alergiků.

Podle vedoucí oddělení vzdělanosti ostravského magistrátu Marty Szücsové by od nového školního roku mohly v Ostravě začít fungovat certifikované školní jídelny dietního stravování.

„Nejdůležitějším prvkem v certifikovaných stravovacích zařízeních bude dietní terapeut, který bude dohlížet na receptury, tak aby děti, které jsou nemocné a musí mít nějaký šetřicí stravovací režim, dostaly přesně to, co potřebují," uvedla Szücsová. Úkolem dietního terapeuta bude upravit receptury, které škola běžně vaří. Podle Szücsové město nejprve musí zjistit, kolik je takto nemocných dětí a posléze se po dohodě s městskými obvody domluví na počtu certifikovaných jídelen. Z nich by se pak jídlo mohlo rozvážet i do dalších škol.