„Naším cílem je probudit v návštěvnících emoce a inspirovat je k objevování nové hudby a nových myšlenek,“ říká umělecká ředitelka značky COO Zlata Holušová.

Její tým většinu pozvaných interpretů slyšel během posledních let na koncertech po celém světě naživo a vybral ty nejlepší. I z nich ale pro řadu návštěvníků může být spousta jmen velká neznámá. Koho by se lidé rozhodně měli zajít poslechnout?

Klidně o celé století zpátky dokáže posluchače svou hudbou mistrně přivést Američan José James. Na jedné straně procítěný soul, na druhé hip-hop i rock. Ne v ryzí podobě, ale protkané. „Říkají o něm, že je jazzovým muzikantem pro hiphopovou generaci. Ve své tvorbě stírá hranice mezi tradičním a moderním jazzem, hip hopem, soulem, funkem, popem a rockem. Je brilantní ve všem, co dělá,“ představuje jej organizační tým Colours. Zajímavostí je, že James vystoupí na NYC Stage hned dvakrát, ve středu 17. a ve čtvrtek 18. července vždy o půlnoci.

Do světa, kde nebudete vnímat nic než sami sebe, umí publikum mistrně přivést anglický písničkář Sam Garrett. Zároveň vám neunikne jediný tón jeho procítěné muziky. „Ve tvorbě Sama Garretta se odráží poznání východní filozofie, jógy a v neposlední řadě také rastafariánská moudrost,“ zmiňují pořadatelé. Brit vystoupí na Orlen Drive Stage v sobotu 20. července v 18.15 hodin.

Ne takovou neznámou i pro české publikum je patrně trio Khruangbin, o čemž svědčí i přesvědčení organizátorů a jeho umístění na hlavní stage České spořitelny ve čtvrtek 18. července od 17.30 hodin. „Na současné mezinárodní hudební scéně neexistuje pravděpodobně kapela, která by tak obratně mísila bezpočet hudebních žánrů z každého koutu světa, jak to dělá právě texaská formace Khruangbin,“ říká dramaturg festivalu Filip Košťálek k uskupení, které za osm let na scéně obrazilo všechny kontinenty a nyní poprvé zavítá i do Česka.

Fotogalerie: Colours of Ostrava 2023, sobota, den poslední

Za zkoušku jistě stojí i podmanivý hlas bývalého skotského buskera Murdo Mitchella, kterého lze potkat ve středu 17. července od 19.30 hodin na Cacao stage nebo o den později od 15.30 hodin na Fresh stage. A pokud někdo touží po troše elektroniky smíšené se svérázným hlasem, nechť nemine holandského Turka či tureckého Holanďana Ummeta Ozcana (ve čtvrtek 18. července od 18.45 hodin na T-Mobile stage).

Tipů, koho na Coloursech neminout, by ale byla celá řada a zapomínat se nesmí ani na inspirativní ženy. „Jednou ze senzací je íránsko-holandská všestranná umělkyně Sevdaliza, která probouzí okrajové žánry, které byly populární dvě dekády zpět, například trip-hop, který propojila s jazzem,“ zmiňuje Zlata Holušová. „Svou show představí také pákistánsko-britská umělkyně Natasha Khan známá pod pseudonymem Bat for Lashes, jejíž hudba snově připomíná vzdálené iluzorní světy. Naprosto odlišnou show slibuje nigerijská raperka Aunty Rayzor, progresivně folková Nessi Gomes nebo výrazná postava krajinské hudební scény Miss Monique,“ dodává Holušová. Tak koho si nenecháte ujít?