V rámci konsolidačního balíčku chce vláda zvýšit lidem daň z nemovitosti o 1,8 násobek. To, o kolik se však daň zvýší ve skutečnosti, je v pravomoci měst, které základní koeficient pro výpočet daně mohou ovlivnit ještě proměnlivým místním koeficientem. Právě ten se používá pro finální výpočet daně.

„Uplatňuje-li obec místní koeficient ve výši 3, inkasuje trojnásobek základní sazby a zavedením státního koeficientu vzroste celková daň o třetinu,“ píše se ve vládním materiálu. Ostrava však dosud uplatňovala nejnižší možný místní koeficient 1, zvýšením státního koeficientu by tak v Ostravě došlo „jen“ ke zdvojnásobení daně pro občany.

Ilustrační foto.
S čím počítá nová verze Ostravského metra? DPO upravil kritizovaný projekt

V pátek však na téma daně z nemovitosti jednali ostravští radní a svůj návrh chtějí přednést na zasedání zastupitelstva ve středu 20. září. S čím mezi zastupitele půjdou?

Komu se zvýší daň z nemovitosti

Podle informací Deníku, potvrzených jednotlivými členy rady, by se v Ostravě daň z nemovitosti příští rok nad rámec celorepublikového zvýšení o 1,8 násobek dál zvyšovat neměla. „Návrhů, jak daň uchopit, je velké množství, ale v radě jsme došli ke shodě. Nechtěli jsme přenést na občany další daňovou zátěž, zdražuje se vše, každý toho má až nad hlavu,“ řekla Deníku náměstkyně primátora pro strategický rozvoj a územní plánování Hana Tichánková (ANO).

Návrh obecně závazné vyhlášky počítá s tím, že by se daň z nemovitosti místním koeficientem měla v Ostravě dál zvýšit jen vybraným velkým průmyslovým znečišťovatelům, a to na základě teritoriálního vymezení.

Zleva Tomáš Macura, Ivo Vondrák a Zuzana Bajgarová. Archivní snímky Deníku a hnutí ANO.
Co dělají rebelové z hnutí ANO? Vondrák, Macura a spol. mají nová zaměstnání

„Jedná se o Liberty Ostrava, OKK Koksovny, Veolii, Vítkovice a.s. a BorsodChem. Chceme jim zvednout místní koeficient pro výpočet daně z nemovitosti o 1,7 násobek, to je o 70 procent,“ konkretizoval náměstek primátora pro životní prostředí a předseda sboru ostravských starostů Aleš Boháč (Starostové pro Ostravu) s tím, že důvodem „znevýhodnění“ průmyslových gigantů je jejich negativní dopad na životní prostředí či třeba zvýšená zátěž komunikací a tedy nepřímé zvyšování nákladů města.

Právě ostravští starostové ve městě dlouhodobě prosazovali zvýšení místního koeficientu v Ostravě z 1 na 2, s plánovaným vládním navýšením od toho ale ustoupili a podpořili návrh zvýšení pouze pro výše zmíněné průmyslové podniky.

Město čeká výpadek za stamiliony

Zvýšením daně pro ně chce Ostrava sanovat ztrátu, kterou městu přinese konsolidační balíček vlády. Původní vládní návrh počítal s tím, že část výnosu daně z nemovitosti dostane stát. Nově sice zůstane celý výnos ve městech, výměnou za to si ale stát vezme více peněz z rozpočtového určení daní, tedy DPH nebo daň z příjmu fyzických osob. Část z těchto peněz dnes dostávají právě obce.

„Poslední návrh vlády je takový, že by městu vypadl příjem kolem 400 milionů korun ročně. Sněmovna má zasedat v příštím týdnu, nicméně musíme mít tento materiál připravený, abychom stihli obecně závaznou vyhláškou reagovat nanejvýš do 20. října, proto téma musíme projednat na nejbližším zastupitelstvu,“ uvedl Aleš Boháč.

Tréninkové centrum Vista, fotbal, mládež, Ostrava-Zábřeh, 12.září 2023.
VIDEO: To je proměna! Tréninkové centrum Vista je dokončeno. Nejen pro Baník

Koalice při hlasování neočekává větší nesouhlas, ostatně po jarním převratu má většinový poměr v zastupitelstvu ještě výraznější. „Nepřenášíme na obyvatelstvo daňovou zátěž,“ uvedla Hana Tichánková, o co opírá své přesvědčení o všeobecném souhlasu. „Svůj názor a komentář si nechám až na zasedání zastupitelstva. Z důvodu promítnutí centrálního navýšení nikomu nezůstane daň nezměněná. A poplatník nebude rozlišovat mezi navýšením z rozhodnutí státu a města,“ řekl k tématu někdejší primátor a dnes opoziční zastupitel města Tomáš Macura (Jdeto!!!).