Na dodávkách elektrické energie a zemního plynu se městu podaří v příštím roce ušetřit 14,5 milionu korun. Důvodem je nákup těchto komodit prostřednictvím elektronické aukce.

Podle náměstka primátora Radima Babince (ANO), který má ve svém resortu mimo jiné systém sdružených nákupů, tak město zaplatí za plyn zhruba 85 milionů korun, za elektřinu pak 55 milionů korun.

„Úspora je dána samotným systémem elektronická aukce generuje úspory, ale také vhodným načasováním, kdy ceny komodit a energií obecně atakují ty nejnižší ceny roku 2011," uvedl náměstek Babinec.

Doplnil, že od minulých soutěží se ta letošní lišila výrazným zvýšením objemu nákupu zemního plynu, a to takřka na dvojnásobek současné spotřeby.

„Důvodem je to, že Dopravní podnik Ostrava nahradí dieselové autobusy novými s pohonem na stlačený zemní plyn. Dopravní podnik nakoupil na CNG pohon 105 nových autobusů," vysvětlil Radim Babinec.

Systém sdružených nákupů městu poskytuje společnost eCentre. Město však nyní hledá nového dodavatele, kterého by chtělo vybrat do konce letošního roku.

„Je třeba uvést, že jedním z přihlášených je i současný dodavatel, čili může to být ve finále dodavatel staronový. Jedním z důvodů, proč hledáme nového dodavatele, byla výše jeho odměny nebo výpočet odměny. V současné chvíli dodavatel služby sdružených nákupů má jakési procento z objemu. Naší snahou je dosáhnout procenta z úspor, případně stanovit nějaký, co možná nejnižší paušál," doplnil náměstek.

Ostrava využívá Systém sdružených nákupů od roku 2010. Od té doby se podařilo městu při objemu nákupů větším než dvě miliardy korun ušetřit přes 432 milionů korun, které zůstávají v rozpočtech zapojených organizací. Celkový zisk města v projektu je pak 316,14 milionu korun.