Co se za tyto peníze pro zelenější plíce Ostravy udělá a kdy?

Největší díl financí devětaosmdesát milionů korun spolknou takzvané zelené ostrůvky ve městě, tedy výsadba nových stromů, keřů a revitalizace stávajících dřevin ve stovkách lokalit po celém městě.

Na zbývající tři miliony korun se mohou těšit Porubané. Tyto peníze ze Státního fondu životního prostředí by měly pomoci ozdravit významné krajinné prvky a parky v tomto městském obvodu, například zámecký park, Havlíčkovo náměstí a další části Poruby.

Než se ale začne sadit a krajina upravovat, nějakou dobu to kvůli splnění potřebných formalit například zhotovení realizační a zadávací dokumentace, vyhlášení soutěže na zhotovitele ještě potrvá. Pokud všechno půjde dobře a bez komplikací, s pracemi by se mohlo začít koncem roku.

„V listopadu bychom mohli znát vítěze veřejné zakázky, který by následně mohl zahájit likvidaci invazivních druhů dřevin zejména křídlatky a případně ošetření dřevin,“ řekl náměstek ostravského primátora pro životní prostředí Dalibor Madej (ODS).

Vedení města má v současnosti připraveno osmnáct projektů na zeleň za necelou čtvrtmiliardu korun. Šest projektů se už realizuje jde například o sadové úpravy na hřbitově v Bartovicích, regeneraci zeleně zábřežského hřbitova nebo obnovu parku u kostela v Polance nad Odrou či obnovu zeleně v Radvanicích.

„Podle plánů by celková regenerovaná plocha měla mít rozlohu přibližně 154 hektarů, nově zakládaná plocha pak 98 hektarů. Pro představu čtvercová vydlážděná část plochy Masarykova náměstí v Ostravě má 0,95 hektaru,“ upřesnila mluvčí ostravského magistrátu Andrea Vojkovská.

Samostatnou kapitolou je záměr vysadit izolační zeleň kolem nejrušnějších ulic v Ostravě. O tom, jestli na to město dostane z ministerstva životního prostředí peníze, by mělo být jasno v červnu.