Jádrem ostravské U6 zůstávají dvě plynová pístová obří dmychadla z let 1938 a 1948. Novinkou je část zaměřující se na lodní dopravu. Každý si zde může vyzkoušet závod na šlapadlech, nebo se vžít do role kapitána lodi.

Kromě lodní dopravy je novinkou infografika a interaktivní prvky, které návštěvníkům blíže představí jednotlivé exponáty.

Zahájení výstavy Orbis pictus play Ostrava ve Velkém světě techniky, 12. dubna 2023, Ostrava.
Nová expozice ve Velkém světě techniky. Orbis pictus play zabaví malé i velké

Lidé mohou nově vystoupat po lávce nad dmychadla a podívat se z unikátní perspektivy jak dovnitř dmychadla, tak po celé výstavě. „Z důvodů udržitelnosti projektu jsme expozici nemohli obnovit dříve. Ty nejlepší věci zde zůstaly, ty dobré se trochu upravily a ty nejhorší zanikly. Výstava se tak zkoncentrovala,“ uvedl Jan Světlík, generální ředitel Cylinders Holding a člen dozorčí rady DOV.

Dalším novým prvkem v U6 je kromě obráběcí dílny i kovodílna, kde si návštěvníci vyzkouší stříhání, ohýbání nebo ražení plechu. Součástí znovuotevření U6 je i druhý ročník „Industriády“ – akcí pořádané na podporu industriálních památek v českém a polském příhraničí.

Věda a technika. Pokrok nezastavíš.
KVÍZ: Věda a technika. Jak dobře znáte unikátní prvenství a fakta? Otestujte se

Renovace Malého světa techniky U6 se uskutečnila díky projektu Postindustriální dědictví příhraničí. V rámci tohoto česko-polského projektu byla už dříve vytvořena společná turistická trasa s názvem Stezka uhlí a oceli, na které se nacházejí destinace provázané industriální historií a hornictvím.