Krajská metropole je na druhém místě v počtu hracích automatů na obyvatele. Na prvním místě je Olomouc. Sdělil to ČTK Martin Marek, mluvčí Změny pro Plzeň, která se v počtu hracích automatů umístila hned za Ostravou.

Krajské město s hazardem bojuje už několik let, lokality s vysokou koncentrací heren ale stále Ostravany trápí.

„I v Porubě jsou místa, kde je koncentrace heren vyšší než jinde. Jedná se například o část Hlavní třídy nebo oblast u obchodního centra Duha na osmém obvodě. Existence heren a kasin je většině Porubanů proti mysli a kompletní zákaz hazardu, který městský obvod Poruba na svém území prosazuje, má podle ohlasů, JEŽ dostáváme, podporu občanů. Lidé si často stěžují na hluk a kriminalitu, která je s hazardem spojena. Není asi náhodou, že vedle heren často vznikají zastavárny, ve kterých gambleři prodávají kradené zboží, aby měli peníze na další hazardní hry," řekl Deníku mluvčí Poruby Martin Otipka.

Odlišný charakter má hazard v nejlidnatějším ostravském obvodě. Ostravu-Jih totiž ani tak netrápí velká kasina a místa s vysokou koncentrací heren, jako spíš zapadlé hospůdky uprostřed sídlištních celků.

„Gambleři nemají zájem, aby byli na očích. Většinou pak vyrážejí do malých uliček mezi paneláky, kde kradou, aby měli na další hru, i proto byl náš původní zájem, abychom hazard omezili jen na trojici ulic Výškovická, Horní a Dr. Martínka," vysvětlil starosta Jihu Karel Sibinský s tím, že v současnosti je ale pro vedení obvodu jediným možným řešením plošný zákaz hazardu na celém území města. „Přestože se nám podařilo redukovat počet výherních hracích automatů, peněz, které jdou z heren do obecní kasy, je stejně. To o něčem vypovídá," doplnil starosta Sibinský.

Dokud si nebudou jisti

Poslední akcí města v boji proti hazardu bylo stažení připravované vyhlášky o regulaci. Ještě než byla dokončena, ji totiž napadli provozovatelé automatů a dokonce padlo i trestní oznámení s tím, že by po městě mohli vymáhat ušlý zisk.

„V současné době se vyhláškou zabývá advokátní kancelář. Chceme, aby byla ošetřena a my měli jistotu, že po nás provozovatelé nemohou nic vymáhat. Pokud si nebudeme jisti, že městu nehrozí nebezpečí, nemůžeme vyhlášku předložit zastupitelstvu," uvedl primátor Petr Kajnar. Zároveň dodal, že příprava vyhlášky může trvat i několik měsíců v řádu půl roku.