Moderní léčba zlomenin přináší s sebou zvýšení komfortu. Je samozřejmě velký rozdíl, zda má pacient končetinu zafixovanou velkým sádrovým krunýřem, či lehkou plastovou mřížkou. Traumatologové ale zdůrazňují, že nová fixační ortéza se nedá použít hned na začátku léčby a rovněž není vhodná pro úplně všechny typy zlomenin.

„Fixace Opencast, jaký je název této technologie, je vhodná pro nekomplikované typy zlomenin. Není vhodná pro zlomeniny tříštivé a ty, které vyžadují pro svou léčbu speciální držená postavení,“ upozornil Jan Stránský z Kliniky úrazové chirurgie a ortopedie Fakultní nemocnice Ostrava.

Vzhledem k tomu, že se fixační mřížka je vyrobená z uhlíkových vláken, je manipulace s ní značně odlišná od toho, co pacienti zažívali a zažívají se sádrou. Materiál je nejprve několik minut rozehříván ve speciální troubě, aby bylo možné jeho tvar upravovat. „Potom ortézu přiložíme na postiženou končetinu a naformujeme tak, aby to pacienta nikde netlačilo, ale zároveň aby byla zlomená část pevně zafixovaná. Velmi dobře se nám s tím manipuluje,“ řekl sanitář kliniky Radim Knauer, který má mnohaleté zkušenosti s tradičním sádrováním zlomených končetin.

| Video: Youtube

Pomůcka se vyrábí v několika velikostech. A to jak na horní, tak i dolní končetiny. A je možné ji použít i vícekrát. Její cena se pohybuje od 2 500 do 4 400 korun. Dětem do 18 let přispívá Všeobecná zdravotní pojišťovna částkou 1500 korun.

MOHLO BY VÁS TAKÉ ZAJÍMAT: Stovky nových míst. Parkovací dům u ostravské nemocnice je hotový

Dokončení výstavby multifunkčního parkovacího domu u Městské nemocnice Ostrava (MNO), 12. června 2024, Ostrava. | Video: Magistrát města Ostravy