K útoku vandalů došlo podle všeho v noci z posledního června na prvního července. O skutku informovala Černá louka, která má vilu ve správě, na sociálních sítích v pondělí dopoledne.

Dosud neznámý pachatel se notně vyřádil na měděném okapovém systému venkovního altánu, který byl zrestaurován spolu s vilou a zahradou. Zbylá část okapu zůstala po útoku nebývale zkroucená, po celé délce jsou vidět promáčkliny zřejmě po zásazích nějakou tyčí. Spodní část okapu chybí úplně. Pachatel ukotvení okapového systému vytrhl ze zdi, v níž zůstaly díry a škrábance na fasádě.

close Poničený altán, Vila Grossmann, Ostrava, 1. 7. 2024. Foto: se souhlasem Černé louky info Zdroj: Deník/Petr Jiříček zoom_in Poničený altán, Vila Grossmann, Ostrava, 1. 7. 2024. Foto: se souhlasem Černé louky

„Někdo se snaží, někdo jen ničí… Je nám z toho smutno,“ komentovali řádění nezvaných návštěvníků zástupci Černé louky. Vedení městské společnosti má vše zdokumentováno. „Kamerový záznam máme a podáváme trestní oznámení, zatím na neznámého pachatele,“ uvedla Černá louka.

Bohužel se z toho v Ostravě stává nepěkný zvyk. Něco se opraví či postaví a zanedlouho dorazí vandalové. Své o tom ví i zmodernizovaná lávka s vyhlídkou nad Bazaly ve Slezské Ostravě či umělecké graffiti na opěrné zdi Estakády Bazaly nedaleko ní. S ohledem na stále se rozšiřující kamerový systém ve městě ale pachatelé jen málokdy uniknou spravedlivému trestu.