SPRAVEDLNOST, MĚSTO NIC NEVÍ

Třídílné televizní psychologické drama Spravedlnost v hlavní roli s Ondřejem Vetchým zařazené do nedělního hlavního vysílacího času je toho v současné době důkazem. Divák v něm už od začátku příběhu zná vraha, okolnosti a důvody vraždy, ale odhaluje je postupně na různých místech Ostravy. Město nic neví či Konto separato, pod nimiž je jako režisér podepsán Dušan Klein, Divoká svině, snímek, který natočil Jan Kubišta nebo Sluneční stát Martina Šulíka to jsou jen namátkou vybrané filmové opusy, které se natáčely v nezaměnitelném prostředí moravskoslezské metropole.

ČTĚTE TAKÉ: Komiksoví hrdinové v Karolině: Na dračku šli v sobotu Iron Man a Kapitán Amerika

ÚŽASNÉ LOKALITY JE POTŘEBA VYUŽÍT

„Ostrava je kus mého života, zejména mládí, na něž člověk obzvláště rád vzpomíná. A měl jsem to štěstí, že jsem v něm mohl natáčet i některé filmy či scény z filmů, ať to byly Město nic neví, Konto separato či epizodu ze seriálu Strážce duší. Ostrava nabízí skutečně jedinečné lokality a bylo by hříchem je nevyužít," svěřil se Deníku renomovaný režisér Dušan Klein, autor mnoha známých filmů. Stejně jako on si oblíbil Ostravu režisér Jiří Svoboda, v jehož snímku s názvem Sametoví vrazi si zahrála řada zdejších herců, ale zejména početný ostravský kompars.

VIN DIESEL ŘÁDIL V PORUBĚ

Je tomu už přes deset let, co se Hlavní třída v Ostravě-Porubě změnila v jedno ruské velkoměsto. Na několika obchodech se najednou objevily nápisy psané azbukou, což vyvolalo šok u jejich obyvatel.

Důvod byl prostý: francouzský režisér Mathieu Kassovitz zde natáčel některé akční scény americko-francouzského sci-fi filmu Babylon A.D.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Ostrava má obnovený památník obětem holocaustu

Hlavní roli v něm vytvořila jedna z hvězd Hollywoodu Vin Diesel.

Právě na něho se soustředila pozornost nejenom filmového štábu, ale i stovek zvědavců, kteří tehdy s velkým zájmem sledovali scénu, v níž Vin Diesel „řádil" na kruhovém objezdu v Ostravě-Porubě s automobilem značky Čajka. Při své divoké jízdě byl pronásledován dětmi ruských usedlíků.

KOREJSKÝ PŘÍBĚH

Před několika lety se na Dole Michal natáčely také některé scény jihokorejského filmu International Market, který vypráví milostný příběh ze šedesátých let minulého století, kdy vláda po korejské válce posílala jihokorejské muže pracovat do německých dolů.

„Zaujalo nás především autentické prostředí, včetně sprch a řetízkových šaten na Dole Michal," uvedli při této příležitosti jihokorejští filmaři. V Ostravě točili už také filmové štáby z Polska, Německa, Francie, Ruska, ale i dalších zemí. Ostrava filmaře stále více láká, což není špatné zjištění.

ČTĚTE TAKÉ: Pytlák v Beskydech vyvrhnul s vnitřnostmi i koloušky

Martin Dejdar o Těšínském Slezsku: Ta rána v kopcích jsou nezapomenutelná