Rozhodnutím soudu na insolvenčního správce přechází dispoziční oprávnění činit veškerá jednání související se zajištěním provozu 15 (Rourovny) a 16 (Válcovny plochých výrobků), uzavírat smlouvy o úvěrovém financování nebo tollingovém financování i disponovat s emisními povolenkami. Může také zahájit kroky související s uplatněním nároků vůči osobám, které v průběhu preventivní restrukturalizace vystavily ve prospěch dlužníka garance, a rovněž přistoupit co nejdříve k vymáhání vnitroskupinových pohledávek.

Insolvenční správce proto obratem po rozhodnutí krajského soudu v Ostravě o převodu dispozičních práv na vybrané části hutí navázal na kroky, které mají za cíl zvrátit směřování představenstva podniku. Činnost představenstva totiž dlouhodobě vede k rozkladu a znehodnocení podniku Liberty Ostrava i ztrátě většiny pracovních míst.

„Aktuálně je klíčové, abychom získali tollingové a úvěrové financování pro zachování druhovýroby, o kterém v těchto dnech intenzivně jednáme se dvěma vážnými zájemci. Díky tollingu bude Liberty schopna zachovat rourovnu a válcovny, zhruba 1500-1700 zaměstnanců v těchto závodech a dalších v obslužných provozech, získat prostředky na jejich výplaty a zachovat hodnotu těchto částí podniku. To je velmi důležité pro majetkovou podstatu a uspokojení věřitelů,“ říká insolvenční správce Šimon Peták.

Dispoziční právo k ostatním provozům má ale nadále představenstvo Sanjeeva Gupty, které v těchto dnech jedná o hromadném rušení pracovních míst v prvovýrobě. Stejně tak má představenstvo v gesci nakládání s provozem číslo 14. Představenstvo v tomto směru zamýšlí spolupráci polskou firmou Donquixote, která se zaštituje společností Qarmet. „Výkonný ředitel Qarmet, kterého jsem napřímo oslovil, důrazně uvedl, že Donquixote není její dceřinou společností a Qarmet nemá s Donquixote žádný vztah. Qarmet ani neví o jakýchkoli dohodách a jednáních mezi Donquixote a Liberty Ostrava,“ upozorňuje Šimon Peták.